Vs: Päivän :-( Eipä taida olla muuta kun niitä recovery levyjä. Image mikkiseltä.....siis mistä? Ja virtuaaliboxista joku käyttis ja sitten ajureita. Mä just ja just osaan filmin laittaa kameraan (oikein päin) ja ruutujakin skannailen väärinpäin niitä, että oiskohan tämä asennus juttu taas niitä hommia että paree jättää. Rupee kuulostaa bitti-nikkarin hommalta. Voi ku olis joku tuttu lähellä, joka osais.
Vs: Päivän :-( Päätin vielä uudestaan ottaa XP-koneeni käsittelyyn. Käynnistin konetta ja se huutaa....piip piip piip piip.....piip piip piip piip....No sammuttelin ja käynnistelin, useampaan kertaan eritavoin, töpseleistä ja kytkimistä, hitaasti ja nopeesti. Laitoin recovery levyä sisään ja ties mitä, aina vaan kuuluu piip piip. Näytössä ei näy mitään. Varmaan jokin näytönohjain rikki tai mikä lie. Lopuksi sellasen tunnin yrittelyn ja pähkäilyn jälkeen päätin lopettaa koko homman. Vihastuin sen verran koko värkkiin että löin nyrkillä aika kovaa keskusyksikön seinään. Sitten se käynnisty ihan normaalisti. Siis se korjaantui jumalattomalla iskulla. Olen sitä käynnistänyt ja sammutellut eikä mitään vikaa. Asnensin Plustek skannerinkin ja sekin toimii kun unelma. Paljon komeemmat kuvat tolla Plustekillä tulee kun tolla Epsonin taso-skannerilla. Suru muuttui iloksi.......eiku filkkaa kuvaamaan taas.
Vs: Päivän :-( Koneen sisällä lienee kenties ehkä jokin kaapeli tai esimerkiksi näytönohjainkortti tai jokin muu löysällä (maailmanhistorian yleisin syy tietokoneiden ongelmiin) ja nyrkinisku sai taas sähköt juuri ja juuri kulkemaan. Ongelma toistuu kuitenkin taas joskus, ehkä huomenna, ehkä kahden vuoden päästä, ja jos silloin ei nyrkinisku auta, voi koneen kopan avata ja painella kaikki liittimet ja irrotettavan näköiset asiat kunnolla kiinni - kenties ensin ne irrottaen, jolloin hapettumatkin saavat hieman kyytiä.
Vs: Päivän :-( neljä PiiP ääntä on yleensä muistien puutetta ilmaiseva merkki bootissa. Muistipiirien kontaktit hapettuneet todennäköisesti ka nyt tällistä saa kontaktia. Tulee jatkossakin tekemään samaa ilman puhdistusta.
Vs: Päivän :-( Mutta kontaktit on vaan vielä heikommat, joten varaamaan jo valmiiksi lekaa koneen viereen
Vs: Päivän :-( Suomessahan auto- ja polttoaineveroa kerätään innolla mm. päästöjen vähentämiseksi, muka. Samat poliitikot sitten vastustavat rikkidirektiiviä, koska se koskee rahoittajaan, liike-elämään. Veronmaksajiahan riittää, ja he eivät pääse pakoon. Yksi iso konttilaiva saastuttaa sitten 20 kertaa enemmän kuin Suomen koko autokanta.... Big polluters: one massive container ship equals 50 million cars
Vs: Päivän :-( Jep, raskaassa polttoöljyssä on rikkiä isojen dieseleiden kansien voiteluun eli käyttövoima pitäisi muuttaa joksikin muuksi. Noissa tarinoissahan väläyteltiin ydinvoimaa, mutta kuka uskaltaa uskoa ydinreaktorin mukavuuslippulaivan miehistölle? =)
Vs: Päivän :-( Aamulla kun tulin töihin huomasin hiljaisella autotiellä kuolleen oravan, oli ilmeisesti jäänyt auton alle ehkä tunti aikaisemmin. Ei kuitenkaan ollut jääänyt renkaiden alle, koska mitään ulkoisia merkkejä ei näkynyt. Otin hännästä kiinni ja nostin oravaparan lumipenkkaan. Harmitti tietysti oravan puolesta, mutta myöskin sen takia että ei taaskaan ollut kamera mukana. Kun nostin oravan pois kadulta, oli nimittäin sen katoava ruumiinlämpö sulattanut jäiseen katuun yllättävän tarkan oravakuvan. Jostain syystä tämä pysäytti hetkeksi miettimään. Kuviosta olisi voinut saada mielenkiintoisen kuvan.
Vs: Päivän :-( Mulla oli nöösinä Tunturi Sport jonka Puchia piti pyörittää n. kierros takaperin ennen kuin sen sai käyntiin. Ei liittyne mihinkään mutta tulipahan mieleen.
Vs: Päivän :-( Ehdottomasti ei. En ole Rodinalin ystävä. D-76, ID-11 tai HC-110 ovat minulle maagisempia kirjain-numeroyhdistelmiä.
Vs: Päivän :-( Tuttu tilanne, reilu vuos takaperin ajattelin, et vielä toi jakoremmi trän reissun kestää.... Lasku 2900€ Sillon vitutti