Meidät on ohjelmoitu ajattelemaan, että muut tekevät niin, mutta ei se niin ole, vaan meidän johtavat läntiset valtiomme ovat pioneereja siinä, panostavat siihen eniten ja hallinnoivat mielikuviamme mielin määrin mennen tullen ja tullen mennen. Voit vaikka miettiä sitä sensuurin määrää ja erilaisia ilmenemismuotoja, mikä meillä on ja ymmärrät pian olevasi keskellä suurta psykologista operaatiota.
Hyvää pöhinää. Raja todellisuuden ja hallusinaation välillä on hiuksenhieno. Kuten liiton ja salaliitonkin välillä. Kyllähän tässä lähipäivinä on ihan selvästi todistettu taas yhden kompromatin osittaista julkistamista. Vaiko vihjailtu, vai onko taustalla salaliitto? Vai mikä. Hunter vs. Junior. Junior vs. Hunter.
Hyvää journalismia kovin harvoin enää löytyy. Printtimedioista (printti ja digi) löytyy kuitenkin kaksi tasoltaan varsin hyvää lehteä: Maaseudun tulevaisuus ja yllätys, yllätys Demokraatti. Tämä kommenttini ei suinkaan tarkoita, että olisin läheskään aina samaa mieltä lehtien lehtien journalismista, mutta se on ammattitaitoista ilman klikkitavoitteita. JSN: journalistin ohjeet lienevät ainoa edes jonkinlaisen auktoriteettitahon julkaisema linjaus tasokkaasta journalismista. Aika paljonhan näille ohjeille viitataan kintaalla. Journalistin ohjeet – JSN
Nyt hiukan keulii tuo Pappatunturi... Ensimmäinen maailmansota oli oma juttunsa, mutta toiseen olivat ihan eri syyt. Jos muistelet historiaa, niin Chamberlain hyväuskoisuudessaan oli yksi syy toiseen.
Chamberlain oli merkityksetön pelinappula sodassa, josta oli päätetty jo 1800-luvun puolivälissä. Tässä on joku bloggari koonnut suunnitteluportaan ajatuksia (linkki US Puheenvuoro). Jos haluaa perehtyä aiheeseen paremmin, niin näistä sepistä on kirjoitettu kirjojakin, joissa juonen kehittelyä on kuvattu yksityiskohtaisemmin.
Tarkoitat tuota rapparia vai? Brittiläinen imperiumi (väärin?)käytti vapaamuurarijärjestöä etabloituessaan kohdemaihin ja ottaessaan heidän hallintoaan sekä virkamiehiään hallintaansa. Kyseisen yhteisön sisällä on ollut erilaisia trendsettereitä, joista illuminaatit taisivat olla pahamaineisimmat. Albert Piken kirje oli british museumissa esillä lasivitriinissä vuoteen 1970.
Ei. Muistui mieleeni eräs seminaariesitelmä aikoinaan 80-luvulla: joku paikallinen pankkimies oli saanut valmiit kalvot käyttöösä ja piti esitelmää maailmantalouden kehityksestä ja näkymistä. Kalvot olivat kyllä varmaankin hyvät, mutta esitelmöitsijä ei ymmärtänyt niistä paljoakaan ja kuulijat esitelmöitsijän puheista vielä vähemmän. Jossain vaiheessa vierustoverini kuiskasi minulle: Pian ollaan Bermudan kolmiolla. No tilaisuus päättyi aikanaan teemalla ”virvokkeita”. Siihen aikaan tuo tarkoitti ns tiukkaa viinaa. Ja näin kaikki lopulta kehuivat esitelmiä ja olivat tyytyväisiä antiin.
No niin hyvä , Bermudan kolmiossa ollaan... Tarkoititko tuolla luottamukseen perustuvan rahajärjestelmän romahtamista? No, sitähän me todistamme dollarinkin suhteen juuri tälläkin hetkellä. Sen suhteen uskon entisiä ja nykyisiä keskuspankkiireja ainakin toistaiseksi. Sitä paitsi noiden talletusten pölliminen on jo sinänsä yksipuolinen sodanjulistus, casus belli.
Anteeksi keskeytykseni (herrat salliittoteoreetikot yms). Hiukan valokuvaukseen liittyvää kevennystä välillä... Löysin äsken vanhasta KAMERALAUKUSTAni kolme rullaa Fuji Superiaa. Ikivanhaa eikä galsassa säilytettyjä. Avaamaton oli kyllä muokelmu päällä. Saas nähdä minkälaista sössökuvaa näille tallentuu Nikonit imee nää nyt ineensä. No niin... salaliittoilkaapas taas (pelastakaa vaikka joku "rotu" tms ...) Salaliittolaukkufoorumi - sentään (?)...
Olen ajoittain mielenkiinnosta kuvannut toistakymmentäkin vuotta vanhalle värinegalle. Värivirhettähän siihen voi tulla, punerrusta esimerkiksi. Superiaa en ole tainnut kovin vanhaa, mutta ovathan nuo mielenkiintoisia kokeiluja. Laita sitten näytille. Tämähän on kuitenkin valokuvausfoorumi
Sitä talveakin lupaillaan, vähän väliä, mutta täällä ollut ihan keväinen ilma, suorastaan. T -paita päällä lähikaupassakäynnit. Välillä sjungaa fogelit ja maa tuoksuu. Huhtikuu jouluna? No, ehkä sit tammikuussa uus yritys?
Muskin siivotessa USAn hallintoa leikattiin turhana liittovaltion menona leikattiin pois 4 milj dollarin kustannus Adobe Akrobatin maksullisesta versiosta — koska onhan ilmaisversiokin. Nyt on julkistettu aika paljon ns. Epstein-tiedostoja, ja lisää on tulossa. Aika paljon tekstiä on mustattu, joitakin dokumentteja suunnilleen kokonaan. Siellähän on uhrien nimiä, rikostutkinnan yksityiskohtia ja sen sellaista. Mutta luottamus ei ole kovin korkealla, etteikö mustauksilla myös yritettäisi suojella vaikkapa Trumpia. Aika pian jotkut nörtit huomasivat, että Adoben ilmaisversiolla mustatun tekstin voi yksinkertaisesti copypeistata toiseen dokumenttiin — ja mustattu teksti on luettavissa. Samalla paljastuu myös kaikki se, minkä salaamiseen ehkä olisi ollut perusteitakin. Ainakin valtava määrä sensurointityötä on tehty turhaan.
Joskus on tullut volvokuskeja kehuttua. Ruotsalaisvideon perusteella on perusteitakin. Joku hinasi lumikaaoksessa kaksikerroksista bussia farmari-Volvolla
Ei ihan tuollaanen…. tavallinen V70 AWD, matalan mallinen. Kävin tänään mettiä dronella kuvaamas, aika hyvin sen pyörä lumes pitää.
Ai niin juu... Niitähän on kahta laatua. Autotoimittajan sanoin "mökkitieversio" ja tavallinen neliveto.