Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

MYYTY Leica R8 ja Elmarit-R 24mm **MYYTY**

Keskustelu osiossa 'Myydään' , aloittajana Mirrored, 1 Marraskuu 2010.

  1. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Erinomaisen siistissä kunnossa, alunperin Putuksen henkilökohtainen R8 runko on aikoinaan käynyt tehtaalla fiksauksessa (mallissa oli lastentauteja alussa).  On aina toiminut moitteettomasti - myös virittimen kanssa.  Erittäin siisti laajakulma Elmarit-R 24/2.8 myyntilaatikoineen.  Yhteishintaan 800€, (josta objektiivin osuus  340€)

    Loviisa-Kotka tai postilla. Myös avokauppa sovittavissa.  Parempia kuvia ja lisätietoja kiinnostuneille.


    (Jos 24mm ei kiinnosta, on myös muita vaihtoehtoja polttoväliksi. Hinta pitää silloin miettiä uusiksi.)
     
  2. jaguar

    jaguar Active Member

    1 649
    6
    38
    Vs: Leica R8 ja Elmarit-R 24mm KUVA LISÄTTY

    Runko lienee kuvan väristä huolimatta musta.
     
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Leica R8 ja Elmarit-R 24mm KUVA LISÄTTY

    Kyllä tätä mustaksi R8 rungoksi sanotaan. Ja R9 (black finish) on samanlainen.  Se ei ole syvän musta, vaan himmeäksi valmistettu. Vasemmalta tulee ikkunaverhon läpi luonnonvaloa, ja oikealla on valkoinen paperi josta heijastuu ainakin VVS:n alareunaan.  Valotus on vaaleanpuoleinen. Valkotasapaino ei taida olla aivan neutraali.  Pitänee ottaa lisää kuvia ja tarkemmin säädettynä.  Ja käyttää jalustaakin.  ::)
     
  4. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Leica R8 ja Elmarit-R 24mm KUVA LISÄTTY

    Tämä on jämäkkä runko, Leicaflexien jälkeen ensimmäinen täysin Leican itsenäistä tuotantoa.  Siksi sitä on sanottu myös Leicaflex kolmoseksi (Leicaflex SL2 oli edellinen) - eikä vähiten myöskään tuntuman vuoksi. (complete redesign, this time in-house with production moved back to Germany. All traces of Minolta gone.)

    Kamera on myös ergonomian huippu:  kaikki monipuoliset toiminnot ovat erittäin helppoja eikä ohjekirjaa juuri tarvitse. Tässä on jopa salamamittari monipuolisten valotustoimintojen ohella, ja maailman paras prismaetsin ja sen näyttö niin kirkkaassa kuin pimeässäkin ja myös käsisäätöisenä täydellisen nautittava.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Ergonomia  Kognitiivinen ergonomia erityisesti!  Vaan eipä ole paha muutenkaan.  ;)

    Digital Module R
    leica.overgaard.dk - Thorsten Overgaard's Leica Pages - Leica DMR dSLR digital back sample photos and test



    ***KAMERA ON JO MYYTY****