Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Päivän :-(

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jaahv, 28 Maaliskuu 2007.

  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Päivän :-(

    Kyllä mä ainakin yhden luontokuvaajan tiedän, joka maasturilla liiikkuessaan sahasi tuollaisen puupuomin pois tieltä.
    Ironisesti jäi sitten maasturillaan kiinni sinne tien päähän....
     
  2. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Päivän :-(

    Ei kaikkiin metsäautoteihin ole saatu avustusta.
     
  3. veetee

    veetee Member

    86
    2
    8
    Vs: Päivän :-(

    Ei oo asiaa, ei sen enempää kaupunkilaisella kuin muillakaan - jos ei ole metsätien omistajia. Niistä metsäteiden varrella olevien tilusten maista sekä metsien myynneistä on kyllä maksettu sen verta valtion kassaan veroina omista sekä muiden tuloista, että "kaupunkilaisilta" ei niiden metsäteiden kuluihin ole uponnut euroakaan. Päinvastoin, on niillä verotuotoilla kustannettu kaupunkilaisia ,-)

    Eipä sitä Suomessa pääse käyttämään muidenkaan yritysten konekantoja, vaikka olisivat saaneet yhteiskunnan tukea toimintaansa...

    Thaimaalaisten takia puomituksen tulevat yleistymään metsäteillä.
     
  4. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Päivän :-(

    Toivottavasti moottorisahat eivät yleisty...
     
  5. Vs: Päivän :-(

    Toivottavasti nää ulkomaalaisia pelkäävät maalaisjuntit telkeevät itsensä sinne omille metsäteilleen...
     
  6. veetee

    veetee Member

    86
    2
    8
    Vs: Päivän :-(

    Ja riistakamerat: tulevat poliisisedät hakemaan moottorisahapojut juttutuokiolle...
     
  7. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    +1
     
  8. veetee

    veetee Member

    86
    2
    8
    Vs: Päivän :-(

    Onko sulle vierasta, että et saa ajaa luvatta yksityistä metsätietä moottoriajoneuvolla?
    Mutta mm. jalkaisin saat astella niin paljon kuin popojesi pohjat kestävät...
     
  9. Vs: Päivän :-(

    Ei ole ollenkaan vierasta.
     
  10. Vs: Päivän :-(

    Kyllä joka mökkitielle pitäis saada avustusta yhteiskunnalta, ihan ykkös prioriteettina.
     
  11. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Päivän :-(

    Miksi ulkomaalaisia pelkäävät ja marjojaan (joita eivät edes "ehdi", halua tai viitsipoimimaan) mustasukkaisina pihtaavat böndepaukut saavat ajella esmex Stadissa kaikilla teillä mut me (joiden rahat kyllä heille kelpaavat) emme saa liikkua heidän monttuisilla härkäteillään ?
    Miksi meitä kaupunkilaisia sorsitaan kaikessa ?
    Ja meidän kliffoja ulkomaalaisia frendejämme ?

    Miksi maaseudulla ollan epäreiluja "muita" kohtaan ?


    Olisikohan jo totaalisen asennemuutoksen aika böndeillä - ottaisitte siellä mallia meistä avarakatseisista kaupunkilaisista ja mukavista ulkomaalaisista - meistä, joilla on suvaitsevaisuus ja reiluus jo äidinmaidoissa itseemme imetty ? Sivistystä jo sinnekin !
     
  12. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Päivän :-(

    ;D Pitikö päästä autosta käsin kuvaamaan?
     
  13. veetee

    veetee Member

    86
    2
    8
    Vs: Päivän :-(

    Ja kalliiksi tuli:
    - puomin korjaus
    - hinaus
    - tien kunnostus sankarin jäljiltä
    ;-D
     
  14. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Päivän :-(

    Ihan kiva kun "sivistynyt" pääkaupunkilainen samassa lauseessa haukkuu (nimittelee) muualla asuvia, eipä omat tekemiset tunnu missään.

    Enpä tahdo Helsinkiin mennä, sillointällöin on pakko käydä. Eipä siellä yksityisten helsinkiläisten (tekemiä) katuja tule tallusteltua.

    Rivien välissä tuntuu siltä, että Helsinki  elättää muuta maata....juuri kävin postissa antamassa ropoja pääkaupunkiseudun yrityselämälle, jotta kulkee se hiellä ansaittu raha sinnekkin päin.
     
  15. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Päivän :-(

    Olisko parasta lopettaa tämän käsistä karanneen jutustelun (näin taas on käynyt) keinotekoinen vastakkainasettelu jo ?

    Ihmisiähän me ollaan - suomalaisia tai ei suomalaisia - kaupungista tai maalta ?

    Turhaa vääntää turhasta, itseänsä korostaa ja vähätellä muita ?
    E : (Esim. Suomenlinnaan olen aikoinaan tehnyt moniakin kävelyteitä - vanhoista (vissiin -ainakin- yli satavuotiaista kartoista katsottiin ja sitten tehtiin vanhoille paikoilleen uudestaan. Englantilaisen puutarhaperinteen tyyliin. Tervetuloa - ainakin sinne !))
     
  16. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Päivän :-(

    Tehdään näin, hyvä lopettaa kun ollaan samaa mieltä, aattelin ehdottaa samaa hetki aikaisemmin.
    Parasta olisi kun eleltäis sulassa sovussa ilman turhia erimielisyyksiä, omat hyvät ja huonot puolensa on asua joka paikassa.

    Ulkomaiset ihmiset pitäis pystyä sovittamaan yhteiskuntaan mahdollisimman hyvin, niin että eivät joudu tekemään työtään nälkäpalkalla, samoin suomalaisen työn laatua pitäis pystyä nostamaan, siitä on lipsuttu jo liian paljon.
     
  17. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Päivän :-(

    Olen samaa mieltä.
    Kiitos.
    - E
     
  18. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    Näkivät eilen karhun metsänlaidassa.... nyt pitää kuskata pitkän aikaa taksitien varteen, eikä toivoakaan että lapset lähtisi sienimetsään mukaan. Joka vuosi niitä täällä on ollut ja tuosta muutaman kilometrin päästä kaatoivat kaksi vuotta sitten, mutta näkeminen aiheuttaa luonnollisesti enemmän huolta.
     
  19. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Päivän :-(

    Ehkä se olikin vaan Erska kesälomalla - böndeä snadisti tsiigailemassa?

    Edit : Ei siis se aiemmin ammuttu vaan tää eilinen köntys ...
     
  20. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Päivän :-(

    Voi kun hyvä! kerron heti ettei huolta.... iso,muttei vaarallinen , ei ymmärrä paikallista kieltä  ;D