• Helsingin Sörnäisissä sijaitseva, ainoa suomalainen filminkehitysliike Who’s Next Lab lopettaa toimintansa maaliskuussa. – Who's next Labin viimeinen kehityspäivä on 13.3.2015. Lisätietoja Ollilta, puh. 050 467 7032.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Harmi, mutta kyseinen firma ei juurikaan markkinointiin panostanut, kun nettisivuja ei ollut tai muutakaan infoa yleisessä jakelussa. Joskus ajattelin sinne viedä kehitettäväksi, mutta nykyään on aika kova kynnys soittaa, ellei nettisivuja tai hinnastoa löydy netistä.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Harmi tosiaan. En juuri kuvaa väreissä, mutta ne Velviat mitä olen kuvannut olen kehitettänyt Who's Next Labissa. Nopeaa ja laadukasta jälkeä on aina ollut.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa auts... Ja apua... Onkos tietoa mihin velviat ja mv filmit nyt kehitettäväksi???
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Harmin paikka. Ja pistos omassatunnossa kun on tullut sen verran harvoin tullut läheteltyä viime aikoina. Jokohan Kameratorin filmilabra on toimintakunnossa?
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Olli sanoi ettei homma ole lyönyt leiville pitkään aikaan, ja eläkkeellä tulot paranee(!) Tämä on tappio meille Helsingin filmikuvaajille. Pitänee keksiä muu paikka kehittää filkat. Telefoto tekee kehitykset, mutta ei yhtä nopeasti. Vien omani varmaankin jatkossa sinne.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Eipä sitä taida Helsinkiin jäädä kuin Telefoto ja Fotoyks, jotka kehittävät muutakin kuin kinoa ja C-41:stä, prässäävät ja krossaavat. En sitten tiedä Kuvatehtaasta asematunnelissa. MV-kuvat Malmilla kehittää diaakin, mut suunnilleen kerran viikossa varmaan. Värikinoa kehitytin joskus Tunnin kuvassa Ateneuminkujalla, mut nykyään kehitän kaiken itse.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Kehittääkö telefoto ja fotoyks itse? Olin siinä luulossa että lähettävät johonkin.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Oon siinä uskossa että fotoyks kehittäis itse Fredan myymälässä (ihan hyvää väriä tullut). Edit: Menee sekaisin nää fotot joo
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Voin muistaa väärin, mutta muinoin Eirikuva kehitti Telefoton lähettämät filmit.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Ainakin minun filmini lähtevät Turkuun. Mielestäni tähänkin mennessä paras jälki. Muutama kerta ollut luvattoman paljon kuivumisjälkiä (tai mikä lie pyöreitä läikkiä) kun filmit ovat käyneet who´s nextissä.
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Onko kellään tietoa missä voisi kehityttää 8x10 diat E-6 prosessissa tästä eteenpäin ?
Vs: Who’s Next Lab lopettaa Harmillista tosiaan, mutta sinänsä ei yllättävää. Vähän mietityttää minne sitä veisi E6 laakafilmit tästä eteenpäin - Onko muita paikkoja kuin Fotoyks jossa noita voisi teettää? Paijulassa olen itsekkin joskus kinokokoa kehittänyt, mutta Paijula ja Telefoto eivät pikasilmäyksellä mainitse hinnastoissaan laakafilmeistä mitään.