Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivän =)

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana herby, 11 Heinäkuu 2006.

  1. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Päivän =)

    Ilmeisestikin ns. Salolaista logiikkaa 😀
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Päivän =)

    Enempi savolaista.  Vaikka ei itselle saisikaan, niin helpottaa sekin, että onpa edes kavereilta pois.
     
  3. Vs: Päivän =)

    En tiiä mistä pohojammaalta on kotoisin, mutta melko usein ilmiötä näkee.


    ...mutta päivän mukavana jatkuu tämä kattiloma...on niin hiljaista kämpässä kun puolet aikuisista kateista ja emäntä Kokkolassa kissanäyttelyssä. Huonona puolena ei herättänyt sitte myöskään kattomaan aika-ajoja, ei ite semmosia muista. Kylä täytyy antaa palautetta ku ei soittanu! ;-)
     
  4. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Päivän =)

    Kaverille ei jätetä.
     
  5. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Päivän =)

    Mäkäräiselle taas kultaa!!!
     
  6. Vs: Päivän =)

    Hyvin toimii.

     
  7. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1 936
    46
    48
    Vs: Päivän =)

    Eilen pistin kolme rullaa Caffenoliin kehittymään ja kaikki tuli ulos blankona. Tänään otin lyhyen testirullan ja lisäsin soodan määrää, niin johan alkoi tulla kuvia. Jos tuolla Caffenolilla saa aikaan säädyllisiä kuvia, ni alan kyllä käyttämään sitä enemmänkin. Testasin vuonna -81 vanhentuneella Tri-X Panilla ja filmi sekä kehite näyttäisi toimivan.
     
  8. Vs: Päivän =)

     
  9. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Päivän =)

    Saitko ihan kätevästi kaikki aineet?
     
  10. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1 936
    46
    48
    Vs: Päivän =)

    Kidesooda Tarjoustalosta, jota pitää käyttää 2,7 kertaa enemmän, koska se on kiteistä (tilasin eBaystä puhdasta soodaa eli natrium karbonaattia), C-vitamiinia apteekista, kaliumbromidia Hopeavedoksesta (joka ei ole pakollista kaikissa resepteissä) ja pikakahvi Lidlistä.

    Katselin jo tuolta eBaystä, että sieltä saisi myös kaikki kemiat sellaiseen litkuun, joka kehittää, keskeyttää ja kiinnittää samalla kertaa eli yhdellä ainoalla litkulla 6-8 min + huuhtelu ja se olis siinä. Pitää harkita.
     
  11. Vs: Päivän =)

    Hmm?

     
  12. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Päivän =)

    Päivän :) tästä tapahtumasta. Kolmas.
     

    Liitetyt tiedostot:

  13. Pan

    Pan Well-Known Member

    2 607
    1 320
    113
    Vs: Päivän =)

    Onnea vaan
     
  14. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Päivän =)

    Onnittelut o/
     
  15. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1 936
    46
    48
    Vs: Päivän =)

    Tuolta tilasin sunnuntaina ja tänään kävin postista hakemassa: http://www.ebay.com/itm/300980297463?ss ... 1439.l2649"]http://www.ebay.com/itm/300980297463?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 kun tuota kidesoodaa pitää käyttää 2,7 kertaa enemmän kuin tuota puhdasta.

    Tiistaina soitin Malmin Apteekkiin ja ne tilasi 250g C-vitamiinia ja keskiviikkona soittivat, että saa tulla hakemaan. Tosin olisi sekin kannattanut eBaystä homata. Samaan hintaan olisi sieltä saanut kilon.

    Muutaman rullan olen kokeillut ja kyllä sillä oikeasti saa kehitettyä. Pakko se on uskoa =)
     
  16. pj.haaja

    pj.haaja Well-Known Member

    1 936
    46
    48
    Vs: Päivän =)

    Onnea!
     
  17. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
  18. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
  19. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: Päivän =)

    Eiköhän tuo mies ole pienen maakunnan verran veroja tänne maksanut... En kyllä ymmärrä, miten Suomi hyötyisi hänen muutostaan.
     
  20. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Päivän =)

    Mietitäänpä nyt näiden tulovirtojen suuntaa. Eiköhän se Nallen liikepankki ostettu teoreettisesti konkurssissa kansan sylissä olleeseen pankkiin, joka edelleen annettiin ruotsalaisille. Lisäksi Nalle saa maataloustukea sen verran, että eiköhän se verojen maksu aika pientä ole.