Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

OSTETAAN Edit: AF-Nikkor 35

Keskustelu osiossa 'Ostetaan' , aloittajana Olli Knuuttila, 29 Huhtikuu 2014.

  1. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Ostetaan hyväkuntoinen Nikonin af-semilaajakulma. Maksan maksimissaan 150 €. Yhteydenotot mielellään YV:llä. Kaupat tekisin kasvokkain, yleensä olen Etelä-Savossa, mutta esim 6.5. pääkaupunkiseudulla, jolloin homma onnistuisi siellä.
     
  2. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Nikon AF 35

    Tarkoitatko AF-S 35/1.8 DX -objektiivia ?
     
  3. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: Nikon AF 35

    En, vaan täyskennoiselle ja kinokameroille sellaista vanhempaa af tai af-d lasia. Jäi vähän epätarkaksi tuo yksilöinti. Taitaa olla f 2,0.
     
  4. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Nikon AF 35

    Ei ole tarjota AF-Nikkoria, AIS kyllä, mutta avasin tämän huvikseni kun tahdoin nähdä millainen pokkari on haussa.  Muistelisin että Nikon AF 35 olisi olemassa. 
     
  5. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: AF-Nikkor 35

    ;) no joo, olin epätarkka tuon Nikon/Nikkor-kysymyksenkin kanssa. Aina kannattaisi miettiä ennenkuin kirjoittaa. ;)
     
  6. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Edit: AF-Nikkor 35

    Aloitusviestiin kannattaa laittaa (muokatas) tarkka malli, mitä etsii. Jottei turhaa spekulointia ja OT:tä tulisi.

    Esim linkki Nikon 35mm f/2 AF-D Review vois auttaa asiaa.

    Jatkan siis itse samaa ot-linjaa, ja tarjoan sitä mirrored:n  muistelemaa Nikon AF 35 mallia.
     

    Liitetyt tiedostot:

  7. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Edit: AF-Nikkor 35

    35/2 AF-D:t yleensä menee jossain 200-220e ja saattaa mm. Rajalassa käytettynä olla liki 250, joten "maksan max 150€" ei varmaan monellakaan omansa myyntiä hirveästi kirvoittele. Siksi ajattelin että ilmoituksesta jäi tarkentamatta, että tarkoitetaan 35/1.8 DX -lasia.
     
  8. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Edit: AF-Nikkor 35

    1.8 DX  on aika paljon uudempi, yleensä, ja hinnat noitten vanhojen D-mallien kanssa about samoja, noin 20 egen erolla, ehkä.

    ebayn toteutuneissa noita D-malleja on myyty viime aikoina 180-200-220 egen hintaan, joten sattaa tosiaan jäädä saamatta 150 eurolla.  180 voisi jonkun innostaa myymään....  Jäämme seuraamaan tilanteen kehittymistä jännityksellä, mutta henkeä pidättämättä. :)
     
  9. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: Edit: AF-Nikkor 35

    Noo kun tämä on nyt noussut jo noinkin monesti, niin minäkin vielä... Jäi hitauden takia tuossa yhdet kaupat tekemättä, hinta oli tuo 150 € siinä ja meni nopeammalle, saman hinnan olen valmis maksamaan. Muuten hinnan nostatukset tai tinkimiset voi varmaan jättää niille, joilla lasi oikeasti olisi myynnissä. Jos tarpeet yhtyvät, teemme kaupat... ;)
     
  10. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Vs: Edit: AF-Nikkor 35

    vahinko! sorry