Vs: Moottorialusta, purkinpyöritin Siis...mikä on moottorialusta? Eihän se perusJobokaan juuri muuta ole.
Vs: Moottorialusta, purkinpyöritin Miksi tasaisen prosessin haluaminen on laiskaa? Eihän Jobon koneiden ostajiakaan samaan tapaan parjata, vaikka sama perusperiaate niissäkin minun käsittääkseni on. Niin ja kemiaa säästyy oleellisen paljon verrattuna tilanteeseen, että koko purkki pitää täyttää. Ei varmastikaan kustannuskysymys, mutta minulle tärkeä. C:lle vihjeeksi, että ainakin Ilfordilla on myös vastaavia. Ja ei, omaani en myy. jani
Vs: Moottorialusta, purkinpyöritin Oman joboni myin just sen takia kun pöydällä pyörittämine ja sitten kippaaminen on YLIVOIMAINEN menetelmä. Jos ei tarvita temperointia, on iso pyörittävä kone aivan turha investointi. Värihommat ( negat, diat ja printit) on sitten aivan eri asia. Mustavalkokemia on niin halpaa että hintasyytkään ei sitä perustele.
Vs: Moottorialusta, purkinpyöritin Ihan turhaa tuommoinen oman käsityksen ajaminen. Mikä on kallista tai mikä on laiskuutta, riippuu tapauksesta. Ehkä ajatuksena on olla ahkerampi, kun voi hetken tehdä jotain muuta. Tasaiseen pyöritykseen sisältyy kyllä myös ongelmia kehityksen tasaisuuden suhteen.
Vs: Moottorialusta, purkinpyöritin Niinku HÄH ? Mitäs täällä muuta kuin omia ajatuksia ajetaan ? paitsi noi tosilaiskat jotka vain lataa linkin kun ei viitsi itse kirjoittaa ( ja ajatella)
Vs: Moottorialusta, purkinpyöritin En pidä tuollaisista ajatuksenilmauksista kuin tässä varsinkin ensiksi jaoit. Ja patalaiskat ja sen semmoiset. # Millainen ääni kuuluu yhden käden taputuksesta? Zen-sananlaskuja – Wikisitaatit