Vs: Pikselit ja printin koko Aha.... noin olen kuullut ennenkin väitettävän. Onnistuisiko sokkotestinä? Laserprinttereiden tekstit ovat kyllä terävämpiä, mutta siellä tuotetaan fontteja reunoja pyöristellen aika erikoisella tekniikalla, joissakin malleissa, ja kyse on yksivärisyydestä, ei sävykuvista. Esim. stokastista rasterointia käyttävän mustesuihkarin tapauksessa... jokuhan voi olla uskossaan vahva, mutta 'eppäillä tuota soppii'. En uso, ennen kuin näen, ja luultavasti en näekään. Alkavat nuo silmätkin vanhentua. NO, kokeillahan tuota voi. P.S: tuo 'measurboida' on hauska sana.... jää varmasti mieleen!
Vs: Pikselit ja printin koko Ei tarvita kummallisia, vain euroja. Kokeiluversio Perfect Resize Nykykameroille tuota ei tarvittane. Kova juttu se oli silloin, kun julisteita tehtiin 2 MP kennolta.
Vs: Pikselit ja printin koko Mulla on Genuine ostettuna, ja on kyllä ollut hintansa väärti. Suosittelen lämpimästi. Toisaalta, kyllä photoshopillakin hyvää saa. T Jukka
Vs: Pikselit ja printin koko Juuen maksa. Photarilla mennään -sekin määräaikaisratkaisu maksoi rittävästi. ;-]
Vs: Pikselit ja printin koko Älä maksa. Ei kannata muittenkaan maksaa. Paitsi pikselipiippareitten, niillehän tuo voisi olla sopiva. Onneksi ei tule suurennuslasia mukana. Siinähän kuikuilisivat paperin pintaa. Tuo sl on siis luuppi, varmaan tuttu väline? kapa
Vs: Pikselit ja printin koko Täytyypi hieman korjata Usagin vastausta siltä osin, että noin 12 pikseliä/mm vastaa 6 lp/mm erottelukykyä, joka tosiaan on tarkkasilmäisen lapsen maksimi tuon 25 cm päästä, mutta ei enää meillä aikuisilla. Toinen asia on se, että paperi ei toista pisteen / rasterin / pintastruktuurin vuoksi 20 lp/mm arvoja ja vaikka toistaisikin, täytyisi niitä tihruta sananmukaisesti nenä kiinni printissä. No, siitähän ei ole oikeassa elämässä mitään hyötyä sillä kuvaa tulee katsella mm. suhteessa printin fyysiseen kokoon. Vielä on lisäki huomioitava yksityiskohtien rajapinnan kontrastit, jotka valtaosin vaikuttavat siihen kuinka terävänä koemme printatun/tulostetun kuvan. Terävääkin 50x60 printtiä tulisi tarkastella sen verran kaukaa että alussa mainitut luvut ovat täyttä utopiaa. Mitä tulee taas jonkun tiedoston riittäminen painotarkoituksiin, on huomattavissa että vanhat asenteet purevat. Olen tehnyt samoista tiedostoista kunnon tulosteita, joista on painettu myös eri tasoisia lehtiä tms. Paino on tähän mennessä esim. A4 koossa aina hävinnyt. Kyseessä ei ole siis Inhan tai Branderin kirjoista löydettävä kaunis painojälki, jossa kukaan ei ole kiinnostunut resoluutiosta, vaan kuvista. Kyseessä on ihan arkinen käyttötavara: esitteet ja aikakauslehdet.
Vs: Pikselit ja printin koko Vituttaa toi anna tapaus vieläkin, kun jälkeenpäin sano lehden fotarit että taittaja ei tajua digistä mitään, ei kuulemma osaa tehdä interpolointia, tästä syystä jäi julkaisematta, jos nyt edes ois tarttenut sitä.
Vs: Pikselit ja printin koko Joo, kyllähän iso kuva on kauempaa katsottuna tarkan näköinen. Vaan katsokaapa miten ihmiset käyttäytyvät esimerkiksi näyttelyissä. Katsovat ensin ja sitten menevät katsomaan yksityiskohtia läheltä. Tietysti tuo on väärä tapa katsojalta mutta kuitenkin... Reunaterävyyteen ovat rodinal 1:100 - 1:200, xtol 1:3, Dixactol ja Pyrocat-HD Reunaterävyys on se tekijä jolla digiprintit saadaan näyttämään terävän oloisilta vaikkei ne oikeasti ole teräviä.
Vs: Pikselit ja printin koko Minä kuitenkin siinä määrin luotan ihmisiin, että uskon heidän ymmärtävän katsovansa kuvaa läheltä. Siis, jos katsoo kaktusta läheltä, saa piikin nenäänsä, se ei ole kaktuksen syy. Hmm... jos menisi näyttelyihin jakamaan ihmisille suurennuslaseja, niin....
Vs: Pikselit ja printin koko Todetaan nyt kuitenkin se, etta eihan sen tarvitse valttamatta olla liian lahelta katsottuna tarkka. Mina itse satun tykkaamaan kuvista, joihin voi sukeltaa ja aina vain loytyy uusia pikkudetaljeja. Lahes kuin jostakin fraktaalista. Laakakoon maisemakuva josta tarkkaan katsottuna erottuu kukalla oleva mehilainen jne.. Vaan sanovatpa itsensa Ansel Adamsin vedoksia nahneet yllatttyneensa siita, kuinka pehmeita monet niista ovat yksityiskohtien osalta.
Vs: Pikselit ja printin koko No, onhan se kiva uppoutua skarppiin raestruktuuriin, josta yllättäen löytyy kauempaa tuttuja, esittäviä muotoja.