Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Onni on umpihanki

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana AnselA, 30 Maaliskuu 2006.

  1. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Koirakuvaus on minulle uutta, mutta IRCissä sain emerikiltä ja tipeltä (kiitos!) ilmeisen (?) hyviä neuvoja kun piti kuvata tyttäreni "pentu"... Onko kuvan "musta" lähelläkään teidän muiden näyttöjen mustaa?

    EDIT: päivitin kuvan "mustemmaksi" ???
     
  2. emerik

    emerik Well-Known Member

    5 870
    51
    48
    Mä yleensä otan ton sinisen värin pois eli naksautan valkotasapainon tosta lumesta, siitä tulee monesti hivenen lämpimämpi sitten. Tuo turkki on mun mielestä liian vaalia, se pitäisi olla tummempi. Curvesilla ja sitten tietysti layerilla* voi leikkiä mustanturkin kanssa. Ihan kiva juoksuasento, kuvakulma on musta liian korkealta.

    *Eli tehdä toinen layeri kuvasta ja siitä vääntää tummempi ja sitten pyyhkiä pyyhekumilla sävyjä oikeista kohden jolloin alemmasta vaaleammasta kuvasta tulee oikeisiin paikkoihin sävyt esiin.
     
  3. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Jaa-a aika vaalealta näyttää, mutta musta näyttäisi olevan aika lähellä mun näytön mustaa. Vedoksena sävyjen suhteen varmaan aika hyvä/valmis omasta mielestä.
     
  4. juice

    juice

    912
    0
    0
    Minä ehkä yrittäisin väkisin vaalentaa tuota koiraa vaikka se olisi luonnossa täysin hiilenmusta.
    Musta koira valkoisella lumella on kuin reikä paperissa :(
     
  5. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    En minäkään osaa, nähdään kun tulee vedostamosta -- mutta miten näytän teille muille?