Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Panoraamakuvaus ja perspektiivi

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Jaava, 27 Lokakuu 2017.

  1. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113

    Mikä on panoraamakuva tai panoraamakamera - ja mikä ei - ei ole yksioikoista. Aina piirtoympyrästä rajataan kuitenkin ja usein ihan sinne ympyrän nurkkiin saakka... myös ihan tavallisillakin kameroilla. Näkymän laajuus panoraamaa ensisijassa määrittää ja kuvan muodollakin on merkityksensä.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Panoramic_photography
     
  2. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Kuka määrittelee ja miten? Ruudusta rajattu panoraama on eri, kuin useasta ruudusta koottu panoraama. Sitten on nämä pyörähtäväobjektiivikamerat, joista yhtenä esimerkkinä oheiset kuvat, joissa kamerana on ollut Noblex. Näistähän voi rakentaa loputtoman ja turhan väännön.

    Kapa
     

    Liitetyt tiedostot:

    • 010.jpg
      010.jpg
      Tiedostokoko:
      398,1 KB
      Katsottu:
      250
    • 037.jpg
      037.jpg
      Tiedostokoko:
      138,5 KB
      Katsottu:
      251
    • 038.jpg
      038.jpg
      Tiedostokoko:
      93,1 KB
      Katsottu:
      260
    • 039.jpg
      039.jpg
      Tiedostokoko:
      178,9 KB
      Katsottu:
      256
    • 040.jpg
      040.jpg
      Tiedostokoko:
      177,4 KB
      Katsottu:
      257
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Nimenomaan. Ei kai kukaan turhaa halua. Sinulla olkoon oma määritelmäsi: "nuo Fujin, Linhofin... panoraamakamerat eivät ole panoraamakameroita". Et ole siinä yksin, mutta ette ole myöskään yksin oikeassa. Ei tätä ole yleisesti tarvetta noin rajata.

    Mistähän nuo kuvat on ja miltä vuodelta?
     
  4. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Piti oikeen kuuklettaa panoraama-sanan määritelmää. Löyty tällaista:
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Panoraamakuva

    Onko tuossa paino tekniikassa jolla kuvat on tehty vai sillä kuinka niitä katsotaan. En tiedä.
    Mutta onko se panoraama, jos kuvakulma on pysty- ja vaaka-suunnassa sama? (panoroitu kumpaankin suuntaan ... zoomattu:) )

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kollaasista wikipedia taas sanoo:
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Kollaasi

    Edellyttääkö kollaasia liimaa (riittääkö bittiliima) tai onko oltava ihan kokreettista materiaalia jota liimata?
     
  5. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vanha! :) Katso mitä ekalla sivulla on.


    (Muista kuitenkin että varsinkin suomenkielisessä wikipediassa on paljon järjettömiäkin juttuja. Esimerkiksi mitä puhuit toisaalla vastikään vastavalosuojista.)
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Jaa tuolla on Kapan Noblex ja Nepalin kuvat ainakin mainittu: https://kameralaukku.com/filmikuvaus-f38/noblex-135-kokemuksia-t19401-s20

    Mielenkiintoista ja luonnollisesti sommiteltua kuvaa ovat. Mikä sen Noblex 135:n kuvakulma on? Entä polttoväli?
     
  7. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Kappas sä olitkin jo linkittänyt tuon aiemmin. Mun muisti on vähän lyhyt:)
    Merikorteissa on projektio, joka on navigoinnin kannalta paras. Samoin voidaan tehdä panoraamoissa; arkkitehti saattaa arvostaa kuvissa eri asioita kuin esteetikko.
     
  8. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Mulla oli Noblex 135 U, jossa oli shifti. Siitä tykkäsin. Polttoväli oli 28 mm, jos oikein muistan. Kuukkeli varmaan löytää, jos kiinnostaa. Löytyi mm. tuolta:
    https://luminous-landscape.com/noblex-135u/
    Tuossa noita Nepalin kuvia hieman vielä, en tiedä aukeaako enää:

    http://kapasia.blogspot.fi/2006_12_01_archive.html

    Kapa

    P.s.
    Näytti aukeavan, kun vierittelee alaspäin, niin löytyy.
     
  9. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    A. Otin alotusviestin kuvan kohteesta uudet kuvat 50mm objektiivilla. Kuvia on kahdessa rivissä, kummassakin 9 kappaletta. LR:n panorama Spherical projektiossa:

    Ja tyynyvääristymä on kuten aiemmissakin lyhyen polttovälin kuvissa.

    B. Sitten kokeilin LR:n projektiota, jonka nimi on Projection. Se ei hyväksy kuin 4 kuvaa per rivi (enemmällä tulee virhe ja homma jää kesken):

    Nyt tuli jo suoraa särmää kuvaan.

