Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tähtisadetta Hangossa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana markku55, 24 Marraskuu 2013.

Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.
  1. markku55

    markku55 Active Member

    Hangon joulukatu avattiin eilen ja olin paikalla kokeilemassa ekaa kertaa ilotulituksen kuvaamista. paikan valinta oli hankalaa, en lopulta keksinyt muuta kuin paikan mistä näkyi hieman joulukatuakin ja tietysti vesitorni josta ilotulituksen piti tapahtua.
    Isoimmat jutskat meni ohi, koska ne ammuttiinkin aika sivusta ja jouduin korjaamaan rajausta ja jalustan paikkaa. Valotus herkkyydellä ISO 100, aika 2sek ja aukko F8, putkena ekaa kertaa kokeilemani 18-55 kittizoomi (16-45 on yleensä nokalla), runkona K-7.
    Pistän nämä yhteen aiheeseen, ettei tarvitse montaa kertaa avata meikäläisen takia aiheita ;)

    Joo, ja avatkaa isoiksi, ei muuten näytä miltään.
     

    Liitetyt tiedostot:

  2. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Nuo siniset sulat on mun suosikki.
     
  3. Mika85

    Mika85 Active Member

    1 227
    21
    38
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Sama täällä, oikein hieno kuva.
     
  4. Rutanen

    Rutanen Member

    667
    0
    16
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    +1
     
  5. aaki

    aaki Active Member

    3 685
    2
    38
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Hienoja ovat!
     
  6. TKa

    TKa Well-Known Member

    2 978
    238
    63
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Minäpä tykkään meduusasta, vaikka ovat ne sulatkin hienot.
     
  7. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Yksi asia mikä oli sekä hyvä, että huono, oli aika voimakas tuuli, raketit lähti tuulen mukana enemmän tai vähemmän vasemmalle pitkälti myös lentokorkeudesta riippuen, sitä ei oikein voinut kompensoida matalien ja korkeiden rakettien välillä, joten päädyin kiinteään kameran paikkaan ja menetin pari todella isoa ja korkealle lentänyttä "tulipalloa" (varmaan ne kalleimmat meni siinä).
    Toisaalta tuo tuuli korjasi osan leiskahduksista näyttävämmäksi tehden juurikin noita siipiä, mitkä muuten olisi jääneet (ehkä) vaatimattomammiksi.
    Oisko vielä neuvoja miten ilotulituksesta saisi enemmän irti (Hmm, kuitenkin yhdellä kameralla ;) ja oisko pitempi valotusaika suotavampi, tai peräti lyhyempi.
    Valotukseen sinänsä olen aika tyytyväinen, eli aukon verran alle, jolloin puhki menee vain kirkkaimmat osat. Sitten koneella nostin valotusta jotta talot olisi oikeamman tuntuisessa valossa ja kompensoin sitä huippuvalojen himmentämisellä, pientä terävöitystä jouduin myös tekemään, sain "säihkyistä" hieman enemmän "säihkyn" oloisia.
    Kuten alussa sanoin, niin objektiivina oli kittizuumi ja koska osin nuo kuvat on aika paljon rajattuja alkuperäisestä, oli terävöitys sikälikin melko välttämätöntä.
    Mitä muuten piditte tuosta "Jalustaa siirtämällä vähän vipinää" kuvasta, eli joulukadun valotkin saatu liikkeeseen (jos rehellisesti sanon, niin vahingonlaukaus;)?
     
  8. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Ei oikein ole mitään tarinaa näissä kuvissa, no kohtuullisia dokumentteja.
    TJukka
     
  9. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Jospa jukkis ohjaisi sellaisiin ilotulituskuviin missä on tarinaa;-)
     
  10. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Tarinaa tai ei, ihan ok nämä ovat.

    Jossittelusta sen verran, että ehkä olisi kannattanut vähän laajemmalla obiskalla kuvata, että olisi sitten rajauksessa voinut virittää sommittelua. Minulle olisi riittänyt myös 1-3 parasta kuvaa.
     
