Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Eka potretti

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana prattu, 5 Syyskuu 2007.

    Tälläiseen kaipaisin kokenemmilta kommentteja. Kyseessä on ihka ensimmäinen RAW kuvasta värkätty kuva. Rajauksesta tuli alhaalta mielestäni aavistuksen ahdas mutta lähinnä kaipaisin kommentteja teknisestä toteutuksesta. Työkaluina käyttty DPP ja PS7.
     
  1. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Eka potretti

    Tuohon kokemukseen en ota kantaa, mutta minusta ihan hyvin onnistunut, varsinkin, jos on ensimmäisiä harjoitelmia. Terävyysalue on mukavasti hallussa, vastavalo ja fillisalama (?) mukavasti balanssissa. Malli näyttää pirtsakan reippaalta ja liikunnalliselta ruotsalaistelta skimbaajatytöltä. Ilmeen perusvire on iloinen. Onko kokemattomuutta kameran edessä vai yllättävä kuvaustilanne, mutta hienoista hämmentyneisyyttä on ilmeessä. Rajaus on hieman ahdas minunkin makuuni. Ensimmäisiksi kokeiluiksi monta hetteikköä on onnistuttu välttämään. Kelpo kuva.
     
  2. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Eka potretti

    Havaintoja teknisestä toteutuksesta - mitä se sitten milloinkin tarkoittaa:

    Ensimmäinen ajatus kuvasta ei huomaa teknisissä asioissa mitään vikaa, joten lähtökohdissa ei voi olla kauheasti vialla. Mutta vähän on nähdäkseni mahdollista parantaa:

    * Valaistusteknisesti silmät ovat jääneet vähälle valolle, minkä vuoksi kuvan valkoisempien alueiden gravitaatio (hampaat, pipo, taustan valot) meinaa voittaa silmien vetovoiman. Eron huomaa, jos silmien valoisuutta lisää - katse energisoituu, katsojan katse ei harhaile ja kontakti tiivistyy "ihan silmissä".

    * Pipon on annettu palaa aika tavalla puhki, eli liikaa, jolloin valkoinen reunus ei ole lyyrinen, vaan palanut.

    * Terävyys on suht ok, mutta terävimmiltä alueilta vaikuttavat ala- ja ylähuuli, kun silmien pitäisi perinteisesti iskeä terävyydellään ihon pienten detaljien tai hampaiden terävien reunojen sijaan.

    * Valkotasapaino taitaa olla hieman keltaiseen päin kallellaan.
     
  3. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Eka potretti

    Kyllä minä pidän, vaikka tosiaan alhaalata ahdas onkin. Pirteä kuva josta tulee hyvälle mielelle itsekkin.
     
  4. Vs: Eka potretti

    hyvä potretti, valo tulee mukavasti ja se on luonnollisen näköinen.
     
  5. Vs: Eka potretti

    Kiitos kommenteista, jatketaan harjoituksia :).