Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Nallikari

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana jukka-poika, 15 Lokakuu 2005.

    Arkistojen kätköistä löytyi tämä..jeps. on se vähän puhki palanut.
     
  1. vn

    vn

    1 464
    0
    0
    Pitäiskö sanoa jotain horisontista? ;) :D

    Aika tylsä kuva. Oikeastaan kiinnostava vain tuon pelengin ansiosta. Sommittelussa ei sinänsä ole mitään vikaa, kivet ovat mukavasti suurina etualalla ja kuvassa on syvyyttä. Se vain on.. tyhjä, minun silmin katsottuna.

    Vesku
     
  2. Itse asiassa se on sigman 15mm joka tuon meren taivutti..aivan,se on tyhjä..zen..hmmmm...
     
  3. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Sillä ei ole mitään tekemistä Zenin kanssa, jos itse puolustelet kuvaa jo kuvan saateteksteissä ja kuvailet sen virheitä. Näissä olosuhteissa se on vain tyhjä.
     
  4. "Täydellinen tie(tao)on vailla hankaluutta, paitsi että se välittää esille poimimista ja valitsemista. Vasta kun lakkaat pitämästä ja olemasta pitämättä kaikki käy selkeästi ymmärrettäväksi. Halkaistun hiuksen vahvuinen ero, ja taivas ja maa on asetettu erilleen! Jos haluat saada yksinkertaisen totuuden, älä anna oikean ja väärän kiinnostaa. Oikean ja väärän ristiriita on mielen sairaus." -vanhin zen-runo.

    honso myosu ; alkuperäinen tajuaminen on ihmeellistä harjoitusta

    Ja kyllä, zen kirjoitetaan pienellä.

    Tuo minun "puhki palanut" on vain toteamus, ei puolustus.
     
  5. Niin, ei ole suurta eikä pientä ja
    "Syksyn kolmesta väristä kaksi on kiveä
    ja kolmas on veden solina, ja se, mikä kestää
    on voimatonta sen edessä, mikä murenee."