Mikä on "eka viesti"? Kuka ilmoitti provosta? Missä on provo? Jos tarkoitat että sinä ilmoitit Motriksen viestin ylläpidolle asiattomana (aika monta oletusta ja tulkintaa sanomastasi), minun täytyy kysyä mikä siinä provoaa jos tuon ajan (jo valtavirran) muotiravintelin vessan hän tutuksi kuvasta tunnistaa? Vai oliko se olemassa enää muutama vuosi sitten eli 2010?
Omakuva on juu...en jaksa kuollakseni muistaa missä kävin wc;ssa mutta päivällä kuitenkin . Wc:ssa oli kuitenkin narkkarivalot sen muistan ja näytän oudolta tuossa valossa .. Kuva tosiaan vuodelta 2010 elo-syyskuulta. Kolmen sepän kuva ei muuten olekkaan 2010 vaan aiemmin ja samoin metrokuva.
Kuplakuva on hieno pystyformaatissaan, komeat sävyt, voi kunpa tuo alhaala ollut uudempi auto ei olisi ollut tuolla, niin olisi ollut vaikea sanoa miltä vuosikymmeneltä kuva on.
Googlasin DTM:n ja sanomani vaikuttaakin sitä vasten ehkä vähän omituiselta. Onhan se olemassa mutta ihan eri paikassa kuin ennen. Siitä en tiedä onko paljon edelleen ihan tavallista väkeä noissa paikoissa käymässä, ehkä on. Asia on vain arkipäiväistynyt. Jossain vaiheessahan oli coolia käydä homomestoissa - lehtijuttuihin asti.
No pannaan nyt samaan laskuun vielä pari lausetta kuvistakin. Kaupunkia satunnaisen vierailijan silmin. Tulee aika vahva fiilis että "minä en tänne kuulu". Vieraantuneisuuden tunne välittyy. Toisaalta kahdessa viimeisessä löydetään jotain sellaista, mikä viittaa kuitenkin tietynasteiseen viihtymiseen koska löytyy aikaa havainnoida.
Kuvista voi välittyä tunne että en kuulu sinne mutta sen verran muistan että wc oli ihan jossain kahvilassa tms . Toki olisin mennyt homobaarin mielummin kusemaan ihan homona mutta ei ollut siihen hätään lähellä Miten olisi sitten jos kuvaaja ei olisi tiedossa tuo tunne?
Lainaamasi kommentti eikä tunne josta puhuin liity lainkaan tuohon DTM vessajuttuun. Kyllä se tunne tulee ihan kuvista, Senaatintorilta omakuvan kautta etääntyneeseen Kuplaan. Vieraantuneisuus on vanha psykologinen käsite, josta on jos jonkinmoista tulkintaa ja esimerkkiä. Minä muistan ainakin kerrotun että Franz Kafkan tarinat sitä ilmentävät.
Monta hyvä kuvaa, tosi hyvää. kakkonen ja kolmonen ei vain oikein sovi settiin. Ne ovat laadullisesti aavistuksen heikompia kuin muut, varsinkin tuo kuplakuva on tosi hieno.
Näin sen voi nähdä niin erilailla, minusta taas tuo kolmas kuva on ylivoimaisesti kiinnostavin tästä setistä.