Taiteilijaelämä on turvatonta ... Taiteilijaelämä on turvatonta taistelua olemassaolosta | Tarja Cronberg | Puheita ja kirjoituksia Kapa
Vs: Taiteilijaelämää... Olisikohan mitään syy-yhteyttä tähän "Itsensä toteuttaminen ja kehittäminen sekä työhön samaistuminen ovat nousseet nyky-yhteiskunnassa keskeisiksi arvoiksi. Ei olekaan ihme, että taideammatit houkuttelevat nuoria. Taiteilijoiden määrä on kasvanut noin viidenneksellä 2000-luvulla." Sitaatti Kapan linkkaaman artikkelin alkuosasta.
Vs: Taiteilijaelämää... Lähtökohtaisesti jos kenelläkään ei ole mielenkiintoa ostaa teoksia kyseistä henkilöä elättävää määrää, niin ehkä muihin hommiin?? Jotenki tuo Kapan ainainen itkeminen on alkanut ärsyttää tosissaan, mies on saanut työelämaikansa puuhastella mitä lystää ja saanut siihen apurahaa, nyt tienaa omien puheittensa mukaan eläkettä käteen enemmän kuin gigantin myyjä saa brutona. Jotain saatanan rotia itkemiseenkin?
Vs: Taiteilijaelämää... Kukahan tässä itkee ja mitä? Kapa tuossa toteaa, että taiteilijaelämä on turvatonta ja sitten linkki artikkeliin. Jospa Jari ottaisit ja laskisit kymmeneen, ennenkuin kirjoitat tuollaista?
Vs: Taiteilijaelämää... Viidenneksen nousu noin kymmenessä vuodessa on varsin paljon, mikä osin selittänee kehitystä. Toisaalta tulojen tipahtaminen kymmenellä prosentilla samassa ajassa on aika huikea pudotus, murheellista on myös tuo, että vain alle 40% tuloista tulee varsinaisesta taiteilijan työstä. Ei liene kenekään edun mukaista, että alalle kouluttautuneet joutuvat pääsääntöisesti elättämään itsensä muilla töillä. Mikäli vapaat taidemarkkinat (mitä ne ikinä ovatkaan) eivät mahdollista kohtuullista toimeentuloa, olisi mielestäni sivistysvaltion tehtävä yrittää huolehtia siitä, etteivät nuo artikkelin tunnusluvut tuosta ainakaan enää heikkene. Toinen asia sitten on se, onko alan koulutus oikein mitoitettua tai millainen kuva nuorille alan opiskelijoille tulevaisuudesta annetaan, näihin en puutu koska en niistä mitään tiedä. Mutta minä ainakaan en halua ympärilleni yhteiskuntaa, jossa ainoaa "taidetta" ovat katuvarsien mainosjulisteet ja kaupallisten radioiden roskamusiikki. Aineettomiakin arvoja on olemassa.
Vs: Taiteilijaelämää... Samaa mieltä, eikä Hollywoodin elokuvat saa olla tulevaisuudessa ainoita, joita voi katsella..
Vs: Taiteilijaelämää... Moni toki tekee. Ongelmana on se, että työttömyyskorvaus on korvausta työn tekemättömyydestä, ja koska taiteileminen on taiteilijan työtä niin tähän tukimuotoon hän ei välttämättä ole oikeutettu.
Vs: Taiteilijaelämää... Jotenkin tuo Porvoon porvarin ainainen ylimielinen vittuilu kaikille on alkanut ärsyttää tosissaan. Jotain saatanan rotia tuohonkin. Itkeminen oli kaukana, kunhan vain laitoin linkin mielestäni asialliseen puheenvuoroon. Oman työurani olen tehnyt niin toisen palveluksessa kuin itsenäisenä valokuvataiteilijana, joista katson eläkkeeni ansaituksi. Olkoon herra Siren asiasta mitä mieltä tahansa. Kapa
Vs: Taiteilijaelämää... En ole ottanut kantaa eläkkeen ansaitsemiseen, tai apurahoijen oikeutukseen. Vaan pitäis lähtökohtaisesti olla tyytyväinen että on niin onnekas että on saanut tehdä taidetta elämänsä ja saa siitä vielä kohtuulisen eläkeen. Yhteiskunta ei osoita tai pakota ketään ammattitaiteilijaksi ja kautta aikoijen on ollut selvää että kyseessä on ammatti jossa ansaitseminen on hyvin epävarmaa. Luultavasti max. yksi tuhannesta haluajasta saa jolloin tasolla elantonsa taiteentekemmisestä, aivan samoin kuin vaikka ammattiurheilija. Suomessa on koko ajan kymeniä tuhansia jääkiekkojunioreita joista osa haaveilee ammattilaisen urasta, osa jättää koulut käymättä ja keskittyy jääkiekkoon, kyseessä on myös tietoinen riski. Aloitavista yrityksistä 80% kuolee ensimäisen viidenvuoden aikana, kyse on myös tietoisesta riskistä. Koska jokaisella on tiedossa että jos et pääse oikeisiin joukoihin, tai saa aitoa tunnustusta, niin menestyminen on hyvin epätodennäköistä. Kun vielä lisäksi meillä on yhteiskunnan ylläpitämä ja kustantama laaja-alaine koulutus ja tuki verkosto, niin asiat on taiteilijoilla poikeuksellisen hyvin, jos verrataan muihin elämän riskinottajiin?
Vs: Taiteilijaelämää... No siitä sakista nyt ainakaan ei ole puutetta, jos jossain jotain niukkuutta muusta joutoväestä esiintyisikin.... .
Vs: Taiteilijaelämää... Vertaus ammattiurheilijaan on osuva, joskin ammattiurheilijoiden määrät ovat kasvaneet rajusti viime vuosina. Taiteilu pitäisi saada tempaistua sieltä viihdeurastaan hyödyllisemmille urille.
Vs: Taiteilijaelämää... Totta. Huono hyötysuhde kummiskin, jos pitää aina kouluttaa 600 kpl yhden tähden takia.
Vs: Taiteilijaelämää... Vaikka tämä kuuluisikin osastoon , niin totean tässä, että minulla on varastossa sopivaa juhlapäivää odottamassa kaksi pulloa kahden tähden Jallua, erikoiserästä joka oli juhlavuonna myynnissä. Yksi avattunakin siinä vielä lisäksi. Samassa kasassa on vielä varastoituna avaamaton ja käytössä avattu pullo neljän leijonan viskiä, samaa juhlavuosierää, tästähän oli vielä paljon pienempi erikoiserä, myynnissä vain yhdessä liikkeessä.