Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Pullonpohjan läpi

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Juke.K, 1 Huhtikuu 2016.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
     

    Liitetyt tiedostot:

    • 9.jpg
      9.jpg
      Tiedostokoko:
      213,8 KB
      Katsottu:
      140
  2. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Pullonpohjan läpi

    Edellisessä sarjassa ei lupauksista huolimatta ollut kuhaa, kiva citikka kuitenkin. Nyt ei näy pullonpohjaa!

    Jos sellainen kiinnostaa niin Määttäsen Hannun sivuilla on juttu pullonpohjalinssin valmistuksesta sekä koekuvauksesta sellaisella.

    http://www.teknofokus.fi/Foto/Optplo/ppohjalns1.htm

    PS. Kyllä se peilitön pokkarikokoinen Leica II on edelleen ihan toimiva peli.
     
  3. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Pullonpohjan läpi

    Kiitti linkistä. Pitäiskö Hannulta ostaa yksi pullonpohja opiska ja tehdä siitä kamera. Kapa tuolla toisaalla moitti niin sen vuoksi aprilli päivän kunniaksi esille vaikka tässä ei ole mitään aprillausta.

    Mitä tulee Leican lasiin niin onhan se terävä jos aukolla neljä tulee näinkin hyvää. Onhan se herkkä vastavalolle ja jos on aurinkoa ja kovaa varjoa kun on sellasta vanhempaa pinnottamatonta mallia.
     
  4. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Pullonpohjan läpi

    Ilmiselvästi on juotu ja paremmaksi muistiksi otettu kuva missä on käyty. (Näin siis huomioimatta turhia höpinoitä ja tulkiten pelkästään otsikkoa ja kuvaa.)
     
  5. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Pullonpohjan läpi

    Aika hyvin Kimmo näki asian.
     
  6. Vs: Pullonpohjan läpi

    Onpas seksikäs kuva!

    Myös kuvan speksit ovat seksikkäät, koska Leica on mainittu.
    Mutta...mutta...ei nyt kuitenkaan ihan ykkös-sarjaan nouse tämä kiva kuva, koska siinä on lievä (tai lievää vahvempi) testi-shotin fiilis.