Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Päivän :-(

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 28 Maaliskuu 2007.

  1. Comet

    Comet Member

    134
    18
    18
    Ja missähän se oma logiikkasi ko. jutun suhteen on?

    Minä en ainakaan huomannut, että jutussa olisi puhuttu kuluvasta vuodesta yhtään mitään!

    Yhtä hyvin asiaa olisi voitu tarkastella vaikka viimeisten kuluneiden 10 vuoden aikana.
    Eli, jos kyyn puremia / vuosi on ollut jokin melko vakio määrä, niin kenties yhden tai kahden viime vuoden aikana niiden puremien määrä on ehkä rajusti lisääntynyt.

    Tuota ei jutussa sanottu, mutta ei siinä puhuttu tästäkään vuodesta, eikä varsinkaan viime talvesta yhtään mitään!
     
  2. Gee-mies

    Gee-mies Member

    49
    14
    8
    Tuosta Hesarin kirjoituksesta tuli mieleen vanha sanonta:
    "Joillekin ei kelpaa hirvennahkainen takapuolikaan".
    Yritin etsiä sanontaa hakukoneilla, mutta ei löytynyt mitään.
    Tämä taitaa olla yksi internetin mustista pisteistä, joita löytyy
    aika ajoin.

    Vihrea siirtyma.JPG
     
  3. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    24 081
    4 065
    113
    Minun elinaikanani maapallon väestö on kolminkertaistunut, niin kuin Suomenkin. Kulutus on ehkä kymmenkertaistunut....
    - Jos ja kun lastenlasteni elinaikana väestö niinikään kolminkertaistuu, kasvaa luonnonvarojen kulutus ehkä viisinkertaiseksi nykyisestä - elintason nousu ei liene niin voimakasta jatkossa.

    Sitä ei mikään vihreä siirtymä kompensoi. Jokainen syö, asuu jossain, tarvitsee vaatteita jne. Ihan perusinfraan kuluu materiaalia, ja on ihan herttaisen se ja sama, minkä siirtymän takaa se tuotetaan - kuluu se kummiskin.

    P.S. Jos hiukan korjaan.... Hiilidioksidipäästöjen osalta kulutus on kahdeksankertaistunut minun elinaikanani. Noin 5 Gt syntymävuonnani, nykyisin noin 40 Gt.
     
    Viimeksi muokattu: 5 Toukokuu 2026
  4. Est

    Est Well-Known Member

    19 116
    2 451
    113
    Ei ole Suomen väkiluku kolmkertaistunut "sun elinaikana" - jollet oo nk. Dracula.
    Kaikenlaisia "loogisia matemaatikkoja".
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    24 081
    4 065
    113
    Satuin googlettamaan kuvaotsikon, joka yleensä viittaa varmuuskopioinnin välttämättömyyteen . "Two is one, one is none."

    Vastaan tuli kaikenlaista, ja - ihan oikeasti - enpä haluaisi asustella sellaisellakaan paikkakunnalla, jossa "Team Jesus" - porukat ammuskelevat intomielellä ja omaavat hiukan poikkeavia näkemyksiä.

     
  6. Comet

    Comet Member

    134
    18
    18
    Tätä Inkoon terästehdas-projektiahan täällä on hiukan seurattu.
    Nyt senkin voi varmaan lopettaa.

    Ensin lähti projektista hauskan nimen omaava herra Wittusen, ja nyt taitaa lähteä koko projekti.

    No, ehkäpä tuo lopputulos ei ihan hirveästi päässyt yllättämään…

    upload_2026-5-14_12-40-37.png