Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Tuolla tulisi kyllä laimennussuhteeksi 1:20? Kuulostaisi aika tymäkältä ständiliemeksi.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Tämä selvä. Eli Agfan suositus, että rodinalia pitäisi olla vähintään 10 ml/rulla, ei nähtävästi päde käytännössä. Pitääkin käydä apteekista pienempi ruisku (nykyinen 20 ml ei mahdu edes pulloon) ja kokeilla laimeampia liemiä.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys vaikka ilmoitan saitilla että retro 400 loppuu, on sitä mulla noin parisataa rullaa jäljellä, että kyllä pääsee fiilisteleen ainakin tämän talven.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Heei piilolasi, kiitos Rolleifilkkasampleista! Mites toi Rollein oma kehite, millä suhteella tuota kannattaa annostella jos kehittää 1h tai 2h standina? Ja Rodinalilla pitää kans testailla, kiinnostaa kyllä tuo ero esim. Neopaniin verrattuna
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Uh huh, en uskalla edes ehdottaa Rollei kehitettä ja ständ prosessia. Mun uskoakseni juju piilee nimenomaan Rodinalin pienessä laimennussuhteessa ja "rotskun" aktiivisuudessa kehiteaineena. se on lipeäpohjainen, muut taas metoli/hydrokinon blandiksia. panen Leicaan tänään Neopan 1600 filkkaa, katsotaan mitä tulee "Neo/rotsku" viritelmistä. Perästä kuuluu ! Jos sulla ei ole Rodinalia, niin voin vaikka laittaa vähäsen. käy hakemassa apteekista 10cc ruisku ja siihen paksuin neula mitä löytyy !
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Ok, milläs suhteella toi rollein kehite menee tavallisessa kehitysprosessissa? Eli 20C lämpötila ja agitointi tietyin intervallein jne peruskaurat.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Neopan 400, Rodinal 1+200 2h: <IMG src="http://farm3.static.flickr.com/2131/2277490426_65aa6eb6df.jpg"]</IMG>
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Hyvää jälkeä stand-kehityksellä! Onko joku kokeillut Tri-X 400 -filkalla? Rodinalilla tai ID-11 -kehitteellä?
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Joo, Tri-X menee kans samalla kaavalla 1+200 2h (niinkuin kaikki muukin, värinegat ja diat mukaanlukien). Tämä setti jostain automessuilta on Tri-x:ää ja standina rodinalissa.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Piru vie, hyvää jälkeä näissäkin! Täytyy kokeilla. Minkälainen agitointi?
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Ei minkäänlainen? =). Eikös se oo stand-kehityksen pointti. Alussa tietty niinkun muillakin filmeillä, mutta sen jälkeen se purkki jätetään rauhaan. Veikkaisin muuten, että tuntikin riittäis...
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Alussa voi vähän käännellä. Sitten vaan seisomaan. Tunti ei tee samaa jälkeä, kuin kaksi. Kahden tunnin kehityksessä esimerkiksi heijastukset ja kiillot tulee paljon paremmin esiin. Sävyala laajenee.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Helvetinmoinen rae ja tumma pää pahasti tukossa. Muutenkin harmaita. Mikä tätä nykynuorisoa vaivaa kapa
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys tota 1+200 systeemiä tarttee kokeilla. 1+100 kehitettynä tunti ständinä Provia400 nps160 Kodacolor-x
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Parempi ois vaan pohdiskella sävyliukuja, reunapiirtoa ja aberraatioita internetissä kuin kuvata.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Ei tuo ole mikään vaihtoehto jos päämääränä on teknisesti hyvä vedos. Jos kerta sisältö on jo hallinnassa, niin sitten voisi hieman panostaa tuohon tekniikkaankin. Vai onko niin, että sävyttömät, tukkoiset, rakeiset ja tummat roskaiset vedokset ovat se päämäärä, jolla tuetaan loistavaa sisältöä? kapa
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Kaikki kuvani eivät ole roskaisia, tukkoisia ja rakeisia, eikä ole mikään päämäärä. Kuvaan mille tahansa ja millä tahansa - sisältö on pääasia, toteutustapa vaihtelee sen mukaan mitä käsillä on. Roskaiset skannit saavat aina välillä kelvata. Teknisesti hyvän vedoksen tekeminen olisi hieno osata, mutta sen tekemiseen tarvittava paikka, välineistö ja aika puuttuvat.
Vs: Rollei Retro 400 Rodinalissa kymysys Ei tainnut olla vedostuksen laatu se purnauksen aihe, vaan se että ständikehityksen tuottama jälki ei miellytä. Ei tuo muakaan kyllä innostanut ständiä kokeilemaan kun paremman sävyskaalan ja hallitummat rakeet saa toisenlaisilla tekniikoilla.