Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

nega irti suojapaperista

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana veke, 17 Heinäkuu 2013.

  1. veke

    veke

    156
    0
    0
    joidenkin negaliuskojen suojapaperi on kostunut ja tarrautunut kiinni negan pintaan. Millä hellävaraisesti irti? Upotanko veteen kunnes liukenevat toisistaan irti ja lisäänkö jotain mikä edesauttaisi vaikka pintajännityksen poistamisessa? Vai onko jokin muu konsti?
     
  2. Vs: nega irti suojapaperista

    Se negatiivin gelatiinikalvo toimii tosiaan kostutettuna myös liimana. Vahingon korjausta voisi tietty ensialkuun yrittää varovasti irti vetämällä, kokeile ensin jotain negan vähemmän tärkeää kohtaa.
    Jos ei onnaa, sitten voisi kokeilla sen negan uudelleenkostuttamista joko puhtaalla vedellä, huuhteluaineliuoksella tai vaikka oikein miedolla saippuavedellä. Liota hetken aikaa vedessä/huuhteluaineessa, ja kokeile vetää paperi varovasti irti. Sitten vaan huolellinen kuivaus, vähän kuin vasta kehitettyä filmiä kuivaisit. Nega voi kuivuessaan vetäytyä kupruun ja kuivumislaimuja voi jäädä, mutta parempi sekin kuin paperipinta kiinni negassa.
     
  3. veke

    veke

    156
    0
    0
    Vs: nega irti suojapaperista

    kiitos, johtaja eofoto. Ikävä kyllä jotain vahinkoa on voinut jo tapahtua gelatiinikalvolla. Kunnon kastelu uppeluksissa odottaen että paperi irtoaa itsestään, tuo tulee ekana mieleen. Kuivaus niin että jokin nipsu (pyykkipoika) vetää negaa suoraksi.Jospa se negan "liima-aines" joka on kiinnittyny paperiin liukenisi kokonaan pois. Nimenomaan liukenisi kokonaan pois ettei jää tummempana läikkänä negan pintaan ja vaikuttaisi vedostuksessakin.
    Edit: tutkin ulkomaisiakin vinkkejä eikä mitään radikaalia uutta, vettä +20-asteisena ja siihen voi lisätä jotakin wetting agentia joita on eri valmistajilta eri nimisinä.
     
  4. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: nega irti suojapaperista

    Likoamaan vain Ageponiin tai Photo-Flo'hon ja sitten varovaisesti irrottaen pois. Vaurioita tulee, mutta näin ne minimoidaan.
     
  5. veke

    veke

    156
    0
    0
    Vs: nega irti suojapaperista

    johtaja Niffe, olen tullut samaan lopputulokseen. Jokin wetting agent vakoilemaan.