Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Winner

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Hevoskuvaaja, 21 Kesäkuu 2007.

    out
     
  1. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Winner

    Riippuu siitä, mitä aiotaan myydä - hevonen, ratsastaja vai kuva? Ja kenelle.

    Oletetaan myyntiartikkeliksi kuva: Tällaista suurta voittoa dokumentoivassa muistokuvassa on muilla elämänalueilla vallitseva tyylin elementti arvokkuus. Silloin käytetään mustia kehyksiä ja arvokasta klassista fonttia. Teksti on organisoitu yhteen paikkaan kuvan alle. Jos taiteilijan nimellä on merkitystä, signeeraus on kirjoitettu käsin (vaikka sitten skannaten). Tässä kuvassa on tekstiä joka puolella, kahdella eri värillä, fontilla, joka sopisi harrastajalehteen tai henkilökohtaiseen kuvaan. Mutta tuo diagnoosi olettaa kuvan ostajaksi lähinnä aikuisväestön. Kenties tämä tyyli sopisi hevostytöille? Pitäisi tutustua heidän medioihinsa ennen diagnoosia.

    Oletetaan myyntiartikkeliksi hevonen: Hevonen seisoo vähän hassusti vinossa ja kuvan tila meinaa loppua ylhäältä. Yksi nilkka on palanut valkoiseksi. Hevosen, kuten kaiken liikkuvan, stereotyyppinen liikesuunta on vasemmalta oikealle - siihen suuntaan sojottava hevonen on väistämättä keskimäärin myyvempi kuin toisensuuntainen. Silmät näyttävät olevan kiinni ja hevonen on uneliaan oloinen. Diagnoosi: voitto on ollut sattumaa, hevosen osto ei kannata. Mutta oikeasti kysymys kuuluu, että ketkä ostavat tällaisia hevosia? Varmaan rikkaat tuon ratsastajan näköiset henkilöt. Potentiaalisia ostajia saattaa olla vain kourallinen, joten edellä olevien asioiden lisäksi kuvan tyyli kannattaa valita ostajien perusteella.

    Oletetaan myyntiartikkeliksi ratsastaja: Olennaista on se, että rakastuvatko hevostytöt häneen välittömästi. Mahdoton sanoa, liian kulttuurisidonnainen asia, jossa varmasti useat pienet detaljit ovat ratkaisevia.

    Mutta luulen, että olipa myytävyystavoite mikä tahansa, valkoinen tausta on liian paljas ja eläimen kiehtovuutta voisi parantaa ja typografiaa parantaa kokoamalla tekstit yhteen ja poistamalla signeeraus ja vähentämällä värejä - yksinkertaisuus on usein parasta, kun elementit ovat luontaisesti yksinkertaiset.
     
  2. Vs: Winner

    Kiitos! Taas opin uutta.
     
  3. Topi

    Topi Active Member

    899
    190
    43
    Vs: Winner

    Hjoo, ei tuo kyllä minustakaan järin myyvä kuva ollut. Ursulan luona tosin taustat ovat usein hieman rauhattomia, etenkin suoraan maneesista tullessa. Siinä mielessä ymmärrän tuon taustan poistamisen, mutta ei se silti mielestäni oikein toimi. Tarhoilta laitumille päin tosin saisi hieman rauhallisemman taustan.

    Olivatko kisat tällä kertaa muuten maneesissa vai ulkona? Ulkona olisi saattanut kilpailussa saada "myyvemmän" kuvan, maneesissa taas ei valo tahdo riittää.

    Jos tarkoitus oli tuottaa myyntikuva, olisi ehkä kannattanut "lavastaa" vaikka sliding stop -tilanne hiekka lentäen jossain verryttelyaitauksessa - sekin olisi saattanut toimia lajinomaisena kuvana paremmin.

    -Topi Kuusinen