Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivän :-(

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 28 Maaliskuu 2007.

  1. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    No ei mikään yllätys. Tulot lasketaan tilastoina ja keskiarvona. Jos ajatellaan että on jonkun verran niitä jotka saa sanotaan 8000 niin vastaavasti kolme neljästä saa 1000, että päästään jotakuinkin keskituloon siihen noin 2800.
     
  2. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Päivän :-(


    Pitäisi kaivaa tilastokeskuksesta kuvaajaa... Kyllä meillä vähätuloisia on paljon, mutta meneekö se jakauma gaussimaisesti vai ei.

    Työttömänä jo hammashoito on rahallisesti paha paikka. Julkisella puolella odotetaan puoli vuotta, sitten menee satasia niin siinähän on hymy tosi herkässä.

    Puhumattakaan siitä, että sattuu sairastumaan tms. Poliklinikkamaksutkin ovat syvältä, sairaalan päivätaksat jne. Olkoonkin, että ne ovat halpoja verrattuna joihinkin maihin, pl. kalliiden maiden asukeilla joilla on hyvät vakuutukset.
     
  3. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    Onhan meilläkin "hyvät" vakuutukset - oikein sairasvakuutus nimeltään. Mitenkä se sitten toimii onkin sitten toinen juttu. Hyvätuloisilla myöskin terveydenhoito on usein kunnossa huonompituloisilla ei edes sairaanhoito.
     
  4. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Päivän :-(

    Hyvätuloisilla on usein myös työn kautta hyvä sairasvakuutus. Sen piikkiin pääsee vaikka yksityiselle leikkaukseen..
     
  5. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    Juu vaikkakaan en ole katkera kun viime vuonna sattui niin, että miehen olkapää prakasi.... mulla oli ihan sellainen fiilis että toiset pääsee leikkaukseen pikkusen paremmin kuin toiset, mulla ei ole siis valittamista koska kaikki toimi juuri tässä ripeästi. Ei tulojen takia kylläkään mutta fiiliksellä että vakihommaiset on "tärkeitä" että olisko esim mun käsi saanut hoivaa yhtä antaumuksella.
     
  6. Vs: Päivän :-(

    Onkohan tässä nyt paha tietokatkos terveydenhuollon todellisen hinnan ja terveyskeskusmaksun/sairaalan hoitopäivän veloitushinnan välillä ?

    Toki voidaan mennä järjestelmään, jossa todelliset kulut veloitetaan. Pelkäänpä vain, etä siitä vasta syntyisi kapina. Ns. "vapaa" (sellaista ei olekaan) markkinatalous ei pidä huolta samantasoisten leikkausten hintojen halpenemisesta.
     
  7. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Päivän :-(

    Julkisen terveydenhuollon maksut ovat aika pieniä.  Toki peruspäivärahalla elävälle kaikki on kallista, mutta n.s. "normikansalaiselle" niillä ei ole merkitystä. Kaikestahan tietysti voi valittaa....
     
  8. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Päivän :-(

    Onhan julkinen terveydenhuolto halpaa verrattuna todellisiin kuluihin. Ongelma onkin enemmän siinä, että vaikka se on halpaa, se on silti kallista niille jotka joutuvat elämään köyhyydessä.

    Ja todellakin, köyhyys ei ole valinta. Vaikka suomessakin törmää usein tähän asenteeseen.

    Ainahan löytyy niitä poikkeustapauksia, jotka ovat pystyneet säästämään työkkärirahoista etelänmatkat sun muut. Mutta heitä on vähän, läheskään kaikilla ei ole tämmöistä mahdollisuutta.
    Oli kyse sitten lääkärikuluista, lääkkeiden omavastuu-osasta tai siitä etelän reissusta.


    Olin taannoin onnellinen kun pahat sappi-ongelmat alkoivat ollessani työsuhteessa jossa lisäksi oli hyvä vakuutus. Siitä huolimatta ajattelin diagnoosin jälkeen ottaa leikkauksen julkisella puolella. Se kaatui siihen, että jonoa olisi ollut kuukausia ja maksa-arvot alkoivat olla todella heikot. Yksityisellä leikkaus sujuikin viikonlopun varoitusajalla. Eikä tarvinnut leikkauspäivänä palata kotiin toipilaaksi vaan sai aloittaa toipumisen sairaalassa.

    Jos olisin jo tuolloin ollut työtön, en tiedä mitä olisi tapahtunut...
     
  9. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
  10. Vs: Päivän :-(

    Kun kerrankin sais nukkua pitkää nii nyt on sitte koko viikon herännyt neljän aikoihin.
     
  11. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Päivän :-(

    Flunssainen olo.

    kapa
     
  12. Vs: Päivän :-(

    Samma på här, mullakin tämmönen kuumeeton flunssa jo kolmatta päivää ja yskiny ja limaa valuu. Pitänee hakea sairaslomaa johtajalta..
     
  13. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Päivän :-(

    Kauhia homma saada 36 kuvan kinarirulla täyteen - puuuuh. Ei kertakaikkiaan keksi noin paljoa kuvattavaa yhden illan aikana :(
     
  14. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    Ja tietysti yhden illan aikana se on täytettävä.
     
  15. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
  16. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
  17. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Päivän :-(

    No ei se siitä parane toisenakaan iltana ja jouluna ei kehitellä vilmejä :)
     
  18. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Päivän :-(

    Pitää pyytää joltakin digikuvaajalta konsultaatiota ;)

    Voi tosin mennä sitten 10 rullaa saman tien...
     
  19. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Päivän :-(

    Dia-aiheinen :( tämäkin kyllä.

    Tulipa taas todettua, että erityisesti Fujin diat + heijastettu salama on valkoseinäisessä ympäristössä todella magentaa.
    Edessä on vähän asian tutkimista, josko lievä ylivalotus pelastaisi tai sitten suora salama. Vai pitääkö käyttää jotakin lievää suodinta.

    Vanhoissa dioissa tätä ei näy. Kaikkitietävä intternetti tarjoaakin syylliseksi Fujin jossain vaiheessa dia-filmeihin lisäämää 4:ttä emulsiokerrosta.