Vs: Päivän :-( Melonin pöllimisestä alkaneen oikeuskäsittelyn kulut per toinen osapuoli 27 000 euroa.... Tuo kustannustaso romuttaa oikeusvaltiota; tavalliselle ihmiselle ei ole mahdollista hakea oikeuksiaan tuomioistuimesta. Pitää olla joko upporikas tai sitten varaton. Asuntolainoja makseleva ei voi ottaa riskiä. Suomen oikeuslaitoksessa on nykyisellään kaksi pahaa perusvikaa: kaikki kestää tolkuttoman kauan, ja kaikki maksaa tolkuttoman paljon. Lehdissä on kaiken aikaa uutisia, että jotain nakkikioskitappelua on käsitelty oikeudessa, pahoinpitelijä sai satasen sakkoa ja kolme tuntia yhteiskuntapalvelua (tms.). - Ja tappelu oli syksyllä 2011. Mikä ihme voi kestää kolme vuotta perusyksinkertaisen asian selvittelyssä.... http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014060 ... 4_uu.shtml"]http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014060518371534_uu.shtml Olisko niin, että jollakulla on oikeasti liian korkeat palkat....
Vs: Päivän :-( Aivan varmasti on, oikeuslaitoksellekin pitäisi saada aikaan jonkunnäköiset panos/tuotos raamit, palkkaa saa vasta kun saa jotain tehtyä
Vs: Päivän :-( Mikä vaivaa Itellaa?! Irlannista DHL express paketti suomeen 22 tunnissa. Siitä eteenpäin Itella Express business day pakettina, Hki - Lpr 4 arkipäivää?! 1 luokan kirje Hki - Lpr 5 päivää?? Viime viikolla seurantakoodilla haettu paketti näyttää vieläkin seurannassa "lajiteltu Hki"
Vs: Päivän :-( Piti kiirehtiä satunnaisista syistä johtuen quadra as-välähdyspään huoltoa. Soitin colorkolmioon, hakivat postista samana päivänä, huolsivat ja seuraavana päivänä kaukokiito toi kotiovelle klo 10 ammulla. Hinta: 10 euroa eli saman kuin itellan kautta. T Jukka
Vs: Päivän :-( No hyvä että jossain toimii Ei näemmä kannata maksaa DHL:lle nopesta toimituksesta kun Itella onnistuu sössiimään kuljetuksen tällä 250km matkalla...
Vs: Päivän :-( Finskin kone Brysselistä vaatimattomat 18,5 tuntia myöhässä. Mutta nyt vihdoinkin kotona!
Vs: Päivän :-( Nuo selkäkivut kyllä on ilkeitä..niitä joskus kokeneena. Vaikea ulkopuolisen ymmärtää miten vaikuttaa, jos ei ole kokenut...väittäisin melkein näin. Täältä käsin tsempataan. Vaikka niin banaalilta kuulostaakin tässä etenkin viimeistä edellinen lause.
Vs: Päivän :-( Harmittaa kun pari viikkoa Kreetalla meni niin äkkiä, no mukavaa oli Kokkino Chorion kylässä vuorenjuurella. oli oma villa vuokrattuna uima-altaankera ja autolla tuli kierrettyä mukavasti ympäriinsä.
Vs: Päivän :-( Eka viikko meni sesongin ulkopuolelle kun lähdettiin toukokuun 25 päivä, se taisi pudottaa hintaa jonkin verran. Mutta hinta oli 1000€ viikko ja siihen sitten auto Herziltä oli n.350€, tosin se villa oli kolmikerroksinen talo johon mahtui 10 henkilöä ja pihalla oma uima-allas. Meitä oli meidän perhe ja yksi kaveriperhe, kumpiakin juuri sopivasti se 10 ( tosin olisi mahtunut enemmänkin). Alhaalla ja keskikerroksessa omat keittiöt ja jokaisessa kerroksessa omat suihkut, eli saa olla periaatteessa ihan omissa oloissaan jos huvittaa. Siihen kun lisää pelkät lennot viidelle jotka oli 1600€ niin meidän perheen hinnaksi tuli kahdelta viikolta 2600€, esimerkiksi katsottiin Turkkia niin meidän perheeltä olisi maksanut viikko siellä tuon saman. Paikkana tuo Kokkino Chorio oli upea, pari pienempää hotellia rannalla johon oli 4km. ja sitten taas siellä vuorilla missä me oltiin niin oli pelkästään noita villoja, ei muuteskaan mikään bilepaikka koska ei ollut yhtää discoa edes kylissä. Eli mukavan rauhallista ja lampaat kilisteli takapihalla ja naapurissa joka päivä Suosittelen lämpimästi, eipä juuri hotellielämä enää tuon jälkeen nappaa.
Vs: Päivän :-( Kuulostaa oikeesti hyvältä, perheen kanssa pääsee irti Suomen arjesta ja silti on omassa hallussa mitä tekee )
Vs: Päivän :-( Saadaanhan tuolla Yle-verolla sentään jotain aikaiseksi. Edes johdolle bonuksia.... http://seura.fi/puheenaihe/yle-vakautti ... kasvoivat/"]http://seura.fi/puheenaihe/yle-vakautti-taloutensa-yle-verolla-samalla-bonukset-kasvoivat/
Vs: Päivän :-( Toi tuli esille uutisissa, en voinut uskoa korviani, valtion putiikki ja taas menee meidän rahat kivoille pomoille, voihan hel**tti.
Vs: Päivän :-( Aika mitättömät johdon bonukset, henkilöstöllekin riittää jaettavaa, se on sitten eri asia pitääkö niitä YLEn kaltaisessa yhtiössä jakaa lainkaan tai yleensäkään valtion yhtiöissä.
Vs: Päivän :-( "Yhtiö", joka ei harjoita liiketoimintaa, vaan toimii verovaroilla.... !!!!! Varsinainen bonusten jakaja.
Vs: Päivän :-( Orjia merellä http://www.hs.fi/ulkomaat/Euroopassa+myyt%C3%A4vi%C3%A4+katkarapuja+kasvatetaan+orjavoimin++pieksemist%C3%A4+ja+20+tunnin+ty%C3%B6vuoroja/a1402460942776
Vs: Päivän :-( Jep, itse asiassa raskauttavana asianhaarana mainittakoon, että vieläpä kilpailee verovaroin samassa sarjassa kuin yksityiset tuottajat.
Vs: Päivän :-( Ilman muuta jonkinlainen ei-kaupallinen julkinen tiedonvälitystapa pitää olla olemassa. Kokonaan toinen juttu on sitten se, tarvitaanko siihen julkiseen tiedonvälitykseen yhdeksän (9) televisiokanavaa ja kuusi (6) radiokanavaa. Tärkeelliset tiedotukset ja uutiset hoituisivat ehkä.... no, sanotaan nyt vaikka yhtä vähemmilläkin, kahdeksalla TV- ja viidellä radiokanavalla
Vs: Päivän :-( Saas nähdä, menevätkö USAn sotaponnistelut Irakissa kokonaan käsille. Nyt näyttää siltä, että alueella on jo käytännössä kokonaan uusi valtio, jonka kanssa tehdään öljykauppaa. Sillä uudella valtiolla näyttäisi lisäksi olevan vahva laajentumispyrkimys, joten viimeistään siinä vaiheessa kun Israelin rajoille tullaan, alkaa ihan uusi rytinä. http://www.hs.fi/ulkomaat/Irak+valuu+ji ... 2462854558"]http://www.hs.fi/ulkomaat/Irak+valuu+jihadistien+käsiin/a1402462854558