Vs: keittoa No kun kukaan ei ole vielä kommentoinut niin tässä oma "ei-pro" mielipide. Värit vaikkakin saturoituneet niin sopivat tälläiseen ruokakuvaan, ainakin muhun myy paremmin. Hienosti nousee ruoka esille tai ainakin ne mitä siinä päällä on. Värimaailma on hieno. Ja jos mietit onko rajattu liian niukkaan vasemmalta, niin mielestäni on. Toisaalta mitä tästä kuvasta halutaan näyttää... nyt esille nousee lusikka ja sen heijastus joka on muuten mielenkiintoinen yksityiskohta josta heti etsin, kuvaajaa, valoassaria ja hahmotin huoneen sisustusta...eli se kerää katseen ja toisaalta katse kysyy missä on loppu ruoka...saanko syödä vain puolet Sitten on hieman liian vinossa joka ehkä ei haittaisi liikaa jos kuvaa ei olisi rajattu vasemmalta noin niukasti. Onko tässä haettu lusikalle enemmän vertikaalia suuntaa? Ehkä olen liian konservatiivi rajauksen suhteen mutta näin on täällä korvien välissä. Mutta söisin keiton heti eli se on ruokakuvaksi maukas. Mitä ei aina kaikista ruokakuvista voi sanoa.
Vs: keittoa Enemmänkin vanukasta tai sitten on pahasti jäässä. Ei voi mitään, että tulee heti mielikuva että kyllä sen keiton pitäisi valua kovasti astian reunan yli. Jos kuvataan vinoon, niin kuvataan sitten siten, että tälläiselle yksinkertaiselle katsojalle ei tule tuollaista ajatusta. kapa
Vs: keittoa Isot kiitokset kommenteista ja mielipiteistä! itseäkin askarrutti tuo rajau,ehkä se on omaan mieleen hiukan liian tiukka vasemmasta reunasta ja herneenverson olisin voinut asetella hieman toisin,jotta olisi ollut kokonaan terävyysalueella.. Lusikan kiillosta tykkäsin. Tässä pistän samalta sessarilta yhden cappuccino kuvan, josta kuulisin mielelläni kommentteja. kiitos. -Pekka
Vs: keittoa Kelpo kuvatoimistokamaa. Hyvin jätetty tekstitilaa ja taittajalle mahdollisuuksia. Värimaailma hieno. kapa Lisäyksena vielä, että toivottavasti tuo pinta on terävä. Kotiläppärini rupunäytössä oli kumman suttuinen. Vikahan voi olla täällä päässä.
Vs: keittoa (+1 uusi kuva) Tulin kommentoineeksi näitä naapurissa, ja pistänpä liimaten saman tänne: Tässä on kuvat, jotka ovat tyyppiä "näihin pitää saada etäisyyttä". Eli kuvaaja/kuvankäsittelijä itsekin huomaa kuvien vahvuudet/heikoudet, kunhan odottaa yön, parin yli. Ruokakuvauksessa lopputulos ei ole ruokaa kuvassa, vaan mielikuva ruuasta kuvassa. Soppa näyttää koristellulta kylmältä jugurtilta, ja kahvia pitää todella arvailla mikä mössö on kyseessä, varsinkin kun kuppi on valittu arvuuttelua kannustavasti kulmikkaaksi. Kahvissa on myös liikaa kuraa pinnalla, ja kura on vielä niin vanhaa että ruskea on jo levinnyt sulaneeseen jäätelöön, öh, siis maitovaahtoon. Soppakuvan lusikka on ihan turhaan tarkka.
Vs: keittoa (+1 uusi kuva) Kiitokset! Cappuccino kuvan ajattelin ottaa uudestaan,erilaisella kupilla,koristelulla,valaisulla ja sommitteleulla katsotaan mitä siitä tulee. Keittoon pitäisi saada lisää eloa,esim. muuttamalla keiton rakennetta löysemmäksi. Erittäin mukava saada perusteltua kritisointia ja parannusehdotuksia.. kiitos. -Pekka