Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Liivit, suosituksia?

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana kb, 30 Maaliskuu 2007.

  1. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Hei.

    Tarvitsen ns. valokuvaajan liivit. Keikoilla on kaikenlaista tilpehööriä mitä pitää saada nopeasti jonnekin/jostakin, ja housujen taskut eivät ole kätevimmät kun joillakin klubeilla tulee oltua kyykkysillään suuren osan ajasta.

    Toiveita olisi seuraavia:
    - kätevät ja riittävästi taskuja
    - viileät (tai ei-turhan-lämpimät)
    - kestävät
    - mustat/tummat
    - mielellään (ei pakosti) Suomesta saisi löytyä jotta on mahdollista palauttaa helposti jos ei tunnu toimivalta.

    Onko suosituksia?
     
  2. Vs: Liivit, suosituksia?

    ootko katsellut nk. kalastajan liivejä, niitä on ainakin mustana? Voi olla noin klubiympäristössä tosin hiukan kuumat
     
  3. Vs: Liivit, suosituksia?

    Entä sellaiset järjettömän mauttomat safariliivit jotka oli jumalattoman hienot kasariaikana. Niissä oli taskuja enempi kuin laki sallii ja sai vielä byysatkin samaan typerään beigesävyyn, koko paketti kerralla....



    ....................joo oli mullakin sellaiset.
     
  4. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Vs: Liivit, suosituksia?

    ... lähinnä jotain tämän tyyppistä olen katsellut:
    http://www.procameragear.com/catalog/product_info.php?products_id=225

    Mutta noista on niin vaikea tietää, että kuinka oikeasti toimivat. Vähän niin kuin kameralaukuista - suunnitteluvirheet selviävät vasta käytössä, tai niin epäilen. Ja sitten on vielä se kokodilemma, eli kun se vähän riippuu vaatteesta että onko L vai XL mulle sopiva. XL mahtuu päälle varmasti, mutta L saattaa olla sutjakampi.
     
  5. Vs: Liivit, suosituksia?

    Eiks noissa Salaisissa Agenteissa sun muissa ole tollasia livejä..varmaan päsee sovittamaanki....
     
  6. gt2040

    gt2040

    4
    0
    0
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Helsingissä, Lauttasaaressa on Hantaurus -niminen liike, jossa myydään Tactical 5.11 -merkkistä liiviä, jossa on hyvin taskuja ja liiviä saa mustana. Viileyskin on ok, ainakin itse käytän töissäni liiviä auki, jolloin ilma vaihtuu - lisäksi selässä on tuuletusrako. Hinta on 79,95, eli melko kalliit verrattuna esimerkkiisi, joka on vielä valokuvaukseen suunniteltu. Voin suositella reilun vuoden kokemuksella, kestävyys on ainakin huippuluokkaa. Mulla liivit eivät ole valokuvauskäytössä, mutta sopinevat aika hyvin siihen. www.hantaurus.fi löytyy lisätietoa. Mainonnasta päätellen liivit on suunniteltu jonkinlaiseen viranomaiskäyttöön.
     
  7. Vs: Liivit, suosituksia?

    Sittenhän rojujen kuljetteluun on kehitetty myös sellaisia vöitä mihin saa kiinni vaikka mitä, esimerkiksi vartijoilla näyttää olevan tuollaisissa vöissä useampi kilo tavaraa.
     
  8. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Kiitos vastauksista. Useita minuutteja edellisen postauksen jälkeen asiaa ajatelleena yksi vaatimus voisi olla se, että liiveissä olisi tuommoiset napitettavat "olkapäälenkit" joihin saa kakkoskameran kiinni niin että se ei luiskahda: http://www.procameragear.com/catalog/images/combatBlackFront2.jpg

    Tuosta samaisesta ameriikkalaisputiikista löytyy toinen liivimalli myös (jos joku nyt sattuu olemaan kiinnostunut):
    http://www.procameragear.com/catalog/product_info.php?cPath=36_37&products_id=204
     
  9. pleppanen

    pleppanen Active Member

    1 534
    0
    36
  10. 4x5

    4x5

    1 986
    0
    0
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Mr.Kameralla oli jokunen aika sitten muutama kappale myyntiin toimitettuja kuvausliivejä, oliskohan olleet Domken tekemiä. Hinta oli mun mielestä edullinen, mutta mulle sopivaa kokoa (n.XXXL) ei joukossa ollut. Kannattaisi varmaan kysäistä tilannetta.

    Kalastusliivit on nykyisin suurimmalta osin suunniteltu kahlaaville kalastajille, ja ne on siksi aika lyhkäisiä. Taskut on sijoitettu ylös ja ne on hankalia kaivella. Toinen miinus niissä on (valokuvaajan kannalta) turhan pienet taskut. AF-zoomit on monesti liian isoja mahtuakseen niihin.
     
