Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivän =)

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana herby, 11 Heinäkuu 2006.

  1. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Päivän =)

    Juu.  Kuvattu jo Schopenhauerin teoksessa Taito olla ja pysyä oikeassa joskus about 1830.

    "Taito-ote 34: Vastustaja ei anna suoraa vastausta vaan esittää vastakysymyksen ja välttelee asiaa. Tämä on varma merkki siitä, että on osuttu oikeaan."

    Kun nro 38 on se vihoviimeinen (siirrytään solvaamaan toista henkilökohtaisesti), on tuo 34 jo aika lailla epätoivon merkkejä sekin.
     
  2. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Päivän =)

    Eikö suurin osa EU-maistakin edellytä, että pitää pystyä rahoittamaan oma olemisensa heidän tontillaan? Muistelisin, että Pohjoismaat ovat tämän suhteen poikkeuksellisia Tanskaa lukuun ottamatta...
     
  3. Vs: Päivän =)

    Ehkä et huomannut, etten edes puhunut viimeksi sinulle, mutta tekniikka se on tuokin...
     
  4. Vs: Päivän =)

    Eli et saisi muuttaa Kreikkaan, ilman Suomen virallista rahallista tukea? Uskokoon ken haluaa.
     
  5. arko

    arko Member

    789
    22
    18
    Vs: Päivän =)

    Tuosta selviää kohtalaisen selvästi edellykset muutolle toiseen eu maahan.

    http://eurooppatiedotus.fi/public/default.aspx?contentid=92794&contentlan=1&culture=fi-FI#.UkHRx9K9X24
     
  6. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Päivän =)

    Jep, näinhän se meni virallisen protokollan mukaan, mutta britit tsekkaavat käteisvarannon rajalla halutessaan ja ranskalaiset eivät huoli maahan, jos ei naama miellytä. Joku noita komplikaatioita listaili tässä taannoin netissä ja selvästi havaittavaa sooloilua oli muutaman maan tavoissa soveltaa yhteisön sisäistä liikennettä maasta toiseen.
     
  7. Vs: Päivän =)

    Eipä tartte sanoa muuta (paitsi että tämä on niin totta, että pitäisi olla Päivän :-( osastolla)

    Lahjoittakaa jenkkiihannoitsijat rahaa, Kickstarterilla =DDDDD
     
  8. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Päivän =)

    Ompas täällä tämän jälkeen tullut hurjasti mielipiteitä - vilkasta on ;)
    Minun hymyssä suin tehty heitto ei koskenut Halla-ahoa lainkaan vaan persuja  ja nimen omaan Soinia isähahmona noin yleensä.
    Sinänsä, perustelematta näitä syvällisiä asioita sen tarkemmin, Halla-aholla on pointti mielipiteessään, meillä on vaan yleensä niin voimakkaat asenteet määrättyihin juttuihin, ettemme edes pysähdy ajattelemaan mitä perusteluita toisen mielipiteen takaa oikeasti löytyy, vaan tuomitsemme populistisesti porukalla nuo "tökeryydet", ja sillä tavoin on olo turvallinen kun on heti valinnut sen "oikean puolen" ajattelematta sen enempää.
     
  9. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Päivän =)

    Näytäisi siltä että persuus on kokonaisvaltainen asenne ja ajatusvirhe, sekoitus pelkoa tulevasta ja erinlaisesta, lisätynä pettykysellä johonkin.

    Ei persuus mikään uusi asenne ole, sama asenne on ollut maaseudun bensaasemien baareissa ja lähiöiden kuppiloissa, kun on etsitty oman epäonnistumisen syitä muista.

    Persuus on huutelua ilman ratkaisuita, pienpuolueen mielipiteet ja menttaliteetti ison puolieen koossa. Vaalien hupaisin teevee ohjelma on ollut pienpuolueiden vaalikeskustelu, missä toinen toistaan hassummat ehdotukset on kisannut hassun kansanosan 1-5% äänistä.

    Näytäisi olevan niin että noin 20% kansasta omaa itsekkään asenteen, ei kanneta huolta tulevasta eikä ulkopuolisista, otettaisiin kyllä vastaan kaikki hyvä ulkopuoleta ja kuivitellaan että muut siihen suostuisi.

    Soini on älykäs oportunisti ja pitää tiedotusvälineitä hanskassaan, sanoo yhtä saadakseen yhden osan kannatajistaan onneliseksi ja selitelee blokissaan tai haastateluissa toista että saa toisen osan onneliseksi.
    Pitää oikeasti nostaa hattua, sille että yksi henkilö kykenee pitämään kaksi täysin eri mieltä olevaa kanttajaansa tyytyväisenä yhtä aikaan, toisin hieman vastuuta pitää laittaa kanatajillekin.
    Onko kyse ajatusvirheestä tai hahmottamiskyvyttömyydestä, jos ei oivalla että samasta asiasta ei voi olla kahta eri mieltä?

    No niin tai näin, niin luulen tunnistavani persun asenteesta, vaikka politiikasta ei vielä olisi puhetta?
     
  10. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Päivän =)

    80 %.
     
  11. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Päivän =)

    Tarkalleen 100% ihmisistä voi jollain määreellä kutsua itsekkääksi.
    Tarkoitan välinpitämättö myyttä nuorista, hädänalaisista ulkomaalisista, ympäristöstä ja yleisestä lyhytnäköisyydestä mikä koskee kysesitä yksilöä.

    Kyllä esimerkiksi luonto säilyy vielä suht elinvoimaisen persujen ikärakenteen keskellä olevien ihmisten loppuelämän vaikka kaikki pysyisi nykyisellään.
     
  12. Vs: Päivän =)

    Ihmisten demonisointi ei johda minnekään. Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä. Sanomistavat erikseen.

    Ihminen ei ole päässyt irti varhaisemmasta evoluutiosta siinäkään, että poikkeuksetta meidän ihmisten toimet ovat itsekkäitä. Altruismikin pohjautuu lajin säilymiseen. Hyväntekeväisyysjärjestöjen suosio perustuu mukana olijoiden saamaan kollektiiviseen hyvänolontunteeseen.
     
  13. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Päivän =)

    En nyt usko, että poikkeuksetta, ja 100 %.  Kyllä kai osa esim. hyväntekeväisyys- ja vapaaehtoisuustoiminnassa puuhaavista ihmisistä on ihan oikeasti ja vilpittömästi mukana. - No, tietysti, jotain tyydytystähän siitä pitää saada henkilökohtaisellakin tasolla, ei kai sitä muuten tekisi.
     
  14. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 536
    113
    Vs: Päivän =)

    No, kerro sinä nyt sitten meille muille jotka emme "ajattele sen enempää" mikä on se Halla-ahon pointti jota me emme pysähtyneet ajattelemaan.
     
  15. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Päivän =)

    keegan:
    Tässä vastaus jonka Kosh antoi jo kauan sitten, olen hänen kanssaan samaa mieltä.
     
  16. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Päivän =)

    Parempi sana itsekkyyden siasta on empatiakyvyn puute, tai selektiivinen empatia?
    Kautta aikoijen viholliselta on pyritty karsimaan inhimillisiä piirteitä, joka on ollut helpompaa jos on joku selkeä ulkoinen tai muu ero.
     
  17. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113