Vs: Päivän =) Aijjai... näiden kanssa on vietetty nuoruuden parhaimmat hetket. "Sä olet baarin kaljalasi Janoisin huulin hiottu Muslimien musta kivi Sileäksi suudeltu" --# Tri-X Nurmio
Vs: Päivän =) Molemmat ns. 'iltapäivälehdet' kertovat nettisivujensa pääuutisessa, että Victoria Beckham on juuri saapunut Turkuun. Journalistisen kisan paalupaikan otti Siuntion äijän rankingissa Ilta-Sanomat, joka kertoi Beckhamilla olleen käsilaukun merkin.... Syväluotaavampaa tiedotustyötä kuin kilpailijalla!
Vs: Päivän =) Tänäkin päivänä olin terve. Tänäkään päivänä ei tarvinnut syödä pettua tai juoda korvikekahvia. Tänään tapasin kummilastani ja luin hänelle kirjaa.
Vs: Päivän =) Kolvailin toisenkin Cactuksen radiovälkyistäni toimivaksi ihan omin pikku kätösin. Oikeastaan eilisillan =) mutta kyllä se vieläkin hyvältä tuntuu.
Vs: Päivän =) Practica-mainos 80-luvulta. Kerrankin mainoksessa osattiin näyttää, mitä kuvaajat haluavat oikeasti kuvata: Ja lehtimainoksina: http://www.praktica-collector.de/advertising/adv_Praktica_BX20.htm
Vs: Päivän =) Vautsi. Aika jännä tunnelma tuossa kasarimainoksessa; Monotoninen toisto soi vieläkin päässä: "Praktica, Praktica ..." Ja aiheenkin olivat kovasti tutut, just tuollaista sitä mielellään kuvaa, jos myös muutakin. Hienot mainokset kameramerkillä, josta en itse koskaan ole ollut inostunut. Mutta ehkä nyt hieman, tuon oudon aivopesun jälkeen ? Hienoja ja jotenkin kreisejäkin mainoksia, kuin vanhojen Matula/Kahdenkeikka -juttujen outoa viehättävyyttä. - Est
Vs: Päivän =) Pistetään nyt vaikka tähän ketjuun. Tuli kiinnitettyä tämän artikkelin "lehtikuvaan" huomiota. http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2010/03/19/ahtaajat-toihin-mars--lakko-loppui/20104086/12
Vs: Päivän =) Minulla on sellainen huterahko teoria, että tässä on jäänyt valokuvaaja muiden kuvaajien taakse ja ottanut sitten kamera ojennettujen käsien varassa "sokkona" kuvan kun ei muutakaan kyennyt. Edit: vaatii kyllä melkoisen pituuseron kuvaajan ja kuvattavan välille. Vaikka onhan toi kattolamppukin ihan nätti.
Vs: Päivän =) Teoriasi vaikuttaa oikealta Mikä laittaa ihmettelemään on se että tuommoinen kuva ylipäätänsä julkaistaan. Kynnys alhaalla tai sitten kuvassa on jotain mitä ei tavallinen pulliainen ymmärrä. Ehkä se on se lamppu.
Vs: Päivän =) Alaviistostahan tuo on otettu. Olisko ihan mahdoton ajatus, että rikos on tahallinen? Haluttu esittää Räty itsenään sarvipäänä?
Vs: Päivän =) Toihan on tota Sarin taattua tyyliä, kun katselee muitakin kuvia, niin kaikki on joko erikoisesti rajattuja tai vinossa. http://www.lehtikuva.fi/yritysinfo/kuva ... .html?id=3"]http://www.lehtikuva.fi/yritysinfo/kuvaajat/kuvaaja.html?id=3
Vs: Päivän =) Sarjassamme alan rautaisia ammattilaisia, joille ei jokin Nikon D200 kelpaa. On niin pa*ka kuva, että esille laittaminen vaatii henkistä mahtimeisseliä. Tekisin kunniaa, jos jaksaisin. Kai se on jonkinlaiseksi kruunuksi tuon kundin päähän tarkoitettu tuo kattokruunu, kuvassa, haettu jotain elämää suurempaa symboliikkaa ? Mutta todennäköisesti - muuten vain - tollanen vessapaperilehdistön tyypillinen esitys. - Erska
Vs: Päivän =) No jo on. Meitsikin otti Duffystä parempia kuvia Pori Jazzissa, 70-luvun pumppuhomezoomilla.
Vs: Päivän =) Joopa joo. Lahjattomuutta. Minäkin öbäyt nulikkana vetelin vaikka missä tilaisuuksissa ns. PROO kuvaajien päitten yli halvoilla käsisäätöisillä museojärkkäreilläni vaikka pomppien ja kädet suorina kuvia. Katselivat aina että mikä ihme nulika se sieltä tulee ja millaisilla vehkeillä se kehtaakaan esiintyä. Eivät kauan vittuilleet ! Eikä koskaan ollut tuollaista kakkijälkeä parhaimmat kuvat. YÄK ! Eikö noilla ole mitään tolkkua mitä ne julkaisevat ? Ällöttävää ja katsojia halveksivaa julkasutoimintaa. Missä ammattiylpeys ? hyviäkin kuvaajia on. Laittakoon ne tilalle, saavat ne nannabrödää, jotka sen ansaitsevat. Helvetti !
Vs: Päivän =) Tsori tämä ikivanha skannaus "laatu". Tosta reissusta muutama rulla kait jossain vielläkin jäljellä. Katkesi sillä keskisormen jännekin, kun kätteli Gorban kanssa. Se oli jo valmiiksi paketissa (sormi) tuolla kuvatessa. Terveyskeskuksen lekuri ei tarkastanut sitä kunnolla kun siihen oli tullut syvä haava. Sormi ei ole vieläkään kondiksessa. Tuli monen kuukauden paussi taulujen maalaamisessa, taideopiskelijalla, kun kävi kättelemässä Neuvostoliiton Ylipäälikköä. On varastossa kuvia mm. kun toi ukko käy moikkaamassa Kekkosen stemua ja muiden, Hietaniemen hautausmaalla. Pitäis kaivella kuvia esiin, jonkin verran on dokumenttia Helsingistä rainoilla, jota ei ole kukaan muu kuin itse edes nähnyt. Skanneri pitäis myös uusia, vanha on aika skeida. Mä voin antaa teille lehtikuvaajille kursseja miten tuollaisissa tilanteissa toimitaan nopeasti ja tarkasti (vaikka invana niin kuin mäkin tuossa olin)... Kuin tiikeri. Kaikki ei sitä opikaan. Mutta hyvää korvausta vastaan voin yrittää. Eikä hyviin kuviin tarvita edes Yli kuudentuhannen eukan uusinta digivemputinta. Pitääkin etsiä noi negat ja skannata paremmin uudestaan. Onhan tosta jo pirusti aikaa. Tosta sössöstä saa edes mitään selvää. Vieläkin muistan minkälaisia ruutuja siellä oli, vaikken ole nähnyt vuosiin koko negoja. Olkaa ylpeitä hienosta ammatistanne valokuvaajat ja hoitakaa työnne sen katsojien vaatimalla kunnioituksella. Ei saa olla ylimielinen. Lehtien lukijat ja kuvien katsojat ne teidänkin palkkanne viime kädessä maksavat. Arvostakaa heitä vaikka vain siksi. - Erska Nulikan ottamia kuvia "ammattilaisten" yli : Edit: Kauheesti typoja.