Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kamera striimaukseen, olisiko vinkkiä?

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana Piia Jokelainen, 22 Lokakuu 2021.

    Hei, tuoteideaa kysyen kamerayhteydenpidossa, hieman ehkä sivuun Kameralaukun yleisestä keskustelusta?
    Tarve: ammattiopiskelija on työmaalla, mistä haluaa lähettää livevideokuvaa opettajalle striimaten, niin että opiskelijan kädet ovat vapaana työskentelyyn, kamera on otsapannassa. Opettaja voi katsoa kuvaa läppäriltä esim. satojen kilometrien päässä.

    Yksi ratkaisu on GoPro+GoProSubscrition -tili, jolla striimaaminen onnistuu. Toinen, huomattavasti hinnakkaampi vaihtoehto on esimerkiksi RealWearCamera (+2000€), jonka etu on se, että opiskelija voi lähettää videokuvaa ja hän voi myös katsella opettajan lähettämää kuvaa pienestä silmän edessä olevasta näytöstä.

    Etsimme edullisempaa ratkaisua, jotta kameroita saadaan useampia opiskelijakäyttäjille. Kameroita on etsitty mm. Ebaysta tai Wishistä ja muilta nettisivuilta. Hakusanoja: Headband camera, urheilukamera, digitaalinen videokamera. Onko mahdollista se, että huokeammalla kameralla striimaus voidaan tehdä puhelimen verkon avulla? Haetaan ratkaisua sekä yksisuuntaiseen että kaksisuuntaiseen yhteyteen eli yksisuuntaisena opiskelija lähettää videokuvaa opettajalle, tai kaksisuuntaisessa yhteydessä kuten RealWearilla kumpikin voivat lähettää ja katsoa videokuvaa. Monenlaisia ideoita otetaan vastaan ja mahdollisia linkkejä tuotteisiin.

    Ystävällisin terveisin Piia Jokelainen, piia.jokelainen@luovi.fi