Kaljoihin ei ole varaa kun rahat menee filmiin ja ASPH lasiin, mutta 35mm summilux asphia vuoden käyttäneenä voin kyllä sanoa että melkoinen lasi. 50mm Summicronilla (DR versio) olen kuvannut myös ja sen laatu on ihan vertailukelpoinen canon ef 50mm 1,4, paitsi että summicron en vääristellyt niin paljoa ja aukolla 2.0 teki ehkä parempaa jälkeä. Papalla tommoinen M3 ja DR 50mm ollut alusta asti ja vielä pelittää ihan hyvin. Maksimaallista kuvanlaatua jos tarvin niin otan reppuun 5x7 sinarin ja nokalle 110mm super symmar lasin, siinä vasta laajakulma,pieni ja kuvaympyrää pirusti ja heijastuksiakaan en ole pahemmin saanut aikaseksi. Tosin en ole kyllä sillä kameralla yhtää hyvää kuvaa ottanut, teräviä vain, mutta kinolla on ainakin ollut yritystä jos ei muuta. Jos zeiss on kuuluisa laajakulmistaan niin yhtälailla Leica on kuuluisa siitä miten noi lasit piirtää täydellä aukolla, varsinkin asphit. Himmennettynä laseissa ei ole käytännössä mitään eroa. Ainakin minulle noi ASPH lasit asettavat kyllä refenrenssin, varsinkin 50mm asph ja 75mm asph Jos 35mm lasi piisaa niin Konica Hexar AF on todellakin melkoisen hyvä vaihtoehto, lasin hinnalla saa koko kameran (n 300e) , optiikan laatu eroaa IV version summicronista lähinnä sillä että konican lasissa on selvästi haivattavaa tynnyrivääristymää tietyissä olosuhteissa. Kamerassa on parasta tietty se hiljaus. Pari kolme vuotta moisella kuvasin, suljin teki vaan tenän ja tuli remontti. lähetin konican saksan huoltoon, tekivät työn halvalla nopeasti ja hyvin. 150e suljinvaihto ja säädöt ja puhdistus. Sähkökameroissa jos jotain vikaa tulee niin yleensä koko kamera menee mykäksi, mekaanisissa on ongelmana huonot öljyt ja se sitten aiheuttaa erinäisiä valotusongelmia usein.
Joo, hyviä vinkkejä täällä on tullut. Kyllä mä tohon Contaxin G ykköseen kumminkin kallistuin. Ei ole oikeen varaa lähtee katteleen niitä leicoi, eikä ne kyllä niin kiinnostakkaan. Ja pokkari on aina pokkari, jotenkin ajattelin ton contaxin kohdalla, et sitten voi hukata muun kinokaman... No, jokatapauksessa 45 millinen planar on jo "hankittu", eli huudettu ebaysta, ja nyt pitäisi mennä kattelemaan sitä runkoa... Semmosta olen tässä näitä saksalaisia laseja katellessa miettinyt, että nämä planar, biogon, sonnar lisänimet kertovat ilmeisesti jotain lasin suunnittelusta? Linssien rakenteesta? Tätä joku voisi osaava voisi valaista (tietäjiä varmasti löytyy), tai vaikka vinkata jotain nettisivuja aiheesta...
Ahhha! KANTA! Sehän se oli. Tosin tuossa R3jokumalli Voigtlanderissahan on aika reippaan kokoinen TEHOLLINEN kanta, kun eikös se etsin ole (miltei?) 100% 50millillä? Eli se hieno fiilis kuvata molemmat silmät auki ja helokehä vain "roikkuu" ilmassa on mahdollista. Vähän niinkuin vanhassa M3sessa. Nille Noctilux-ihmisiille omiaan. Siinäpä niitä VALOKUVAUKSEN tärkeimpiä juttuja taas olikin... Huhhhuh. Sauna + kalja aiheiseen keskusteluun taasen varsin mainioita aiheita. Kunhan ei mene kädenväännöksi.