  11. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Ei ole omakohtaista kokemusta, mutta Loweprolla on kuvaajan "tetsareita". Hintaa toki tulee tarpeen mukaan enemmän. Liiviliiveissä taitaa olla se huono puoli yleensä, että tuppaa vähintään selkä kastumaan sisätiloissa. Telefotolta näyttää saavan noita "tetsareita": Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.
     
  12. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Liivit, suosituksia?

    mitä digikuvaajat noihin laittaa? saako niihin obiskoita, vai muistikorttejako lähinnä?
     
  13. Vs: Liivit, suosituksia?

    Omassa käytössä Domken liivit ovat olleet tosi hyvät. Sopivat kuvaukseesi tarpeestasi hyvin. Niitä saa beigenä (Focker huom. :) ja mustana.

    Kaikki kalastusliivit joita kokeilin olivat liian lyhyitä, tarkut aivan liian pieniä ja aivan liian ylhäällä. Nuo tetsari wannabeet ovat kamalan näköisiä, päällä kuin luotiliivit, kovia kapuroita. ja taskut suunniteltu ties mihin käyttöön. Ellet tarvitse kenttäläpion kiinnikkeitä, lipastaskuja, sidontatarvike taskua tms. niin jättäisin ne syrjään. Tietty jos tyyli sopii ja on valmis tinkimään siitä ettei optiikat ja muu tilpehööri mahdu taskuihin tai se ainoa johon sopii, on ihan pöhkössä paikassa niin siitä vain. Tuli käytyä niitäkin läpi vuosi puolitoista sitten.

    Mistä liikkeestä voit ostaa tavaran ja palauttaa sen jos ei olekaan kiva? Postimyynnissä on se palautusoikeus, mutta taitaa harva muu myyjä ottaa paketista avatun ja käytetyn (vaikka vain kokeilukäyttöä) kunnossa olevan virheettömän taaran takaisin. Mikään ei heitä siihen ainakaan velvoita.

    Foro-Hertelillä oli taannoin Domkea ja pääsi kokeilemaan liikkeessä niinkuin vaatekaupassa ikään. Taitavat olla myyneet sen erän jo tosin aikaa sitten.
     
  14. 4x5

    4x5

    1 986
    0
    0
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Ihan uteliaisuuttani guuglettelin vielä "vestejä".  Tämä jenkkivalmistaja vaikutti mielenkiintoiselta, tarjotessaan jopa yksilöllistä muotoilua liiveihin. Ei taida olla edustajaa Suomessa, joten veikkaisin että myy suoraan.

    Yksi muotoilujuttu tuli myös mieleeni. Omassa liivissä (merkitön proto) on kuminauhalla suustaan kiristetty reilu tasku vetoketjullisten ja velcro-kiinnitteisten lisäksi. Se on se tasku mihin tulee kaikkein useimmin tavarat työnnettyä, helppokäyttöisyytensä vuoksi.
     
  15. Vs: Liivit, suosituksia?

    Domkessa on neljän suuren taskun suussa kuminauha supistamassa sitä, oli läppä suljettavissa velcrolla tai nepparilla. Etutaskut on lisäksi vuorattu ainakin roiskeveden pitäviksi.
     
  16. Vs: Liivit, suosituksia?

    Taitaa harva posti-/etämyyjäkään ottaa tavaran takaisin, jos se on otettu paketista ja kokeiltu. Tuohon kuluttajansuojalain turvaamaan palautusoikeuteen kun liittyy ehto, että tavaraa ei saa ottaa käyttöön, jos sen haluaa palauttaa.
     
  17. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Paketista ottamista ei sinänsä ole kielletty, eikä kokeilemistakaan. Olennaista on samanlainen tutustumismahdollisuus kuin olisi liikkeessä. Tuollaista liiviä ei kukaan osta eikä myy ilman sovittamismahdollisuutta. Sovittamiseen on siten oletettavasti lainlaatijan lupa.
     
  18. Vs: Liivit, suosituksia?

    Jep. Samaa mieltä mvuoren kanssa. Tutustua saa, mutta ei ottaa oikeasti käyttöön. Paketin saa avata, pakkauksen saa avata, mutta sen pitää jäädä ehjäksi. Eli sellaista pakkausta ei saa rikkoa, jota ei kaupan ostotilanteessakaan avattaisi, esim. mustekasetin muovipakkausta. Vaatteen tai printterin tms. voi ottaa paketista, mutta sitä pakettia ei saa hajottaa, koska jos tuotteen palauttaa, ei myyjä voi myydä sitä ilman pakettia. Et kaupassakaan hajottaisi tuotteen pakettia sitä kokeilessasi.
     
  19. 4x5

    4x5

    1 986
    0
    0
    Vs: Liivit, suosituksia?

    Näyttävät semmoisilta, että olisivat erittäin helpot tehdä itsekkin jos muuten tyydyttävä malli löytyy. Pelkkä olkapäälle ommeltu nappikin toimii erittäin hyvin.