Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Päivän =)

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana herby, 11 Heinäkuu 2006.

    Vs: Päivän =)

    Taatusti olisi muuten noussut kurun asemaan netissä digikuvaajien ylevässä heimossa.
     
  1. Vs: Päivän =)

    Ei taida muuten olla kovin yleistä nostaa valokuvaamista mainoskuvien maailmaan nykyisin? Käsiojokuvaaminen kun näyttää vielä tyhmemältä kuin linssisuoja päällä kuvaaminen. Mutta ehkä parin vuoden päästä toisinpäin. Onhan jo porukkaa jotka eivät etsintä edes osaa kamerastaan etsiä. Etsin kunnes löydän sen, muttuu muotoon en etsi valtaa loistoaa?
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Päivän =)

    ....  kummastukseen voi  vaikuttaa sekin, että linkistä aukeaa satunnaisesti eri kuva.
     
  3. Vs: Päivän =)

    Salossa nyt hupaisat -26,2 °C
     
  4. Vs: Päivän =)

    Tuskin oli koulukuvaaja-kivijalka yrittäjää kummempi. Tai ainakaan sellaista ei ole nostettu esiin missään. Pääpaino on kuitenkin ollut noissa natsisekoiluissa, mikä varmaan kyllä olikin tän tyypin kohdalla se suurin missio..
    Vai oisko digikuvaajat niin fiksuja että että osaisi arvostaa valtakunnanjohtajan taiteellisia arvoja, täällä netissä?  :)
     
  5. campv

    campv Ylläpidon jäsen

    2 309
    110
    63
    Vs: Päivän =)

    Väsynyt, mutta hyvästä syystä!
     
  6. Vs: Päivän =)

    Turku, Koivula -17.8C ja ohutta yläpilveä. Ei ollut "Ruissalon auringonnousu aamu" tänään.
     
  7. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
  8. Vs: Päivän =)

    Nokia -29,2C
    Ja rintamamiestalon omistaja on mukava olla :D
     
  9. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Päivän =)

    Ai, onko kylmä sisällä? No meillä tänään oli -31C (pihalla) joten ei vanhassa pohjalaistalossa tarkene ilman villasukkia. Pitänee hakea metrin pitusia ropsin pätkiä leivin uuniin ja alkaa paasaamaan uunia kuumaksi. Kuinkahan noissa uusissa Älvybys paketti taloissa tarkenevat?
     
  10. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Päivän =)

    Ethän riko uunia sitten. Olisiko pari pesää ja luukut kiinni hyvä taktiikka - pari kertaa vuorokaudessa.  Vai kuis se lämmitetään paistoon?
     
  11. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Päivän =)

    Ei tää oo mikään vuolukivitakka jota pitää varoa. Siinä on monta tonnia kiviä ympärillä notta luulis tuon kestävän. Ainakin on ennen kestänny.


    Viime talvena teimme ullakkoon huoneita ja joutui muutamasta hirrestä  sahaamaan pätkän. Meinaan laittaa kohta kun uuni on syttynyt ne sinne pesään jos luukusta vaan sopivat. On yli satavuotta vanhaa hirttä. Tämä talo on pystytetty tähän 1900 joten yläosassa oli hirsiä jotka on jo aikasemmin ollut muualla käytössä. Oisko käynny niin että on alkuperäisen suunitelman mukaan tehty korkeempi talo ja sen vuoksi on ylhäällä käytettyjä hirsiä. Tai sitten tää koko laitos on tuotu karjalaasta kuten moni on tuotu. Perimä tieto ei kerro. 1919 syntynyt Arvo ei tiennyt asiasta, joka oli tähän muuttanut 1920. Arvo oli niin kova hiehon kasvattaja, maakunnan suurimpia joskus, notta varmaan verottaja keksi sen tähden ArvonLisäVeron.

    Arvo tapasi aina sanoa, jo jo joo ennen sitä linnutkin lauleli tällä mäellä aamusta iltaan nyt niitä ei paljon enään kuulu.

    Tulipahan kirjoiteltua hiukan enemmän kun laki sallii.
     
  12. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Päivän =)

    Oli kylmää, piti käydä nostamassa patteriverkon lämpötilaa lämmönohjainyksiköstä, talo kun kaukolämmössä.
    Nyt tarkenee.
    T Jukka
     
  13. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Päivän =)

    Ihan yleisesti puhelin.  En vuolukivestä tiedä.  Kyse on siitä, että kuinka äkkiä se kuumenee eikä mahdollisesti ehdi tasaamaan lämpöään.  Vaikka olisi tuhat vuotta vanha, kun sen ekan kerran lämmittää eri lailla kuin ennen, tai kuumemmaksi kuin ennen, sen lämmityksen vaikutus uuniin ja kivien liikkeet on erilaiset kuin koskaan ennen.  Paistolämpö on periaatteessa kuitenkin se, mihin leivinuuni on suunniteltu. Jottei ala rapistumaan ennen aikojaan, kuten jo muutamassa kymmenessä vuodessa. 

    Sitä ne asiantuntijat radion puulämmitysillassakin sanoivat, että hukkaankin ne lämmöt menevät, jos liian monta pesällistä polttaa, sillä uunin pinta kun on kuumentunut, ei se lämpö ehdi enää samaa tahtia leviämään laajemmalle kiveen.  Siksi useimmin pesä tai pari lämmittää paremmin. 
     
  14. Vs: Päivän =)

    Karviossa meillä 31,3, koski viilentää kivasta, huomen aamuksi luppaili 33 pakkasta..
    Autokin tuntui tänä aamuna varsin urheilullisen jäykältä jousituksen puolelta..
     
  15. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Päivän =)

    Kaikki jouluostokset tehty, hiostavat ulkovaatteet poistettu ja käyty kuumassa suihkussa ja edessä onpi nyt jääkylymä lonkero. Hallelujaa!

    Hgissä muuten on ihan T-paitakeli, vaivaiset 18-19 astetta pakkasta. Harmi kun terassit o kiinni. :)
     
  16. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Päivän =)

    Loma, joulun rasittavimmat osat hoidettu, ja ennen lomia kirjoitettu vakituisen työsuhteen soppari. Väsy, mut ei paskempi fiilis.
     
  17. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: Päivän =)

    Onnea Simo!

    Oli muuten mukava käydä Porissa. Liikennettä ei ollut juuri ollenkaan ja ajokeli oli mitä mahtavin :) Nyt kinkun ja punkun pariin ja huomenna avokin vanhempien luokse viettämään joulua.
     
  18. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Päivän =)

    Eikö kissa hoida lapsensa jos ei ihminen mene siihen väliin sorkkimaan? Ja kannattaako kiroilla sen vuoksi.