Vs: Päivän =) Ihan samaa mieltä. Yhtään ottelua en tähän asti ollut katsonut, mutta tuon pätkän uusintana katsahdin. Hieno. Loppuottelukin taitaa jäädä katsomatta vaikka likalle kuulemma pitää Italiaan laittaa Skypen kautta ottelu Suomen TV:stä näkymään. Naisväki on meillä jääkiekkofaneja.
Vs: Päivän =) Google osaa. Itseasiassa tää on mielestäni yksi suuri asia joka on tehnyt tietokoneista jopa hyödyllisiä... Esimerkki liitteessä.
Vs: Päivän =) Joo ei ehdi edes painaa hae! (Tuo on kai vartti U.S. Gallonasta. Briteissä toisenkokoinen gallona.)
Vs: Päivän =) [quote author=blue.wave link=topic=10903.msg415384#msg415384 Olihan se uskomaton ja ennen näkemätön, jää historian kirjoihin tuon "Lapio"! [/quote] Mitään uskomatonta ja ennen näkemätöntä siinä ei temppuna ollut. Olen nähnyt junnujen tekevän samanlaisia, harkoissa.... Jokainen mestis- tai liigatason pelaaja Suomessa osaa tehdä vastaavan noston. Kova juttu sen sijaan oli paikka ja peli, missä se tehtiin. Kaverilla riittää itseluottamusta hassuuttaa punanuttuja ratkaisupelissä. Se on pelimiehen merkki.
Vs: Päivän =) Eipäs nyt vähätellä . Ei sitä puoletkaan noiden tasojen pelaajista osaa tehdä, varsinkaan niin varmasti että pelissä onnistuis. Junioreilla on vauhti vähän eri tasoa yleensä, sitäpaitsi pelaajat jotka nyt jo pelaavat liigaa ja mestistä eivät ihan tollasta tekniikkaa ole junnusta lähtien reenanneet. Noita ei ole lätkässä montaa vuotta nähty ja on vähän eri asia alkaa opetella kolmekymppisenä... Salibandyssa noita varsinkin juniorit harrastaa ja vaikeampiakin ilmaveivejä, mutta korkeammilla tasoilla ei juuri näy. Mistähän johtuu? "Kynä"miehet ja pelimiehet ei aina ole sama asia .
Vs: Päivän =) Tais olla Google taas kuvaamassa. Ja ihan yleisessä jaossa, ei ollut erikseen mainintaa oikeuksien pidätyksestä.
Vs: Päivän =) Mulla ollu oiva tilaisuus seurata tota junnujen ilmaveivausbuumia. Kun Joona Leppälä näytti veivaamisen mallia noille poitsuille, niin muuta ei tarvittu. Nykyisin ei niin kovalla innolla enää veivata, mutta ei ole pitkä aika siitä kun veivasivat kellarissa kuivaushuoneessa joka päivä iltamyöhään! Monet säbämailan lavat on väännetty veivikupille. No mikäs siinä, antaa poikien veivata vaan. Poikani pelaa salibandyä -99 pojissa, ja niistä 22 pojasta olen nähnyt vain yhden tekevän maalin veivaamalla (siis sarjamatsissa). Poikani kaveri sieltä kellarista ;D
Vs: Päivän =) Jokainen osaa, joka päätyönään pyörittelee mailaa. Kuten sanoit, kuten sanoin, juttu on siinä, että sen tekee tärkeässä pelissä.
Vs: Päivän =) Tasan tarkkaan ei osaa. Kyse ei ole kiekon saattamisesta tiettyyn liikesarjaan, vaan sen tekemisestä pelin kontekstissa nopeasti, arvaamattomasti, huomaamattomasti ja tarkasti.
Vs: Päivän =) Kaikki sanoo samaa eri sanoin. Ei se ole vaikeaa itsessään, vaikka vaatiikin taustalle harjoittelua. Tämä eilinen tapaus oli yksi selkeä osoitus Granlundin harvinaisen vapautuneesta pelaamisesta ja peliälystä mihin asiantuntijat ovat hänessä kiinnittäneet huomiota.