Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Discus

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Tapiola2006, 19 Maaliskuu 2006.

    Tähän kuvaan tallentuu kaikki, mitä haluan arkkitehtuurissa ja sen taltioinnissa tiivistää. Muotojen harmonia, moninaisuus (neliö, kolmio, ympyrä) ja minimalismi.

    Hasselblad SWC / Provia 100F
     
  1. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Hyvä juttu, mutta tässä ei kyllä ole kysymys arkkitehtuurista, koska siinä on aina kysymys rakennuksen kokonaisuudesta, vaan geometrian estetiikasta.
     
  2. Tässä on mielestäni juuri kysymys arkkitehtuurin olemuksesta. Tavasta miten se kommunikoi ympäristön kanssa, keinoista miten tulokseen on päästy ja rakennuksen yksityiskohtien tai kokonaisuuden luomista vaikutelmista. Viestin lukeminen jää katsojalle/kuvaajalle/kokijalle. Estetiikka ja harmonia jotka ovat aina hyvän arkkitehtuurin kulmakiviä ovat tietysti bonus (vrt. kultaisen leikkauksen käyttäminen, Modulor-järjestelmä ym.). Tarkoituksenmukaisuuden lisäksi em. on toki myös esteettinen tarkoitus.