Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tunturit 2

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana jeesuksen_mopo, 11 Tammikuu 2017.

  1. jeesuksen_mopo

    jeesuksen_mopo Member

    445
    13
    18
    Pehmeämmässä sinisessä kaamosvalossa. Ittugáissáid / Lyngenin alpit.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Toisessa kuvassa varsinkin upeus välittyy hienosti.
     
  3. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Kaunista.
     
  4. jeesuksen_mopo

    jeesuksen_mopo Member

    445
    13
    18
    Kiitos. Valo oli todella hyvää. Tunturit muuttuvat hyvin paljon valon mukaan. Eilen oli täysi kuutamo: maailma oli hyvin erinäköinen. Nyt taas utuiset pilvet ja lumisade täplittävät maisemaa.
     
  5. riekkosak

    riekkosak Well-Known Member

    1 477
    329
    83
    Milloin on kysymyksessä tunturi ja milloin vuori? Minun mielikuvani tunturista on suhteellisen loivarinteinen ja muodoiltaan pyöreähkö, laelta suhteellisen tasainen. Vuoret ovat mielestäni jyrkempiä ja huipultaan terävämpiä. Tämä on siis minun mielipiteeni.
     
  6. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Fjelleiksi ne taitaa tuolla korkeita kukkuloitaan silti kutsua.

    Toista se on Pohjanmaalla. Nimeämisessä ei ole ongelmaa. Kaikki puiden latvojen yläpuolelle yltävät nyppylät ovat vuoria.
     
  7. jeesuksen_mopo

    jeesuksen_mopo Member

    445
    13
    18
    Näistä toisen nimi on gáisá (pohjoissaame), joka tarkoittaa "lumihuippuinen vuori". Samalla nimellä on muualla Saamenmaassa kukkuloita, jotka miellämme tuntureiksi. Nimi gáisá ei siis suoraan ole vuori, vaan tarkoittaa ehkä jotain tällaista: "vuori, joka nousee muuta tunturiylänköä korkeammalle".

    Toisen nimi on tinden (norja), joka tarkoittaa "huippu".