Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Rollei 35

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Juke.K, 27 Heinäkuu 2015.

  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Olen päässyt ensimmäisen kerran tutustumaan Rollei 35 kameraan. Ostin siis sellaisen kirpparilta XF mallin jossa on 2.3 Sonnar linssi. Yhden rullan kuvasin, ja tykästyin kameraan heti. Nyt ymmärrän miksi se on kunnon kuvaajia aina kiinostanut. Ne toisen malliset on vielä hiukan hinnakkaampia.

    Nyt pyydänkin että opastatte Rollei noviisia. Voisin hommata sellainen käsin säädettävän vaikka ei tuo automaatti valotuskaan huono ollut. Noissa on aika paljon eroja. Mikä on suosikki Rollei 35 juuri sinulle ja miksi juuri se?
     
  2. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Rollei 35

    Vastataan poissulkevasti.

    Niissä pienissä on vakavia käytettävyysongelmia, jotka liittyvät lähinnä filminkuljetusmekanismiin. Koska runko on pieni, filmi joutuu tiukalle mutkalle kulkiessaan vetopyörältä ottavalle akselille.

    Objektiivit Sonnar sekä Tessar ja sulkimet ovat hyvälaatuisia, jopa halvin Triotar.
     
  3. Vs: Rollei 35

    Eiköhän SE -malli ole se paras, siinä on led-mittari etsimessä ja paras optiikka (f/2.8 Sonnar), ja siihen saa vielä paristoja. Eli se olisi minun suosikkini, tosin en omista sellaista vaan TE -mallin, joka on muuten sama mutta siinä on Tessar -optiikka.

    Rollei 35 on mielestäni tavallaan yksi hienoimmista kameroista koskaan, ja sitä saa jotakuinkin järkevään hintaankin, mutta ei se oikein vakavasti otettava käyttökamera ole. Käytettävyydeltään se on aika järkyttävä, ja jotenkin sen oloinen että sitä täytyy varoa koko ajan että ei hajoaisi. Fiilisjuttuja ehkä, mutta niitä ei pidä väheksyä. Ja tosiaan ongelmia ja vikoja noiden kanssa on ja käsittääkseni aika vaikeita/mahdottomia korjata.
     
  4. Vs: Rollei 35

    Minun kokemusteni mukaan Rollei 35 on varsin jämäkkä ja kestävä kamera kunhan sitä vain käytetään oikein.

    Kaikkein yleisin ongelma Rollei 35-kameroissa syntyy kun käyttäjä ei muista tai tiedä, että suljin pitää olla viritettynä kun objektiivia kierretään ja painetaan sisään nk. säilytysasentoon. Sitten se runnotaan sisään väkisin ja kamera on rikki ja vaatii huoltoa. Objektiivin sujuva sisään/ulos toiminta kannattaakin testata aivan ensimmäiseksi. Filminsiirto on kyllä oikein hyvin toimiva kunhan muistaa laittaa filmin pään ottavan puolan läpi ja kiertää filmiä hiukan kierälle puolan alapäässä sijaitsevalla hammaspyörällä.

    Kuvaaminen on yksinkertaista, helppoa ja nopeaa kun muistaa nämä perussäännöt.

    1. Käytä mielellään ISO400 filmiä ja aseta perus-suljinnopeusvalinnaksi 1/250s.
    2. Käytä hyväksi objektiivin hyperfokaaliasteikkoa. Ainakin Tessar-linssissä on merkitty punaisella 2m ja 6m. Eli "lähellä" ja "kaukana". Saat lähes aina terävän kuvan vain näitä kahta tarkennuspistettä käyttämällä.
    3. Säädä valotus ensin mahd. mukaan kohdalleen aukkovalitsijalla ja suosi aina himmennystä.

    Suljinääni on mukavan hiljainen "naks". Etsin on suuri ja kirkas (jos on puhdas!).
    Kaikki saatavana olevat objektiivit ovat hyviä tai erinomaisia. Ainakin oma Tessarini on terävä ja mukavan matalakontrastinen, eli juuri passeli mustavalkokuvien tekemiseen. Vastavalosuoja on erittäin suositeltava. Kiinan pojilta saa muutamalla eurolla sopivan.

    Ei mulla muuta.
     
  5. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Rollei 35

    Mun Rollei on repinyt useamman filmin takaisinkelauksen aikana.

    Ne filmit, mitkä kestivät ehjänä, olivat kuitenkin ihan OK, vaikka koneessa ei ole etäisyysmittaria ja polttoväli on hiukan pitkähkö pokkariin (40mm). Salaman paikka on myös hieman erikoinen ja saattaa suoraa salamaa käytettäessä luoda ainutkertaisia efektejä.

    Rollein kastuttua venereissulla, hylkäsin sen huoltopesun jälkeen ja hommasin tilalle etäisyysmittarilla varustetun Olympus XA koneen. Siihin olin niin kauan tyytyväinen kunnes sähköinen laukaisinnuppi rupesi kenkkuilemaan.

    XA ei ole puhtaasti käsisäätöinen mutta onneksi kertoo mitä automaatti aikoo. XA pienen salamansakin kanssa on edelleen todellinen taskukamera.
     
  6. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Rollei 35

    No nyt kun olen toista filkkaa kuvaamassa testimielessä huomaan että mittaetsin ja linssin reunassa olevat metrilukemat ei mene yksiin. Ei mikään ihme että tarkennukset ei aina osunnu ekan rullan kanssa kohdin. Kuhan saan rullan kuvattua ja tutkittua nään voinko tuon kanssa jatkaa elämääni vai pitääkö hieno linssinen kamera laittaa hyllyn koristeeksi.


    Elämme jännittävia aikoja.
     
  7. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
  8. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Rollei 35

    No jotku kolme ruuvvia sillä on ja yhteen ei tartte koskea. No katsotaan kun saan filkan tehtyä. Kyllä tuli yks venäläinen etäisyysmittari kalibroitua ja se toimii hyvin. Venäläisillä ei ollu säätöruuvveja. Rautatappia piti taivuttaa vaan vähän niin sillä sen sai kohdalle.
     
  9. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Rollei 35

    Onneksi tuon saa tehtyä nykyään valikoista :)
     
  10. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Rollei 35

    Testifilkka tehty. Kyllä se niin on että mittaetsin näyttää auttamattomasti pieleen. No avasin kameran enkä löytänyt mitään säätöjä. Ne on siellä opiskan kohdalla. No Putsasin etsimen osat ja kasasin takasin. Nyt näkyy paremmin se mittaetsimen virhe....heheh. Mutta opiskan lukemat pitää kutinsa. Elikkä siitä kun katsoo etäisyyden niin kuvat onnistuu just eikä melkein.
     

    Liitetyt tiedostot: