Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kiven kolosta

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Kimo, 10 Toukokuu 2013.

  1. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Pienien rantakivien kolosta.Laitoin pinhole laatikon kivien väliin ja tässä tulos.Uudella reiällä,tänään tuli postissa uusi reikä(hiukan myös reunoja)
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: Kiven kolosta

    Hieno vaikutelma varsinkin tuossa keskivaiheilla. Millaisen reiän tilasit, ja muutenkin kriittiset dimensiot, valotusaika, filmityyppi kiinnostaisivat. Olet niitä joskus kertonutkin, mutta kertaus ei haitanne. Pidän näistä kuvista niitten ajattomalta tuntuvan luonteen takia. Kuvahan syntyy - ei minkään - avulla. Reiässähän ei ole mitään.
     
  3. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Kiven kolosta

    Tilattu reikä 0,2 mm,entinen omatekemä ehkä 0,3.En pahemmin huomaa eroa kuvissa,tosin reikä voi olla jopa liian pieni mutta testit jatkuu.Filmi ikiwanhaa efkeä ja rotskulla stand eli kaikki ei ole optimaalista:)
     
  4. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: Kiven kolosta

    Mikä on polttoväli ja minkä kokoinen filmi?
     
  5. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 067
    113
    Vs: Kiven kolosta

    41 mm on reiästä filmipinnalle ja filmikoko 5x7 " . Aika laaja sanoisin:)