Vs: Tällainen Nikon S2... Ei ole tietääkseni myynnissä. Mutta en ihan varmaksi väitä. Edit: Tuollainen 8 mm:n polttoväli on kyllä joskus hyödyllinen. Varsinkin, kun puhelimella ei voi himmentää. Lähikuvausasennossakin terävyysalue on kohtuullisen käyttökelpoinen.
Vs: Tällainen Nikon S2... Varmaan tuo myynnissä on, ongelma kai se ettei vain ostajia löydy. Noita tuli Suomeen kymmeniä, ja vuosikausia roikkuivat milloin minkäkin jo edesmenneen fotokaupan vitriinissä. Muistaakseni joku 2000 euroa oli ns. käypä hinta jokunen vuosi takaperin, eikä silloinkaan ostajia taatusti löytynyt.
Vs: Tällainen Nikon S2... About 500 egeä eBayssa nykyisin; kunto tietysti vaihtelee. 2000:lla jää tietenkin varmasti myymättä. "Käypä hinta" on se, millä kauppa toteutuu.
Vs: Tällainen Nikon S2... Kallein ebayssä näkyy olevan siellä näyttää olevan musta S2, karvan alle 12 000 €, mutta noin yleensä mitä tahansa aloitushinnaltaan 500.....1000 € Kyllä liikkeessä noita harvinaisempia kameroita aika usein näkyy. Ne ovat siellä kiinnostuksen kohteena, mutta eivät suinkaan aina myynnissä, joten turha tässä on spekuloida hatusta sitä onko hinta 2000 € vai ei. Lähes 40 vuoden kokemuksen jälkeen ja valokuvaussukuun syntyneinä pojat kyllä tietävät mitä mikäkin maksaa...
Vs: Tällainen Nikon S2... Ettet puhu S3 Milleniumista? Niitä näkyi kohtuuhintaan myynnissä netissäkin parina vuotena. (Kohtuuhintaan sentään uudeksi kameraksi.) Nikonin mittaetsinmalleja oli tehty jo 1959 130000 runkoa. http://imaging.nikon.com/history/chronicle/history_e/index.htm
Vs: Tällainen Nikon S2... Nopean Ebay-haun eka hitti on 380e "buy now" pyyntö S2:sesta. Löytyi noita halvempiakin ja 600 eurolla saa jo valita minkälaisen objektiivin haluaa kameraansa.
Vs: Tällainen Nikon S2... Faijan auktoriteettiin vetoaminen kyllä alittaa tähän astisen typerimmän kommentin hintakeskusteluissa. Uusi ennätys on nähnyt päivänvalon! We have a WINNER!!!
Vs: Tällainen Nikon S2... Mikä vetoaminen? Turha sinun on spekuloida tuotteen hinnasta yhtään mitä kun et tiedä onko se edes myynnissä ja jaos on niin mihin hintaan. Turhaa suun soittoa. Siinä olet kyllä hyvä.