Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Herra iso herra, 6 Huhtikuu 2013.

    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Ei niin, vaan jokaisen miehen ja naisen, pojan ja tytön jotka eivät suosiolla luovu omaisuudestaan ja jotka pyrkivät pysäyttämään tai keskustelemaan nykyisestä tilanteesta tai muutoin eivät halua alentua olemaan orja heille.
     
  1. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 454
    564
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Todellakin - jos jättää kaksi vanhaa miestä jäljelle, niin ei voida puhua kansanmurhasta. En puhunut Saksankaan osalta kansanmurhasta - sinä puhuit. Nehän tuhosivat vain osan juutalaisista. Jos tuhoat koulut, sairaalat, energialaitokset, vesilaitokset, viemärit, ruoantuotannon, yleisradion, murhaat johtajat jne, säädät lakeja toisen valtion maaperällä ja lisäksi vaadit, että toisen pitää mennäå kyykkyyn aina sinut kohdatessaa, voidaanko puhua elämisen oikeuksien pois ottamisesta? Onko tämä nyt pelkkää retoriikkaa vai vaikuttaako se jostakusta muustakin kuin minusta terrorilta?
     
  2. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 603
    6 639
    113
  3. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
  4. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 658
    1 574
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Aivan yksiselitteisesti epätosi väite. Ota selvää asioista ennen kuin ryhdyt moisia esittämään. Liioittelullakin on rajansa.
     
  5. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 658
    1 574
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Miten voi ihmisillä käsitteet olla näin sekaisin? Terrorikaan ei ole sama asia kuin kansanmurha.
     
  6. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 454
    564
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Käsitteet? Mistä käsitteistä sinä puhut? Onko tämä Lähi-Idän tilanne sinulle jokin puoliakateeminen harjoitus vai? Jokaisella osapuolella on oma käsitesoopansa, joka on samanlaista propagandaa ja ammattislangia kuin miltä tahansa toimialalta löytyy. Kenenkähän suulla haluaisit minun puhuvan? Tähän asti olen keskustellut kameraharrastajana ja ottanut kantaa lähinnä yleisinhimillisestä näkökulmasta.
     
  7. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 603
    6 639
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Kannattaisikohan tämä mihinkää johtamaton jauhanta jossain vaiheessa panna poikki, asiasta on selvästi ainakin kahta mielipidettä, eikä ne siitä mihinkään taida muuttua. Näissä on sitten taas vaarana se, että koko touhu lähtee lapasesta?
     
  8. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 658
    1 574
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    "Mistä käsitteistä sinä puhut?"  Siinähän se ongelma juuri onkin. Ei, ei todellakaan puoliakateeminen harjoitus, vaan tässä tapauksessa yritys _keskustella asiallisesti_. Keskustelun väline on kieli. Kielenkäytössä käsitteillä on jokin käyttöalue. Kansanmurhan käyttöalue käsitteenä (ja myös juridisesti) on varsin suppea (voi katsoa vaikka wikipediasta ellei muuta lähdettä löydy).
    Keskustelu muuttuu sananmukaisesti mielettömäksi jos jokainen käyttää kieltä täysin miten sattuu haluamaan. Esimerkki: minä voisin väittää, että palestiinalaisten Israeliin ampumat raketit ovat kansanmurha. Väite on täysin mieletön ja totuudenvastainen. Kuitenkin jos käytän tuota käsitettä täysin oman mieleni mukaan, voin niin väittää.
    Edelleen, juuri siksi että kiistan osapuolet käyttävät käsitteitä tarkoitushakuisesti, voisimme edes me täällä keskustelevat käyttää käsitteitä niin, että keskustelu on mahdollista.
    Yritän nimenomaan välttää propagandistista kielenkäyttöä ja keskustelua.
    Se, että haluaisin käsitteitä käytettävän niin, että niillä on mielekäs sisältö ja erotteluvoima, ei todellakaan minun puoleltani ole minkäänlainen kannanotto Lähi-Idän tapahtumien oikeutukseen, puolustamiseen tai tuomitsemiseen.
    Tällä käsitejankuttamisella yritän vain ja ainoastaan tehdä rationaalisen keskustelun mahdolliseksi.
    Ja toivottavasti jokainen todellakin puhuu vain omalla suullaan.
     
  9. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  10. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 454
    564
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Painu sinä "Kebax" takaisin tuijottamaan seinää, jos kontribuutiosi ei liity millään tavalla itse aiheeseen, vaan henkilööni. Ota pari diapamia siinä tärpätin kylkiäisenä.