    C. Vielä kun LR:n Transform pane:ssa pyörittelin vähän aikaa Vertical, Horizontal ja X Offset säätimiä, tuli kuvasta jo sinne päin mitä haluan:

    Oliskohan tuossa LR:n ongelmassa (pystyy käsittelemään vain 4 kuvaa per rivi ) kysymyksessä nurkkien venyminen liian pitkälle, jolloin laskenta pistää pillit pussiin. Vai tuleeko kuvaan liikaa pikseleitä.
     

    Liitetyt tiedostot:

  10. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Sitten 100mm objektiivilla kuvia on otettava kolmessa rivissä, 16 kuvaa per rivi (3 x 16 = 48 kuvaa).

    A. Ensimmäisellä yrityksellä LR ilmoittaa: "Unknown errors occured", kun yritän saada Spherical Preview:tä lasketettua. No vaihdan projektion Cylindrical:iin, mutta laskennan tulos on sama.
    B. Sitten huomaan valinneeni yhden kuvan liikaa. Mutta ei sekään auta, seuraa uusintayrityksessä vain "Unknown errors occured".
    Täytyy tiputtaa kuvia pois.
    C. Aluksi kaksi kuvaa per rivi; kummastakin päästä yksi. Ja "Unknown errors occured".
    D. Tiputetaan lisää yksi per rivi. No nyt LR ilmoittaa: "Unable to merge the photos. Please try a different Projection option". Se oli Spherical.
    E. No minä vaihdoin projektion (Cylindrical) ja nyt meni Preview laskenta läpi. Tässä kuvia oli siis kolmessa rivissä ja 13 per rivi. Lopullinen Merge päättyi kuitenkin ilmoitukseen: "An internal error has occured: Unable to merge the photos"
    F. Ei muuta kuin taas yhdet kuvat per rivi pois ja uusi Preview laskenta. Ja taas seuras "Unknown errors occured".

    Kello on kahdeksan illalla ja väsyttää. Mulle riitti nyt.

    Olisko ennenaikaista sanoa, että ohjelma on pyritty tekemään yksinkertaiseksi käyttää, mutta ei ole tarkoitettu kovin hankalien/isohkojen panoraamojen kasaamiseen. Vaatiskohan prosessi ihmisen interventiota, eikä ole kokonaan automatiikalla ratkaistavissa.
     
  11. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Uusi päivä ja uutta intoa kokeilla 100mm objektiivilla otettuja kuvia.

    A. Panoraamassa yhdistetty LR:n Mergellä 3 riviä x 10 kuvaa Spherical projektiolla (yht. 30 kuvaa) (LR ei pysty suurempaan kuvaan. 48 kuvaa olis ollut käytettävissä)
    Pikseleitä: 28419 x 14746
    Tiedostokoko: (dng) 1,14GB (tää on todennäköisesti rajoittava tekijä 30 kuvaan)
    Exposure 6,0sec f/5.6
    Focal Length 100mm
    Speed Rating: ISO 100
    Camera: Canon EOS 6D
    Lens: Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

    Muutama huomio:
    - Näköjään en ole säätänyt horisonttia ihan kohdalleen vaikka kuvattu kunnon panoraamapäällä.
    - Mun indexing rotator ei ole aivan tarkka, vaan esim. oikeaan reunaan on tullut keskimmäiseen riviin pientä heittoa.
    - Ainakin keskellä ylhäällä on epäjatkuvuuskohta (verholista). LR:n automatiikka hakee kontrollipisteet, enikä niihin voine vaikuttaa.
    - Kuva ei ole kaikkialla terävä, kun kuvasin 5.6 aukolla (Halusin ISO 100, mutta en yli 6 sekunnin valotusaikaa)

    B. Panoraamassa yhdistetty LR:n Mergellä 3 riviä x 6 kuvaa Panorama projektiolla (yht. 18 kuvaa) (LR ei pysty suurempaan kuvaan)


    Eihän tuo oikein hyvältä näytä Lightroom:lla tehdä tällaisia kuvia. Pienemmät menee kyllä LR:llä kätevästi.
     

    Liitetyt tiedostot:

  12. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Oletko kokeillut, mitä tekee, jos yhdistät rivin kerrallaan panoraamaksi ja sitten yhdistät ne kolme riviä yhdeksi kuvaksi? Lightroomista minulla ei ole kokemuksia. Tuli vaan mieleen.