Kaikki erinomaisia, osa käsitteitä. Nämä ulkomuistista, ketterämmät voivat täydentää. Hologon: Lähes symmetrinen superlaajakulma, käsite. Biogon: Kahdeksanlinssinen symmetrinen laajakulma, käsite. Aviagon: Ilmakuvausobjektiivi Distagon: Laajakulmarakenne peilikameroille, "retrofokus" Orthometar: Neliryhmäinen ja kuusilinssinen laajakulmarakenne. Biotar: Neliryhmäinen ja kuusilinssinen n. normaaliobjektiivirakenne. F-Distagon: Kalansilmäobjektiivi. Frontar: Ainakin Box Tengorin n. normaaliobjektiivi. Tripletti (?). Triotar: Kolmilinssinen n. normaaliobjektiivi. Novar: Vrt. Triotar (?). Topogon: Nelilinssinen neliryhmäinen laajakulma. Tessar: Neljä linssiä kolmessa ryhmässä. Triotarin kanssa kenties maailman yleisin objektiivirakenne. Parhaimmat Tessarit, esim. Rolleiflexin kerrassaan erinomaisia. Käsite. Planar: Viisi-, kuusi- tai seitsenlinssinen symmetrinen n. normaaliobjektiivi. Nimensä mukaan tarkoin tasoon korjattu. Käsite. Luminar: Lähikuvausobjektiivi. Käsite S-Planar: Lähelle tarkentuva rakenne. Makro-Planar: Kuten ed., uudempi nimi. Blitz-Planar: Salama-automatiikalla varustettu Planar. Sonnar: Valovoimainen neli tai viisielementtinen normaaliobjektiivi tai lyhyt tele. UV-Sonnar: Tieteelliseen näkyvän valon (400 - 700 nm) spektrin ulkopuolisen (215 - 700 nm) kuvauksen erikoisobjektiivi. Olympia-Sonnar: Kts. ed. Vario-M-Sonnar: Yhdysrakenteisella 320 Ws (!) salamalla varustettu erikois zoo-lähikuvausobjektiivi suurennussuhteille 2:1 - 16:1 (!). Objektiivin tarkennusetäisyys suurennussuhteesta tai muusta riippumatta vakio n. 450 mm. Teletessar: Viidestä kahdeksaan elementtinen positiivisesta etu- ja negatiivisesta takaosasta koostuva korkealuokkainen telerakenne. Tele-Apotessar: Kts. ed. Superachromat: Kaikille (!) näkyvän valon aallonpituuksille korjattu rakenne. Käsite. Mirotar: Peiliobjektiivi. Mutar: Telejatke. Super-Q-Gigantar: 40 mm f:0,33! Zeissin vastaus valovoimakeskusteluun. (Q = Quatsch) Tuossa joitakin, moni varmasti jäi puuttumaan. Täydennykset olisivat mukavia. Ossi? T. Kerkko.
Kiitos, olen huomannut uuden hankkeenne. On oikein hyvä, kuten koko tämä kameralaukku-foorumi. Kiva että jaksatte väsätä, varmasti ainakin omalla ajalla ja kaiketi myös omalla rahalla. Kiitoksia, nautimme. Itse yritän kuitenkin edelleen kirjoitella joskus tänne puuta heinää ja sitten tuohon Kamera-lehteen vähän hiotumpia juttuja. Tärkeää on että pidetään kaikki kanavat käytössä ja aktiivisina, samassa veneessä ollaan. Kameralaukku-foorumi on myös arvokas lähde kentän kuullostelussa arvioidessa minkälaisille lehtijutuille olisi tilausta. T. Kerkko.
Joo R3Ssa tais olla etsimen suurennus 1, leicoissa se on sitten 0,58, 0,72 , 0,85 tai 0.91 riippuen kameramallista. Varsinkin laajakulmilla 0.58 on mainio, jos vielä satut omaamaan silmälasit. Meikäläisellä on silmälasit ja 0.72 35mm lasin kanssa ja hieman ahtaalta tuntuu kehän ympärys, haluaisin nähdä enemmän ruudun ulkopuolelle mikä on just eräs mittaetsimen hyviä puolia. 0.58 rungot ovat haluttuja joten ne on käytettynä helposti sen 200-400e kalliimpia. Etsimiin leicoihin saa myös palikan joka ruuvataan etsinaukkoon kiinni ja suurentaa kuvaa sitten x1,25 tms, eli mahdollista saada iso etsinkuva, hyvä jos kuvaa 75mm 1,4 lasilla täydellä aukolla joka on todella haastava tarkentaa täydellä aukolla. Jahka Leica saa diginsä valmiiksi niin vissiin liukuhihnoilta pitäisi ilmestyä joitain uusia laajakulmiakin, kun tuo kenno tulee olemaan 1,33 tms
Juurikin näin, eli tuo 0.91 on M3nen. 0.72nen on todellakin lasisilimien omistajille ongelmallinen, allekirjoittanut pärjää 35millisen kanssa ihan mainiosti, mutta ruudun ulkopuolelle ei juurikaan kyllä sitten näe. Tässä viikonloppuna tullut kuvailtua neulanreikä-Leicalla, ja kun se reikä vastaa 28millistä niin on sitten ollut kätevää rajailla etsimen läpi suoraan. Paitsi että ei ihan niin helppoa lasit päässä kurkkia reunoilta aina. Tosin kyllä vastikään näin samanmoisen vipstaakin kuin tuo 1.25x-magnifier, paitsi että se kertoi 0.75 tai jotain, eli näkyi reunoja myöten kuulemma. Olikohan rangefinderforumsilla vai missä? Semmonen se pitäis varmaan olla. Ja eikös sen digileican esittely/julkistus/ilmoitus pitänyt olla NYT PMA-messuilla? Virallinen sana kai oli että ei tule digi-only linssejä, mutta uusia laajiksia kyllä. Sen kun näkis.