Pieni kokoelma omia suosikkikuviani tältä vuodelta. Mauron Maiden keikalla. Mauronin keikat on aina helvetin hyviä bileitä. Opa Eloranta setittää Savelan parkissa. Jorma Vanhasella vähän ryösti Ahvenistolla kesäkuussa. Tässä jälkipuintia. 'Ja siitä se lähti..' Calpiksesta hieman painovoimapyöräilyä. Tammikuussa Punainen Risti keräili jotain pennosia tsunamin uhreille. Kilpi keikalla. Tage laulaa ja Pete kepittää V:llä. Pikkuschumi jutusteli entisen kisainssinsä kanssa testeissä Tammikuussa. Ja korppikotkat olivat putket tanassa räpsimässä. Puolalainen tapa julkaista kuolinilmoitukset. Kirkon ilmoitustaululla. Lisää pyöräilyä. N.Y. Cityn kaupunkivilinää. Saa analysoida, haukkua ja retostella. Olkaa hyvät. Kill my darlings.
Kaksi kuvaa oli erityisesti mun mieleen. Lisää pyöräilyä. Hyvää vauhdin tuntua ja hiekan pöllyä. ja Tammikuussa Punainen Risti keräili jotain pennosia tsunamin uhreille. Räntäsateessa paljaspäinen kaveri naama rutussa on varsin mainio.
ar:n kanssa samaa mieltä SPR:stä. Ihan klassikko! Kerääjän ilme sopivan moittiva ja äijä vieressä väistelee. Räntäsade vaan korostaa. Tiukempi rajauskin olisi voinut toimia myös. Puolalainen ilmoitustaulu oli jostain ihmeen syystä musta tosi hyvä myös.
Muiden vastauksia katsomatta plokkasin heti tuon SPR:n suosikikseni, värit ja tunnelmat jotenkin vain toimii siinä niin hienosti.
Tuo keräyskuva on ja onpi todellinen klassikko. Muutenkin hyviä kuvia, fillarikuvat on sitä raudan kovaa laatua ouviselta mitä se osaa vaikka unissaankin ottaa. Puolalainen hautajaisilmoitus oli positiivinen kuva, en muista nähneenikään sitä.
Erittäin hyvätasoinen setti. Poikkeuksena nuo bändikuvat jotka ei nyt ehkä itselleni juurikaan toimineet. Tosin huvitusta herätti Mauronin 5-metrinen kitaristi. Niin ja tuo kuvaaja joka kuvaa Ralfia muutaman metrin päästä olisko tuo 400 tai 500 -millisellä. SPR:hän tässä jo mainittiinkin. (Aika epäkiitollinen duuni kyllä tuo muiden auttaminen).
Tuo viisimetrinen kitaristinretale on itse Joel Melasniemi (Ultra bra, SMG) Niin ja näistä ainoastaan tuosta Ralf-kuvasta on hieman rajattu pois oikeasta reunasta törrörrävää varikkorakennusken räystästä. Muiden rajaukset ovat kuten pitääkin, suoraan kamerasta.