    Kapa
     
  13. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 21 Maaliskuu 2019
  14. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Ei sen kummoisempaa, kuin yhden ruudunkaan kanssa. Tärkeää kuitenkin, että kaikki on käsisäätöistä, jolloin asetukset eivät muutu. Muuten tulee ongelmia.

    kapa
     
  15. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 21 Maaliskuu 2019
  16. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Mä olen huomannut että terävästä kuvasta löytyy tiukempia kontrollipisteitä kun titsaus sijoittelee kuvia toisiinsa nähden.
    Tuossa viimeiseesä kuvaparissa on verhokisko poikki keskeltä Lightroomin ansiosta - olisko nimenomaan tullut pari kontrollipistettä automaattisijoitettua hieman haperosti. Kun Hughin Panoraama:lla yrittelin löytää hyviä pisteitä käsin, niin mm. parketti tuotti suuria vaikeuksia. Ohjelma rankkaskin pääosan mun löytämistä pisteistä huonoiksi.

    Tästä syystä olen ajatellut, että kaikkialta terävä kuva on ohjelmalle parempi. Mitä se sitten vaikuttaa kuvan panoraaman katseluun / visuaaliseen ilmiasuun on toinen asia.
    Siis aukko jossain 5.6 ja 16 välissä, jonkinlainen optimointi syväterävyyden ja diffraktion välillä.

    Joo käsisäädöillä mennään. Jos kuva-alassa on (niin kuin monesti näkyy olevan) suuri dynamiikka, niin jotkut ruudut on sysimustia ja toiset melkein puhki. Tuntuu että aina sais käyttää HDR-kuvausta ja vielä niin, ettei edes 3 kuvaa meinaa riittää.
     
  17. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Jos et varsin Lightroomia käytä, niin sama toiminnallisuus Merge to Panorama löytyy Adobe Camera Raw'sta. Erotuksena Photoshop'iin sisäänrakennettuun panoraamatoimintoon on tuloksena saatava RAW-kuva. Tämä ihan vaan, jos haluaa kokeilla. Toinen erotus on ACR'n Boundary Warp -liuku. Muuten Photoshopin panoraamatoiminto on jossain määrin monipuolisempi.
     
  18. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Täytyy testata tämä.
    Jos yhdistän kunkin rivin sylenterimäisellä projektiolla ja lopullisen kuvan yhdistän sitten ... kokeilen kaikilla kolmella:)
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Tuumasta toimeen
    Nonnii: operaatio päättyi ilmoitukseen
    kun tein kahdelle alimman rivin panoraamalle Merge preview, cylindrical projection.

    Merge rivi kerrallaan:
    - Alimmaisesta rivistä sain tehtyä panoraaman ilman LR:n ihmetystä.
    - Keskimmäisestä rivistä tippui kaksi vasemmanpuoleista ruutua pois. No laidassa olevassa ei ollut kuin vaaleaa seinää, joten ei siitä voinut kontrollipistetitäkään löytää. Seuraavassa ruudussa taas oli pelkästään pystysuoraa seinän kulmaa - sitä ei siis kaiketi saanut paikotettua pystysuunnassa. Mutta LR ei kuitenkaan nikotellut näistä kahdesta ruudusta, vaan jätti kylmän rauhallisesti pois.
    - Ylin rivi onnistui vain kahdesa osassa ja jakon tein siitä välistä, missä aiemmin oli näkyvissä verholistan katkeama.

    Merge alimmalle ja keskimmäiselle riville:
    Tämä päättyi kuten tuossa aluksi kirjoitin: "Unable to merge the photos."
    Johtuisko siitä, että kuvien vasen vasen reuna on eri kohdissa.

    Nää kokeilut riittää nyt LR:n kanssa.
     
  19. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Ja taas piti kokeilla tehdä esimerkkiä. Talvirenkaat sain muuteen autoon vihdoin alle, ja siitä ilosta innostuin korkkamaan kaljapulloja ja testailemaan panoraamoja.

    Tuossa esimerkki kolmen rivin kuvasta. Kuvattu PC Nikkorilla 35/2,8 ja kamerana FujifilmX-Pro2. Kamera vertikaaliasennossa, siirrot alas, keskelle ja ylös. Siis kolme riviä. 3x6 kpl. Photoshopin Perspective originaalina ja rajattuna. Lisäksi osakuvat. Kuvattu Rawilla, mutta avattu jiipegginä ja pienennettyinä, jottei menisi koko iltaa odotteluun. Kuva ateljeestani, tai työhuoneestani kuvattuna sieltä emännän siistimmältä puolelta. Mainostetaan tähän, että kohta on tulossa Helsinkiin G-galleriaan näyttely, siis emännälle.

    Tuolla kuvan keskustasta oikealla ylhäällä on pyhäkköni, jossa naputtelen tätäkin kuvien ja romujen ympäröimänä. Sen verran on kuitenkin tilaa liikkua, että toinen tähän mahtuu tarkkailemaan tuotoksiani, useimmiten se on tuo valkoinen kaunokainen, joka sekään ei kuvistani paskaakaan välitä.

    Kapa
     

    Liitetyt tiedostot:

  20. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 21 Maaliskuu 2019