    Niin, kysyn edelleenkin kenen "kielellä" haluat keskustella? Puhutaanko israelilaisten "rauhanturvaamisoperaatiosta" vai "pyhästä sodasta" vai mistä haluat puhua? Entä maanpuolustuksellinen viitekehys tai valtiotieteellinen? Hei, kävisikö jalkapallotermistö, jos tällainen kansallinen arkikieli ei käy? Kerro mitä kirjoja olet lukenut, niin minä voin pyrkiä arvailemaan käyttämääsi käsitteistöä ja käyuttää sitä itsekin soveltuvilta osin. Äläkä laita sanoja minun suuhuni. En ole puhunut missään vaiheessa kansanmurhasta. Sinä toit sen käsitteen mukaan tähän keskusteluun.
     
  11. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    En oikein osaa määritellä sinua , joten haluaisin sinulta suoran vastauksen, oletko sitä mieltä, että tässä on palestiinalaisten ja Israelin kesken tasapuolinen "valtioiden" välinen erimielisyystilanne menossa?
    Israel ei siis käytä ylivoimasita asemaansa mitenkään hyödyksi?
    Ei mitään kierreltyä vastausta, vaan ihan suoraan kysymyksiin vastaten.
     
  12. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 658
    1 574
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Tuota, oletan että viestisi jälkimmäinen kappale on minulle tarkoitettu?
    Kansallinen arkikieli käy oikein hyvin. Keskustelun mahdollistamiseksi olisi kuitenkin hyvä, että jos keskeisiä käsitteitä käytetään epänormaalilla tavalla, niin siitä kerrotaan (ja mielellään perustellaan) jotta voidaan nähdä mitä itse kukin sanoillaan tarkoittaa (keskustelu on vaikeaa jos sanoilla tarkoitetaan aivan eri asioita). Ellei käsitteiden normaali käyttö ole hallussa, niin ihan joku nykysuomen sanakirja tai vaikka wikipedia käy hyvin.
    Lukemiani kirjoja en ryhdy listaamaan, niitä on luultavasti muutenkin liikaa.
    En laita sanoja suuhusi, kansanmurhan tähän keskustelun toi herra Siren, en minä. Rohkenin vain kommentoida hänen tapaansa käyttää sitä (ehkä ei ollut järkevää kommentoida, mutta tein sen nyt kuitenkin)
    Edelleen asiallista ja rakentavaa keskustelua toivoen
     
  13. Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    +1

    ...nyt on jo aika lähellä
     
  14. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    niffe'n kanssa pitkälti samaa mieltä, eli kyseessä on täysin järjen ja nykymaailman mukaisen moraalin vastainen tilanne. Voimakas USA:n tukema Israel hakkaa päähän entistä paikallista kansaa mennen tullen, pitää heitä vankinaan aidatulla alueella ja kostaa kaikki tämän sorretun kansan tekemiä surkeita oman arvon puolustusyrityksiä.
    Voi helvetti, mikä teitä oikein vaivaa, onko tilanne teidän mielestä todella moraalisesti oikein ja ok, ne jotka ovat tätä mieltä, voin suoraan kertoa olevan kaikkea muuta kuin minun ystäviä. Piste!
     
  15. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 658
    1 574
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    markku55: En ole löytänyt ketjusta yhtään viestiä, jossa kukaan sanoisi mielipiteenään, että Israelin toiminta on "moraalisesti oikein ja ok".
     
  16. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Et ole et, mutta pakko kysyä, kun tuntuu siltä, että jotkut on sitä mieltä, että Israelin toiminta on jollain moraalilla perusteltua koska palestiinalaiset härnää koko ajan.
     
  17. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 603
    6 639
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    En, totta kai käyttää, luuletko, etteivät palestiinalaiset käyttäisi?
     
  18. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 454
    564
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    EDIT: Kirjoittelin puutaheinää, kun en lukenut lehtileikettä kunnolla. Poistin viestin.
     
  19. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 603
    6 639
    113
    Vs: Ostatko Israelin siirtokunta tuoteita?

    Nyrhijät nyt sattuvat olemaan palestiinalaisia :) Ei ehkä kannata unohtaa, että Gazassa valtaa pitävä Hamas on kuitenkin kiihkoislamistinen porukka ja ilmeisesti siellä on koettu pitkät tukat länsimaiseksi hapatukseksi? Parrat saa varmaan kasvattaa, luulisin.