Vs: Päivän :-( No tuota tuota. En tiedä puolueiden huonoimmista jäsenistä. Ilmeisesti sinä sitten tiedät. Toki olisit voinut mainita, jotta minäkin olisin tiennyt. Pahoittelut. Tunnen kyllä monia kokoomuksen kannattajia. Huono tosin heidänkin typeryydestä tai kullin vietämisistä sanomaan. Enkä juuri nyt oikeastaan haluakaan tietää kantaasi siitä, miksi typeriä ja mihin minkäkin pitäisi viedä. :X Tunnen myös demareita, vihreitä ja vasemmistolaisia. Niin ja ehkä jokusen persunkin. Jos ihan politiikassa pysytään, niin kyllä kai se aate on se, joka yhdistää. Tai pitäisi olla. En vain ymmärrä. Kuten jo aiemmin laitoin, olen ilmeisen yksinkertainen. Kuinka sateenkaaresta voi löytyä enemmän värejä kuin sateenkaaresta?
Vs: Päivän :-( Puoluekenttään nouseva uusi valtapuolue vetää mukaansa kaikenlaista väkeä, monia vain siksi, että entisiin isoihin puolueisiin ei mahdu tai on kyllästytty. Näin kävin Vennamon aikoinaan, Vihreiden aikoinaan, Soininkin sittemmin. Aate ei ole vielä oikein kiteytynyt, ja laidat ovat tavallista kauempana toisistaan. Vennamon puolue hajosi, Vihreät ovat kitkutelleet pikku hiljaa ihan oikeaksi puolueeksi muitten rinnalle - Soinille veikkaisin Vennamon kohtaloa, mutta, ken elää näkee.
Vs: Päivän :-( Niin. Ei voi tietää. Soini on kovin uskonnollinen mies. Ja Vennamo kaiketi jonkinlainen tiennäyttäjä ollut Soinille. Aika tosiaan näyttää kumpi voittaa; herran kuri vai Herran kuri.
Vs: Päivän :-( Isä Veikko Vennamo oli ihan eri asia kuin poikansa Pekka, Veikon ongelma oli se, että kun hän oli oikeassa jonkun kiistan suhteen, niin hän ei osannut käyttäytyä, vaan puolusti kantaansa niin voimakkaasti ja väärällä tavalla, että joutui joskus ulos kannettavaksi, silti Veikko ei henkilöön menneissä syyttelyistään huolimatta saanut koskaan kunnianloukkaussyytettä koska hän puhui aina totta. Soinihan on ihan eri maasta, koskaan Soini ei ole riehunut tai innostunut liikaa, en usko, että Soini koskaan saa samaa kohtaloa kuin Veikko.
Vs: Päivän :-( Juttelin melko äskettäin erään korkeassa asemassa olleen (eläkkeellä olevan siis) virkamiehen kanssa. Yllättävää oli, että hänestä juuri Pekka oli terävimpiä ja fiksuimpia tapaamiaan poliitikkoja - nopeaälyinen ja oivaltava. Lausuma oli, ettei Pekalle tarvinnut koskaan selittää useampaan kertaan, mikä oli aika poikkeuksellista. Liika ahneus taisi kaataa Pekan uran. Kavereille olisi pitänyt jrkätä kans.
Vs: Päivän :-( Jos vanhat merkit paikkansa pitävät, niin ainakin se jäisi kesken..... Ollilta kun on yleensä kaikki jäänyt kesken. Ylippilaskirjoitukset, armeija, työura taisi päättyä parin vuoden sisällä sairaseläkkeeseen (ainakin piiiitkään sairaslomaan), avioliitto kesti kolmisen vuotta.... Kiva kummiskin, että oma paikka yhteiskunnassa löytyi. Leukojen louskuttaminen käy huonoselkäiseltäkin.
Vs: Päivän :-( Jos minulta kysytään, niin harmittava juttu: http://yle.fi/uutiset/krplle_tutkintapyynto_immosen_facebook-kirjoituksesta/8183680 Olisi voinut malttaa mielensä ja odottaa persujen ryhmäkeskustelua ja ryhmän sisäistä äänestystä asiasta.
Vs: Päivän :-( No ei. Luulenpa, etteivät rikoksen tunnusmerkit täyty. Saahan sitä suutaan soittaa. Kirjoituksessahan vihan kohteena oli "monikulttuurisuus", eikä se ole mikään syrjittävä kansanryhmä.
Vs: Päivän :-( Kaikkea sitä ihmisiltä unohtuu... http://yle.fi/uutiset/expressen_ruotsin ... ne/8185651"]http://yle.fi/uutiset/expressen_ruotsin_aluevesilta_loytyi_uponnut_ulkomainen_sukellusvene/8185651
Vs: Päivän :-( Jaha, viikon päästä ihmetellä jossain pikku-uutisessa, että kuka on upottanut saunan kiukaan Karlskronan vesille
Vs: Päivän :-( Jep, Ruotsin laivasto on tehnyt paljon ansiokasta työtä ollakseen tunnistamatta rannoilla kuljeskelevia aluksia - harmiahan siitä vain diplomaateille tulisi. Joskus ei vaan mahda mitään, ajelevat kareille tai uppoilevat nurkkiin. Saas tosiaan nähdä, miten kiemurtelevat tästä.
Vs: Päivän :-( No siinä ei mennyt kauaa..... Asiantuntijalausunto taisi olla valmiina koneella, sen verran pian se tuli julki. (Kuuluisi tosiaan puolelle.) - Hylky onkin vuodelta 1916, ensimmäisen maailmansodan ajoilta. Ei vaan ole vielä ehtinyt sedimentoitua mutaa päälle http://yle.fi/uutiset/asiantuntija_expr ... 16/8185914"]http://yle.fi/uutiset/asiantuntija_expressenille_sukellusveneen_hylky_on_todennakoisesti_vuodelta_1916/8185914
Vs: Päivän :-( ...ja vuoden 1916 Kissakalan paikka on ollut tiedossa jo ennestään. Se siis löyty "uudelleen".
Vs: Päivän :-( Suomesta lähtenyt? http://yle.fi/uutiset/uponnut_sukellusvene_oli_lahtenyt_suomesta__asiantuntijat_vahvistavat_veneen_alkuperan/8187185
Vs: Päivän :-( Hahhah, tää on tätä, kun pitää saada lisää rahaa sotaleluihin, niin jokaista tilaisuutta yritetään hyödyntää. Iltsarissa oli Jyrki Bernerin lausunto, että onhan tämä sensaatio!