  11. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    En tiedä tuleeko sinulle koskaan eteen "ongelma" valita isommasta määrästä omia kuvia pois sellaisia mitkä ei ole ihan "niin" hyviä, mulle ainakin on.
    Onhan noita vielä enemmänkin, mutta toistaisivat liikaa itseään, niin kuin ilmeisesti jo nämäkin ;)
    Kuulisin mielelläni mitkä vaikkapa viisi karsisit noista ensimmäiseksi, niin sitten uskallan kertoa mitkä viisi itse poistaisin jos olisin raaempi itseäni kohtaan näissä arvioinneissa.

    Olisi pitänyt käydä katsomassa paikka valoisana aikana, niin olisi osannut valita hyvän objektiivin juuri noille kuvakulmille, ehkäpä myös mieluummin K-30 kuin K-7 jo pikseleiden takia, koska rajaamista joutui aika paljon tekemään.
     
  12. Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Mikä ihme näistä täysin tavallisista ilotulituskuvista tekee "hienoja" kuvia? Eiks just juuri tämmösiä kuvia kaikki harrastelijat ota? Huvittaa tuo täsmällinen kuvankäsittelyselitys, niinkuin se jotenkin vielä nostaisi näitä... Ens kerralla sit kaksi kameraa :)
     
  13. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Markku, näytettävien kuvien valitseminen omista otoksista on melkein yhtä keskeistä kuin se kuvaaminen. Se on aivan oikea ongelma, ei "ongelma".

    Tässä setissä on päällekkäisyyttä. Lisäksi jalustan tärähdys on itsessään turha kuva samoin kuin tuo viimeinen jossa tornista lorahtaa jotakin valkoista.

    Jos olisin kuvatoimittaja niin ottaisin näistä vaikkapa sinisulat tai meduusan ja helvetin pääkuvaksi (koska siinä näkyy kaupungin torni, sitä kerronta vaatii). Tulihuiskut on esim myös aivan kiva kuva, vaikka tumma onkin. Mutta kuvakerronta ei välttämästä hirveän suurta kuvamäärää tarvitse. Yksi kuva kun vastaa tuhatta sanaa.
     
  14. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    +1
    Voisi sitä edes vähän yrittää, kun ottaa valokuvia.
    Tarinaa, näkökulmaa - kuvakulmaa jne
     
  15. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Pojat pojat... Ei nämä mitenkään umpisurkeita ole. Lisukkeeksi yksi kuva jossa jossa on ihmisiä (kasvoja) katsomassa ilotulitusta, niin kuvat menisivät tosi hienosti esimerkiksi paikallislehdessä.
     
  16. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Mistät tiedät, jos meidän mielestämme ovat? Emmekö saa ilmaista mielipidettämme?
    Suomessahan on sananvapaus.
     
  17. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Kyllä minä tykkään.

    Viimeinen on kivan hassu.
     
  18. Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Ai juu, kai näissä "hienoja"-kehuissa on ns. hankolisää, koska kameraa on sentäs selkeästi ulkoilutettu. Kuvina näissä ei ole yhtikäs mitään, jota kukaan meistä ei olisi jo tuhansia kertoja nähnyt. Rajauksetkin näissä on miten sattuu, vaikka mustasta on aikas helppo leikata.

    Umpisurkeita nämä ei ole (salamaa ei ole käytetty, nuo räjähdykset on melkein kokonaan näkyvissä, tarkennus osunut kohdalleen), mutta jos aita pannaan näin matalalle, niin sen kyllä varmasti ylittää...
     
  19. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Ei muuten olekaan, mutta sellaiset olisivat harvinaisuuksia.  Revontulet, tähtitaivaat, miksei jopa henkilöt, kaikki nähty tuhannesti.  edit:  Niitten joukossa on sitten niitä harvinaisuuksia ja niinkin harvinaista sellainen on että eikö ole oikeastaan triviaalia kommentoida että tavallisia nämä nyt ovat.  Se ei ole kuitenkaan ikävää tai jos olisi, olisi olomme varmaan perin ikävä suurimman osan aikaa.
     
  20. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Tähtisadetta Hangossa

    Saatte (ketkä te?) olla ihan vapaasti mitä mieltä tahansa. Kuka muuta väittää? Mutta kun kerran luiskahdettiin kuvista asiaan, kuten kameralaukussa tapana on, niin huomaa - sinä aloitit keskustelun sananvapaudesta.
     
Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.