Vaikka vihaan turhia gif-animaatioita, niin tähän ehkä kävisi animoitu aidan hakkaus päällä, mikäli ymmärsin kuvan viestin oikein... ja sopivana vastapainona värit ovat oikein pirteät.
Sisäinen ääni, joka yltyy aina näin täysikuun aikaan, käski panna tämän kuvan tänne siksi, että joku kertoisi miksi. Nyt luulen, että VN tiettää, mutta ei saa sanotuksi kun sillä on jalat suussa.
Pirtsakkojen värien yhdistäminen mielenterveysteemaan saa pisteet. Takertuu viimeisiin punaisiin väreihin ennen lumen valkean vaipan saapumista. Päänhakkaaminen tulee väistämättä mieleen. Minäkin inhoan talvea.
Mikä täs tulevassa talvessa ja hienossa syksyssä kenkuttaa? Minusta syksy on vuoden paras aika, kattokaa nyt noita mahtavia värjäkin. Joo, herättää kuitenkin ajatuksia.
Toinen kuva tekee tästä hienon (ja masentavan) parin! Eikä tuo taidakaan olla mikään aita, vaan talon seinä, jos tuo on pitsiverho ikkunassa. Syksy on samalla tavalla romantisoitu ja lyhytkestoinen illuusio kuin kesäkin: kaunista ja lämmintä kestää vain hetken, sen jälkeen odotellaankin taas 9 kuukautta ja sinnitellään mielikuvan turvin talven yli.