Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Muistankohan aivan väärin väittäessäni, että olisin kuvaillut suoraan 120-puolaista siten, että ainoastaan vastaanottava puola olisi ollut 620-puolainen. Tuo vanhempi puola on kapeampi ja filminsiirron kannalta toki se kriittisempi, mutta minä kokeilisin varmuuden vuoksi 120-puolaa suoraan ennen uudelleenpuolaamista.
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Eikös se 620 puola ole vain hiukan pienempi kuin 120 puola ja sitä voi "trimmata" reunoista hiukan?
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Zeiss Ikon kameroita on lukuisia rinnakkaismalleja. Camerapedia kertoo että Ikonta C 521/2 on tullut myyntii 1947. Zeiss Ikon Ikonta Pacific Rim Camera koostaa Zeiss Ikonin malleja seuraavassa linkissä: http://www.pacificrimcamera.com/pp/zeis ... ikonta.htm"]http://www.pacificrimcamera.com/pp/zeiss/ikonta/ikonta.htm Olisikohan malli kuitenkin 520/C ? Joissakin saksalaiskameroissa olevat numerosarjat viittaavat patenttinumeroihin eli ne eivät välttämättä ole koneen valmistusnumeroita. Toivotaan että saat varmuuden mallista ja valmistushetkestä! Balderin salilta löytyy varmasti sellainen Zeiss Ikon tietäjä, joka voi vahvistaa mallitiedon. Kaikkiaan hieno kamera. jk
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Camerapediaan ei ole luottamista. Nyt on selvinnyt, että 521/2 mallia alettiin valmistamaan 1937 helmikuusta alkaen. Mutta, nyt on filmiä kamerassa ja eikun kuvaamaan!
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Kyllä tuo Zeiss on käsittääkseni mallia "Ercona I" eli Itä-Saksassa valmistettu Ikonta - mikä ei suinkaan vähennä sen käyttöarvoa. Ennen sotia valmistetuissa ei lukenut linssissä "Jena", joka kaupunki siis jäi itäpuolelle.
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Tässä on linkki ennen sotaa valmistettuun Zeiss-Ikon Nettar 515/2 kameraan, jonka nokalla on Carl Zeiss Jena Tessar merkinnällä oleva objektiivi: http://www.flickr.com/photos/pfsullivan ... 322384878/"]http://www.flickr.com/photos/pfsullivan_1056/7322384878/ ja Photography with a 6x9 Folder Camera jk
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. Jep. Jena oli jo ennen sotia. Mutta tuosta löytyy ID:n perusteella valmistusvuosi. http://home.sprynet.com/~stspring/Zeiss Ikon.html
Vs: Pari perintökameraa siirtyi itselleni. Carl Zeiss v.19xx ja Kodak 1950-luvulta. On se Zeissi ennen sotia tehty - uskotaan. (Ei pitäis enää luottaa muistiinsa..) Näkyvä ero on myös kannen kromikehys, joka myöhemmistä malleista puuttuu.