Vs: Pakollinen yo-kuva Itse en osaisi ottaa tällaista. Siltä pohjalta. Päävalo saisi kenties olla hieman ylempää (ja kenties vasemmalle). Hivenen enemmän tasoitusta. Yo on suuri alku ja loppu. Mutta mikään ei ole mustavalkoista. Tämä tuli nyt mieleen. Ja edit vielä. Varmasti tyytyväisiä ovat tähän ja hyvä niin. Se on kuitenkin tärkeintä. Kiva kuva siis.
Vs: Pakollinen yo-kuva YO skagaa yön liskoja niin että puristaa ruusuaan samankaltaisessa jännittyneessä asennossa kuin ensimmäistä kertaa slummissa partioimassa oleva siniverinen katuskoude pamputtavaa fikkariaan. Muu on yhdentekevää. Edit: In English: Ihan nätti & kiva. - E
Vs: Pakollinen yo-kuva Ei paskempi kuva. Minusta valot on onnistuneesti. Muuten kuva on sellainen tummanpuhuva ja jopa harmahtava. Käänsin hiukan valoa lisää niin sain tälläisen. Alkuperäisestä kun hiukan pirteämmäksi väännät on raikas tyttökin tyytyväisempi.
Vs: Pakollinen yo-kuva Joo, nyt kun tulee ikkunasta valoa, näyttää hieman hämärältä tuo oma kuvani. Yöllä oli kohtuullisen pimeää, silloin näytti sopivalta. Miksi laitoit noin pienen version, näyttäisi, että poskipäissä on hiukan liikaa kiiltoa? T Jukka
Vs: Pakollinen yo-kuva Ilme on ihan kiva. On outoa että noita ylppis -kuvia otetaan niin että melkein vain hattu on valossa. Kai se ihminen nyt on pääasia eikä joku hattu ? Kauniisiin, elämäniloisiin & raikkaisiin (kuten Juke.K. sanoikin) nuoriin kasvoihin niitä kalliita valoja sopisi tähtäillä - eikä vain hattuun. Vaikka olisikin noin kiva hattu ... Kannustaen, E Edit: Typo.
Vs: Pakollinen yo-kuva En mä ees tajunnu miksi se pieneni. Mä en pienentänyt sitä fotarissa. öööö...latasinkohan mä ton esittelykuvan enkä sitä ite kuvaa.
Vs: Pakollinen yo-kuva Ihan kiva peruspönö. Ajaa varmaan asiansa. En tosiaan olisi suositellut tytölle tuota lakkia painettavaksi noin päähän, varsinkaan kun hiukset on noin. Vaan minkäs teet jos toinen niin itsepintaisesti haluaa. Mutta... vakavampiin asioihin Mä olen tainnut jokaisesta sun riittikuvasta sanoa samaa, miksi toi haba on tuotu noin tuohon framille ja miksi toi tyttö seisoo kuin quasimodo, selkä köyryssä. Ei näissä kuvissa sillä valolla tai naaman kiillolla niin suurta merkitystä ole, kunhan valoa tulee silleen sopivasti, että kasvot erottuu. Tärkeintä olisi saada iloinen, hyväryhtinen kuva ylpeästä ylioppilaasta.
Vs: Pakollinen yo-kuva Mikäs tossa nyt? Liian syvällä vaiko liian korkealla en tajua pitäähän hatun olla kunnolla päässä? Hattu hyvin hieman jännittynyt ruumiinkieli, Higg
Vs: Pakollinen yo-kuva No kun hiukset on noin korvien päällä ja ovat kuitenkin vielä vähän laineilla, tulee mulle tuollaisesta syvälle painetusta lakista mieleen sellainen klovnihattu.
Vs: Pakollinen yo-kuva Siksipä kirjoitinkin, että minä en olisi suositellut. Mehän emme kukaan voi tietää, pitikö tyttö loppujenlopuksi hattunsa asettelusta. Eikä sillä ole suurta merkitystäkään, sillä kuva on jo otettu ja kovalla vauhdilla päätymässä sinne toisten vastaavanlaisten viereen piirongin päälle.
Vs: Pakollinen yo-kuva No, tänään vien perheelle mallikuvan, katsotaan mitä tuumivat. Tämä tyttö sinällään oli pelastus. Radiolaukaisimen lähetin lopetti toimintansa edellisessä kuvauksessa, saman päivän aamulla. Tympäisi hirveästi koko päivän ja ajattelin, että mitähän illasta tulee, kun on vielä yksi kuvattava. Onneksi tämä tyttö oli helppo kuvattava (omin standardieni mukaan), ainut oli tuo ryhti, josta jatkuvasti sai huomauttaa. Noiden harvinaisempien osien epäkuntoon menemisessä on aina oma vaivansa. Pitää lähettää myyjälle, he lähettävät eteenpäin, menee varmaan kuukauden. Siihen asti pärjättävä johdoilla, missä aina on omat ongelmansa, varsinkin ulkona kuvattaessa. T Jukka
Vs: Pakollinen yo-kuva Elinchromen kyseessä ollen taitaa olla sinänsä aika yleistä. Ainakin valitusta kyseisestä aiheesta kuulee about viikottain, eikä minunkaan kavereillani ihan kaikilla ole sitä merkkiä.
Vs: Pakollinen yo-kuva Minulla on microsync, sinällään kelpo laite, mutta yhtäkkiä tuli joku kosketushäiriö. Testinappula antaa kyllä signaalin, mutta kun laittaa salamkenkään, niin ei inahdakaan. Testasin salamkengän muilla laitteilla, vika ei ole siinä, vaan todellakin tuossa lähettimessä. No, lähetän sen myyjäliikkeelle, onneksi on takuu vielä voimassa. Laitetaan vielä mv-versio yhdestä kuvasta. TJukka
Vs: Pakollinen yo-kuva Jep, munkin mielestä tää mustavalkonen on hurjasti kivempi. Tiukempi rajaus tuo nätit kasvot paremmin esille, eikä se käsi vie kaikkea huomiota. Mulla oli elinkan laukaisimen kanssa täsmälleen sama vika, testinapulasta välähti, mutta ei kamerassa. Takuussa lähettivät uuden, mikä taas toimii aikansa. Näin kun maksusta ihmisiä kuvaa, niin olen nyttemmin katsonut viisaammaksi pitää hyllyssä vielä kahta varalaukaisinta, kun noiden toimintavarmuus näemmä on mitä on.
Vs: Pakollinen yo-kuva Mun näytöllä kuva on aika tunkkaisen näköinen, rajausta muuttaisin niin että vasemmalta reunalta pois ja vähän tilaa oikealle lisää. Ja aika tasainen on valaistuskin, nenän varjo on vain sen alla eikä sivulla juuri yhtään.
Vs: Pakollinen yo-kuva Katsotaanko me nyt samaa kuvaa.... Nenän varjohan on oppikirjaesimerkin tarkasti juuri tuon nasolabiaalipoimun mukaan - täsmälleen. Kaukana n.s. perhosvalosta, jossa varjo on symmetrisesti juuri nenän aalapuolella. Toiseksi: varjon suuntahan ei ole valon "tasaisuuden" mitta - suunta ja kovuus/pehmeys on kaksi toisistaan riippumatonta eri juttua. Aika kovaahan valo tässä on, varjon reunat melko terävät.