Zeiss Ikon Super Ikonta IV (534/16). Pieni kamera, jossa iso 6x6 filmi, kytketty etäisyysmittari ja valotusmittari. Toimii pyhällä mekaniikalla ja valolla. Ympäristöystävällinen ja varmatoiminen.
Vs: Ultimate matkakamera ? Kiev 60 + Carl Zeiss Jena MC Sonnar 180mm/2.8 Näppärän kokoinen ja huomaamaton. Laukaisuääni muistuttaa perhosen siiveniskua. <IMG src="http://www.pekola.net/blog/wp-content/uploads/_MG_3898_2.jpg"]</IMG>
Vs: Ultimate matkakamera ? Kaaos-teorian mukaan perhosen siivenisku voi aiheuttaa toisella puolella palloa hirmumyrskyn....
Vs: Ultimate matkakamera ? Esa, Miten sinun nelosessasi toimii tarkennus? Omassani oli hystereesiä (tarkennus eri kohdassa riippuen tarkennussuunnasta) huollon jälkeenkin. Ei kuulemma voinut tehdä mitän. Samoin objektiivi (Tessar f:3,5) oli täydellä aukolla selkeästi pehmeä. Yllättävää, sillä Tessar f:3,5 on taas partaveitsen terävä tai ainakin mihin tahansa käyttökelpoinen, esim. Rolleiflexeissa. Lisää pulmia tuotti automaattisen filminsiirron toiminta kameran valmistusajankohtaa ohuemmalla filmillä ja taustapaperilla, ts. kuvien väliin ei tahonut jäädä riittävästi tyhjää "kikkojenkaan" kanssa. Samoin kuvaportin rakenteen vuoksi valottuneen ja valottumattoman osan raja muuttui "pehmeästi" (kuvaportti aika etäällä filmitasosta, ei vikaa siis piirron terävyydessä). Laukaisijan laukaisukohtakin oli vielä tarpeettoman alhaalla (vaati pitkän liikkeen). Valotusmittari toimi, mutta epälineaarinen virhe oli vielä sattumanvarainen. Odotukseni olivat ehkä epärealistisia? Vai oliko koneeni heikko yksilö? T. Kerkko.
Vs: Ultimate matkakamera ? Hystereesiä en ole havainnut. Otetut kuvat ovat pitemmältä etäisyydeltä kuvattu, joten tarkennusvirhe itsessään aukoilla 8-11 on ainakin minulta jäänyt huomaamatta. Valotusmittari sen sijaan on epälineaarinen. Keskipaikkeilla tarkkuus on puolen aukon luokkaa, mutta virhe kasvaa molemmissa päissä. Taitaa seleenimittarin elinkaari olla loppusuoralla. Kysymyksesi kuitenkin innosti sen verran, että nyt täytyy kuvailla erityisesti lähietäisyyksillä ja mahdollisimman suurella aukolla ja katsoa mitä sitten tapahtuu. Ajattelin seuraavalla kamerakerhon tms. kuvausreissulla korvata painavamman kaluston yhdellä koneella ja katsoa kuinka pitkälle pärjätään... T. Esa
Vs: Ultimate matkakamera ? Esa, Kiitos ajatuksistasi ja huomioistasi. Ajattelin itse ostaessani omani saavani siitä Hasselblad-formaattiin menevän ja sitä systeemiä paikkaavan backup-taskukameran. Ei oikein onnistunut. Onhan tietysti alkuperäinen kohderyhmäkin kameroilla tyystin erilainen. Hystereesin huomaa helposti tarkentaessa riittävän lähelle lähestyen tarkennuskohtaa ensin äärettömän suunnasta ja sitten lähimmän tarkennusetäisyyden suunnasta (tai toisinpäin) ja panemalla etäisyysmittarin mukaan saadun etäisyyden muistiin. No, on se hieno kamera silti. Taisin asettaa sille kohtuuttomia toiveita ja odotuksia! Kaveri jolle sen myin on ollut tyytyväinen hankintaansa. Hyvä niin. Tavallaan itsekin kaipaan "nelosta". T. Kerkko.
