Supistettu versio koska alkuperäisen kuvan koko on n. 16000*12000pix Tie Joo ja on se sama vanha tie joka nähty useamman kertaa
Vs: Tie Tämä kuva pitää nähdä suuressa koossa, pienenä se latistuu aika paljon. Katson kuvaa nyt 30" näytöltä, ja se on paljon kiinnostavampi. Kuvan kiinnostava yksityiskohta on Porvoon kirkon kiilana esiintyöntyvä katonharja, jota etualan puut kehystävät vastaavaa kolmiomaista muotoa mukaillen. Puun varjojen tanssi asfaltilla suojatien edessä rakentaa reunustavien puiden kanssa toisen kolmiomaisen kehyselementin. Syväterävyys, tie ja vaaleampana ympäröivistä puista erottuvat puurakennukset ohjaavat katseen syvemmälle kuvaan ja lopulta kirkon katonharjaan. Puut myös hallitsevat kuva-alaa. Suuri osa kuvasta on eri tonaalisuusasteista lehtipuiden tekstuuria ja kehystä, ja lopulta muuta katsottavaa on jokseenkin vähän. Talotkin jäävät hieman statistin osaan, peittyneinä osin puiden taakse, alaosassa sillan kaiteen taase. Ehkä näin on hyväkin - paikka on varmaankin vehreä ja puut ovat kasvaneet suuriksi.
Vs: Tie Kiitos kuvasi jakamisesta. Kommentoin kuvia mielelläni, jos kuva puhuttelee tai saa pohtimaan valokuvaa yleisemmin. Kirjoitan vain ajatuksiani auki. Se auttaa minua ymmärtämään valokuvaa paremmin.
Vs: Tie Kuvan kiinnostavin osa on tuo puiden muodostama kehys kirkontornille. Etuala on tylsä ja vaaleana vie huomiota. Samoin tuo vasenlaita on aika tylsää. Rajaisin reippaasti alhaalta ja vasemmalta pois. Vasemmalta ihan tuohon tienlaidan tuntumaan ja alhaalta tuonne puiden varjoihin asti. Tehostuu tuo pääkohde. e. kuva poistettu. Onhan se toki aivan älytön vääryys kun snipping toolilla nappaa postimerkin kokoisen havainnekuvan.
Vs: Tie Mielestäni on ihan sopivaa sanallisesti kertoa, mitä tekisi tai voisi tehdä, mutta toisen kuvan esille laittaminen oman käsittelynsä jäljiltä ei ole sopivaa.