Pitäisi postikortteja saada tulosteltua. Ifillä on kortteja: Koko: 10,7 x 15,0 cm Paperin paino 270g/m2 Kuvapuoli silkkimatta Kirjoitettava puoli, postikorttiviivoitus Ei sattumalta joku tiedä mistä tota paperia vois ostaa. Epsonilla ajattelin suihkutella.
Vs: postikortteja omista kuvista Nuo tehdään digipainokoneella, todennäköisesti SRA3 kokoiselle paprulle jolle myös nuo taustan viivat yms tulostetaan samalla kertaa. Jotain vastaavaa valmiiksi leikattua tuotetta voi toki olla jossain saatavilla. Itse en ymmärrä tuota suihkaritulostusintoa, värejä sun muitakin menee aivan tolkuttomasti.
Vs: postikortteja omista kuvista Tuo on totta.. Ja kun 10 kpl maksaa 6.95, niin ei nuo ole tilattuna kovin kalliit.. Pitääpä pistää mieleen ja tilata jokunen itsekin
Vs: postikortteja omista kuvista Valmiita postikorttipapereita on kyllä ollut kaupassa, Epsonillakin. Tuolla kuudella eurolla näyttää saavan Nettorilta 140 arkkia tavallista 10x15 cm paperia. http://www6.gnt.fi/scripts/DBMNet.dll?T ... 691303&V=2"]http://www6.gnt.fi/scripts/DBMNet.dll?TuoteTiedot?TUOTEID=691303&V=2
Vs: postikortteja omista kuvista Ole tarkkana mistä tilaat postikortteja ettei käy niin kun eräälle joka tilasi joulukortteja tammikuussa siis saman vuoden tammikuussa kun se joulu sitten on, valmiiksi jotta on mitä lähettää sitten joulua ennen. Niin tämä jeppe kirjoitteli osotteet valmiiksi netissä oleviin kortteihin kun siellä oli sellainenkin kiva palvelu. Ainoa vaan että siitä ei ollut missään vaiheessa puhetta, nettitoimittajan kanssa, lähetetäänkö ne tilaajalle joka lähettää ne sitten aikanaan perille vai laitetaanko kortit netttipalvelutoimittajan toimesta perille. No ne lähettivät ne ite ja helmikuussa tuli lasku. Loput jätän kertomatta.
Vs: postikortteja omista kuvista Onhan noita vielä yksi mainitsematta. Tosin ei sovellu massatuotantoon. Olen käyttänyt eräitä vuosia Canonin CP-220 sublimaatiotulostinta PictBridge-liittymällä reissuissa persoonallisten postikorttien tekemiseen. Laatu on hyvä, paperi postikorttipaksuutta ja takana viivoitus. Toisin paikoin on likimain mahdotonta saada hyviä postikortteja, kaikki samaa hotelli-hiekkaranta potaskaa. Tuota CP-sarjaa vastaavaa löytyy myös Sonylta. Yhden kuvan hinnaksi tulee n. 50 senttiä, riippuen hieman siitä, mistä on paperin+väripaketin ostanut. Viime joulun alla hankin erään liikkeen loppuunmyynnistä 5 pakettia (á 36 korttia) 10€/paketti, joten vielä jonkin aikaa niitä riittää. Normaalihinta lienee 15-18€. Yhdellä reissulla menee yleensä noin 25 korttia. Joskus tulee tulostettua myös kotikoneella, jolloin värit hieman paranevat. Järkkärin Adobe RGB väriasetus tuottaa hieman sinertävää suoratulostuksessa, vaimon pokkarin sRGB toimii paremmin. Nykyiset uudet Selphy ES-sarjan laitteet ovat liki tuplasti kookkampia ja siten hankalampia pakata matkalle mukaan. Mutta niissä on mukana kortinlukija, mikä lisää kokoa ja painoa. Se kamera kun on kuitenkin mukana, niin hyöty on olematon. Tässä malliksi pari viime reissulta lähetettyä kuvaa, joista jälkimmäinen lähti anopille :-D