Vs: Ultimate matkakamera ? Pieniä huomioita edelleen... kun kyseinen kameratyyppikin on niin yleinen ;-) Jos/kun filmin pään vetää siten, että taustapaperin merkkinuolet ovat kameran kohdistumerkkien kohdalla, olen huomannut että mm. Velvialla heitto 1. ruudun kohdalla on 12 mm, TXP (ISO 320) 3 mm ja Ilfordin Delta 400 heittoa ei käytännössä ole. Kyse ei siis ainoastaan siitä, että filmi+ taustapaperi -yhdistelmät olisivat eri paksuuksisia, vaan siitä, että filmin "alkuauha" on eri merkeillä eri pituinen.
Vs: Ultimate matkakamera ? Mulla ei ole ollut ongelmaa aloituksen kanssa. Aina eka ruutu on filmille osunut. Seuraavissa ruuduissa väli jää pieneksi. Automagiikka ei siirrä filmiä riittävästi.
Vs: Ultimate matkakamera ? Itse hankin näöltään samanlaisen kameran kuin tuo Tapiola2006:n, mutta linssi on f3,5 Novar ja valmistettu stutgartissa (M524/16 Mess??). Kamerann oikealla puolella oleva nuollella merkitty filmin siirto ruuvi on ehkä jumissa, enkä ole uskaltanut kovin väkisinkään vääntämään. Onko kamerassa jokin lukitus tuohon jota en ole hoksannut vai kenties kamera vaati filmin sisään jotta ruuvvi rupee liikkumaan? Valmistus vuosi kanssa kiinnostaa, jos tämä kamera on tuo M 524 niin se on ymmärtääkseni valmistettu 50-luvulla, mutta kamerassa lukee Germany ei West Germany,
Vs: Ultimate matkakamera ? Omassa kamerassani tuo riippuu myös siitä, missä lukemissa filmilaskuri on sekä siitä onko kamera laukaistu sen jälkeen kun laskuri on saavuttanut näkyvissä olevan numeron (tämä siis tyhjänäkin). Kts. esim. täältä: Mike Elek: Zeiss Ikon Mess Ikonta 524/16 Zeiss Ikon cameras http://www.rangefinderforum.com/forums/archive/index.php/t-15590.html
Vs: Ultimate matkakamera ? Tuon punaisen pisteen pitäisi häipyä/muuttua toisen väriseksi laukaisun yhteydessä, ja tulla taas takaisin kun filmiä on siirretty jonkin verran. Kyseessä on siis kaksoisvalotuksen esto eli piste ilmaisee että filmiä on siirretty ja sulkimen pimeämmällä puolella on valottamaton ruutu. Sinällänsä filmin siirto voi olla melko jäykkä (ainakin omassa Ikontassani on), mutta ei sitä hampaat irvessä pitäisi joutua vääntämään. Ehkä jokin tuossa mekanismissa on jumissa?
Vs: Ultimate matkakamera ? Moskva-5 vaikuttaa oivalliselta reissukameralta ekan rullan jälkeen. <IMG src="http://www.pekola.net/blog/wp-content/uploads/_MG_4635.jpg"]</IMG>
Vs: Ultimate matkakamera ? moskva-2 on myös ihan jees. pidemmällä reissulla kinokokonen olis kyllä jees sen filmien määrän ja hinnan puolesta
Vs: Ultimate matkakamera ? Tuollainen tuli vähän aikaa sitten hankittua. Voigtländer Perkeo E. Taskuun menevä kuuskutonen. Valotusmittaria tuossa ei toki oo, ja mittaetsinkään ei ole kytketty, mutta on toi aika namu : ) Kuva ei ole omastani, mutta yhtä siisti sekin kyllä on.