Vs: Päivän =) hieman off-topicina: Windowsissa Irfanview näyttää RAWit, jos on sopivat codecit asennettuna. Mä ainakin näen Canonin CR2:t. Kameroiden uusimmista malleista en tiedä enkä mäkeistä.
Vs: Päivän =) Rawissa on sisällä esikatselu-jpeg, miten muuten näkisit sen edes kamerassa? Faststone näyttää rawin esikatselun ilman sopivia koodekkejakin, mutta windows ei suostu esikatselua näyttämään ilman.
Vs: Päivän =) Oisko tuossa taustalla se, että RAW kuvat katsotaan sitten järjestäjän JPEG asetuksilla joka tietysti kaikille sama. Nykyrunkojen JPEG asetukset kun voi olla aika laajalti trimmattavissa ja sitä ei haluta sallia. Edit: Vois kuitenkin kuvitella, että itse muokattu JPEG moodi omassa rungossa antaa myös kuvan kuvaajan kyvyistä säätää kameraansa mikä lienee tänä päivänä yksi oleellinen osa kuvaajan taitoja. Miltä lopputulokset näyttivät, oliko iso ero omissa kuvissa siihen, mitä syntyisi jos koko prosessi olisi omassa hallussa?
Vs: Päivän =) - Tällä kertaa ryhmän kokoonpanossa panostettiin taitoon, kykyyn ja koeteltuun kansalaiskuntooon. Kyseessähän oli kuvaustapahtuma, ei kameroitten esittelytapaaminen, jollaisia mm. laukun porukka järjestää. Sehän näkyy siinäkin, ettei kameraa välttämättä pidetä korostetusti esillä silloin, kun sitä ei käytetä. Suorituspaikoilla sitten näkyi kameroitakin.... Seurailin syrjäsilmällä about 40-kiloista mummelia, joka liikuskeli vaivattoman näköisesti 12 tunnin päivän kuvaamassa; kolme Canonin pröörunkoa opiskoineen valjaissa. - Täällä kun kuulee raavaitten misten selittelevän, että tarvii välttämäti mikrokameran, kun pikku kätöset eivät millään oikeata jaksa kannatella.... Kaksi kameraa oli suunnilleen vakio, koskapa kilpailukuvat piti kuvata yhdelle kortille, ja porukka tietysti halusi kuvata muutenkin. .
Vs: Päivän =) Mummeli oli jostain suunnalta Japani, päätellen kaulahuivista, hanskoista ja lierilätsästä?
Vs: Päivän =) Tilasin eilen bassorumpuun kalvon, mikki ja kitarapiuhoja, plektroja, rumpukapuloita ja kieliä kuopiolaisesta musiikkiliikkeestä. Illalla toi kotiin puoli kymmenen aikaan matkalla tanssikurssille. Nopeaa toimintaa, tänään pääsee vaihtamaan kalvoa ja alkaa tuplabasari taas toimia. T Jukka
Vs: Päivän =) Älä nyt Sakke vesitä meidän "ajopuuteoriaa". Minäkin hankin juuri sopivampaa reissukameraa, ettei mene reissu pilalle, kun joutuu selkä vääränä laatujärkkäriä kantamaan.
Vs: Päivän =) Vielä voi sanoa sen, että noilla e.m. turkkilaisilla järjestäjillä oli kyllä sponsorit hallinnassa. Pääsponsori tosin taisi olla meikäläistä Metsähallitusta vastaava organissaatio, mutta sittenkin. Paikalla oli täysylöspito - hotellit, safkat, kaksi pikkubussia kuljettajineen per joukkue kuljetuksiin kuvauspaikoille jne. Neljä päivääköhän me nyt sitten asusteltiin siellä järjestäjän piikkiin. Ei huonosti, oikeastaan hyvinkin Oikeastaan paremmin on ollut vain Kiinassa, missä oleilin kerran viikon ottamatta lompakkoa esille - ei toisaalta ollut paikkaakaan ostaa mitään, mutta ei ollut aihettakaan, kun isännät hoitelivat kaiken.
Vs: Päivän =) http://yle.fi/uutiset/juncker_tanaan_eurooppa_kaantaa_sivua/7651863 Vain ehkä kuutisen vuotta myöhässä...
Vs: Päivän =) Katselin historiaani kun tulin foorumiille. Nick name on vaihtunut ainakin kolme kertaa joten viestien määrä on se mitä nyt on Taitaa nykyään olla estetty tuo nickin vaihto t kimo http://www.kameralaukku.com/portal/index.php?action=profile;u=1499
Vs: Päivän =) En tiedä onnistuu nimimerkin vaihto nykyään kuten muinoin, mutta tuossahan ei ole kyse siitä vaan sinulla näyttää olevan kielletty tuplanicki. Bannia vaan sulle siitä bärkkele. ed. Vai onko sulla tosiaan kolmaskin..
Vs: Päivän =) Häh? Nimimerkin muuttaminen (sen nimen muutos) oli tosiaan mahdollista ainakin muinoin. Siitä tuli kerran jopa villitys jolloin ylläpito puuttui siihen. Sinulla sen sijaan on useita eri rekisteröitymisiä jos oikein käsitin. Tuplanick ellei tripla kuten sanoit. Muutenhan tuo osoittaisi nykyiseen Kimoon: http://www.kameralaukku.com/portal/index.php?action=profile;u=1499