Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Ammattilaisen kuvia ja Santtu Rouvalistakin näköiskuva. T Jukka
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Vahvaa settiä. Kuvaajan oma näkemys välittyy katsojalle, mikä on tosi hyvä.
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Tulipa eilen pino mainoksia. Heti otti silmiin apoteekki-lehden kansikuva. Myös koko juttu, josta kansikuva oli otettu oli erinomaisen laadukas kuviltaan. Ja kas, Anttihan oli kuvat ottanut, kuten yhteen muuhunkin juttuun. Mukava, että henkilökuvissakin käytetään Rembrandt valaisua, pomppaa lehdessä laatunsa puolesta esille normimassasta. T Jukka
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Ei pahoja, aika normi pröö kuvaa, en löytänyt mitään erityisen omintakeista tai muista erottuvaa.
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Ammattitaidolla tehtyä käyttökuvaa, joilla varmaan töitäkin löytyy. Eipä sen kummempaa. Kapa
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Nää on hyvää materiaalia tuonne amatööri vs ammattilainen osoioonkin. Että miksi heitä tarvitaan ja mitä he tekevät erilailla ja miksi. En mä amatöörinä rupeaisi kuitenkaan kuvaamaan kauniita vaatteita tai tekemään siideri-päärynä yhdistelmiä vaikka olis kuinka hienot vehkeet.
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Jaa, nyt kun Jhalmu nosti pröö vs harrastaja näkökulman tähän. Niin itselläni ei Anttikymppin kohdalla mielessäkään hänen streetti kuvien kohdalla että olisi kyseessä ammatikseen kuvaava. Tuo todistaneen ainakin minulle asian jonka tiesin jo aiemmin, että harrastajien ja ammattilaiset kuvien välinen kuilu on hyvin kapea, eikä ammattilaisuus ole mikään ylempi valokuvauksen muoto.
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Tai sitten kaikki eivät osaa erottaa hyvää ja huonoa kuvaa toisistaan. T Jukka
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) En tiedä onko joku joskus muuta väittänytkään? Mä ainakin jos haluan tietää jotain kuvankäsittely- tai kamajuttuja, kyselen mun valokuvausta harrastavilta kavereilta. Ainoa mikä merkitsee on kuva, onko se hyvä/hyödyllinen/myyvä tms, mikä ikinä sen käyttötarkoitus sitten onkaan. Oikeestaan se mikä usein erottaa ammattilaisen harrastajasta on se, että "hyödyllisiä" kuvia pitää tehdä neljä viis keikkaa päivässä ja kyse on tasaisen laadun ylläpidosta vaihtelevissa olosuhteissa. Super onnistumisia sitten tulee sekä harrastajillle että ammattilaisille silloin tällöin. (itsellä ehkä 2 kertaa vuodessa)
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Kyllä aika usein on haistettavissa sellaista ilmaan näillä foorumeilla, että jotkut kuvittelee ammattilaisuuden olevan se korkeampi valaistuneisuuden muoto;-) En kuitenkaan voi uskoa että kukaan ammattilainen näin kuvittelisi.
Vs: Portfolio ja blogi (ehkä, jos jaksaa) Tää on kyllä asia, jonka sinä tiedät minua paremmin. Näköjään olemme liittyneet foorumille samana vuonna, mutta olet kerännyt reilu 5000 viestiä enemmän kuin minä. (Siinä ei ole mitään pahaa. Itse roikun kanssa erinäisillä foorumeilla) En tiedä mitä täällä on ammattikuvauksesta puhuttu. Niillä ammattilaisilla jotka itse tunnen (heitä on aika monta), turha vaatimattomuus on kyllä isompi ongelma kuin itsensä jalustalle nostaminen. Tietääkseni aika harva heistä roikkuu tällä foorumilla.