Vs: Paikka Nyt mennään itse valokuvasta ja koko valokuvauksesta sivuun, mutta mua on aina ihmetyttänyt, mitä nuo renkaat rantakallioissa ovat. Niitä on ympäri Suomea järvien rantakallioissa ja niitä on vuosikymmenien takaa. Itse olen ajatellut niiden liittyvän tukkien uittoon, mutta niitä on myös järvissä, joissa ei tukkeja ole uitettu. Eräs tarina, jota epäilen urbaaniksi legendaksi, kertoo niiden olevan sodanaikaisia kiinnityslenkkejä vesitasoille. Tietääkö kukaan, mitä lenkkejä nuo ovat?
Vs: Paikka Ei mitään hajua mikä tarkoitus. Itekkin ihmettelin tota yksilöä kun oli ihan randomina kivessä, et piti ottaa kuva.
Vs: Paikka Foorumihaulla selviää että ne ovat härän nenärenkaita. Niillä vedetään härkiä nenästä ,) Sävymaailma sopii tähän kuvaan hyvin. Sommittelu tekee kuvasta turhan rivon.. tai ainakin vähän turhan suoraan ehdottelevan.