Vs: Kalliolla Kuva on jyhkeä, ja ihmiset siinä korostaa luonnon voimaa, hieno kuva! Oisko kuva läheltä Jyrävää?
Vs: Kalliolla Kosken kohinan voi kuulla. Kauniin rosoinen ja jylhä maisema, pieni ihminen kosken partaalla... on se komee
Vs: Kalliolla Komea koski mutta vasta kalliolla olevat kaksi ihmistä tekevät tämän kuvan. Hieno maisema.
Vs: Kalliolla Hieno sommitelma,mutta kaikella kunnioituksella kuva on hiukan suttunen ja huono valo ei paranna tilannetta.
Vs: Kalliolla Joo, tässä tullaan taas tähän, mitä kyselin jo kuvankäsittelyosiossa. http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,74000.0.html En saanut tähänkään kuvaan taas mieleistäni terävöitystä, kuva vaan menee mössöksi pienentämisen jälkeen, ongelma yleensä tällaisissa maisemakuvissa. Olen kokeillut maltillisia terävöityksiä PS CS6:n Smart sahrpenilla tai high pass- suotimella, soft light sekoitustila ja 20-30 prosenttia layeriin. Jos joku haluaa kokeilla, voin lähettää ison kuvan sähköpostilla ja apu otetaan ilolla vastaan. <EMAIL email="leskinen.jari@gmail.com"]leskinen.jari@gmail.com</EMAIL> Timppa on ilmeisesti käynyt Kiutakönkäällä.
Vs: Kalliolla Laitetaanpa tähän uusi yritys, vähän isompi ja erilailla käsitelty. Miltäs tämän terävyys näyttää.