Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Pimiön valotusmittari

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana J.Kimonen, 31 Elokuu 2007.

    Vs: Pimiön valotusmittari

    Kehitys vaikuttaa valotuksen kalibrointiin/mittaukseen silloin, kun kehite on tahraava. Noillahan tulee siis (keltaista/keltaruskeaa) väriä siihen negaan. Tämä vaikuttaa moniastepaperilla tietysti kontrastiin ja useimmat mittarit mittaavat vain valkoisella/suodatetulla valolla - eivät sen vihreä/sininen -jakaumaa. Jos väri olisi tasainen, olisi homma simppelimpi. Noilla se kuitenkaan ei ole vaan vaihtelee negan tiheyden mukaan.

    Yksinkertaisimmillaan ongelma poistuisi, jos esim. vihreä ja sininen kanava mitattaisiin erikseen. Yleensä näin ei tosin tehdä. Mittatulokset pitäisi toki yhdistää laskennallisesti kalibrointidatan avulla.
     
  1. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Pimiön valotusmittari

    Ei ihan noin, varsinaisena Pyrona on vain yksi, Pyrogallon, joka värjää keltaiseen suuntaan ja sopii siksi todella huonosti moniastepapereille. Perinteisille papereille keltainen on suojavalo (oi niitä aikoja kun pimiössä oli vielä valoisaa keltaista valoa), jolloin Pyro maskaa rakeita huippuvaloista ja antaa kirkkaat huippuvalot.
    Moniasteella se taas keltaisuutensa vuoksi loiventaa huippuvaloja... joskus ehkä hyväkin (klassinen esimerkki on hääpari - mustapukuinen mies ja kirkkaan valkoinen morsiuspuku). Mutta useimmiten epätoivottu efekti. Esimerkiksi maisemissa pilvistä tulee harmaita.

    Toinen josta usein puhutaan "pyrona" on cathechin, joka värjää keltaisen sijasta ruskeaksi ja toimii hyvin moniastepapereille (muttei perinteisille yksiasteisille). Tällainen kehite on esim. Pyrocat-HD.
    Tosin cathechin-pohjaisillakin on joillakin filmeillä taipumusta värjätä aavistus keltaiseen päin, mutta siitä pääsee käyttämällä asteen jyrkempää suodatusta.

    Molemmille on yhteistä erinomainen ääriviivaterävyys ja rae joka on jotakin dinosaurusluokan rodinalia - siksi värjäysefektin tuomaa maskeerausta todella tarvitaan.
     
  2. Vs: Pimiön valotusmittari

    En kyllä oikeen ymmärrä tuota dinosaurusluokan raekokoa... Käytän pääsääntöisesti FP4+:aa ja siinä rae on mielestäni erittäin pientä. 6x6 negasta raetarkentimella tarkentelu on tuskaa kun ei oikeen löydä raetta...
     
  3. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Pimiön valotusmittari

    Parempi raetarkennin vaan ;D

    Bongasin muuten tänään meidän kerholta sen mittaosan tohon fujimoton koneeseen, voi mittailla keskiharmaan. Tollahan vois käsinkin laskeskella sitten kontrastia negasta ja tehdä jotain päätelmiä jyrkkyydestä.
     
  4. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Pimiön valotusmittari

    Tohon Fujimotoon?  Mullahan se Fujimoto on! :)  Kerrotko lisää, mistä on kysymys?  Mittaosa, millainen?  Kenen valmistama? Miten se toimii?
     
  5. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Pimiön valotusmittari

    Kai se on ihan fujimoton, siinä koneessa on kiinteästi ne kellosysteemit, eli saa valita 0-10 väliltä kymmenet sekunnit, sekunnit ja kymmenesosat. Etuvasemmalla on pistoke "sensorille" johon tuo isketään. Siin on johto ja sen päässä pyöree sensori, jossa on punanen ja vihree valo, sekä pieni reikä joka sitä valoa mittaa. Valot palaa yli/ali, ja valotuksen ollessa kohdallaan, palavat molemmat. Valot muuttuu sen mukaan, kun valotusaikaa säätää noista namiskoista, säädön voi tehdä jatkuvalla valolla. Eli pistää valon päälle, mittari sopivaan kohtaan ja sitten vääntelee namiskoita.
     
  6. issis

    issis Member

    199
    0
    16
    Vs: Pimiön valotusmittari

    Täältä myös ääni RH:n ZoneMasterille. Ja aukkoihin perustuvalle paperin valotukselle. Erityisesti yhdistelmä ZM + StopClock Pro on loistava. Stopclockille voi ohjelmoida useamman vaiheen valotussarjoja. Esimerkki:

    <IMG src="http://www.aijaa.com/img/00074/1000615.jpg"][​IMG]</IMG>

    Tuossa kuvassa tein muistaakseni tällaisen sarjan:
    1. Perusvalotus koko alalle, grade 0/00
    2. Perusvalotus koko alalle, grade 5
    3. Lisää valoa alueelle A, grade 5 jotta taivas tulee tummemmaksi
    4. Lisää valotusta alueille A+B, jotta nuotion valo olevinaan valaisisi ympärillä istuvia
    5. Rutkasti lisää valoa liekeille jotta ne eivät olisi ihan sävyttömiä

    Vaiheet 4 ja 5 eivät näy tuossa - lahjoitin onnistuneet kuvat reissukavereille enkä ole vielä vedostanut lisää. ZM kertoo tosiaan varsin tarkasti millaisia sävyjä on odotettavissa asetetulla jyrkkyydellä ja valotusajalla. Lisävalotukset eri jyrkkyyksillä on erittäin helppo hallita. Koevedoksia ei tullut tehtyä kuin 2-3 kpl ennen kuin päädyin tuohon ym. valotukseen.

    ZM ja SCP helpottavat elämää jos pitää tehdä enemmän kuin 1 vedos samasta kuvasta. Varsinkin jos vedostaminen ei ole ihan suoraviivainen. Molemmista löytyy myös mahdollisuus tehdä aukkovalotuksella testiliuska kun haluaa etsiä valotusaikaa 1/12 tai 1/24 aukon tarkkuudella.

    Mikko